Katowice – Kraków podróż samochodem, autobusem dalekobieżnym i pociągiem.
Trasa pomiędzy Katowicami, a Krakowem jest jedną z najpopularniejszych, a co za tym najczęściej uczęszczanych tras krajowych. Dzięki temu można pokonać ją różnymi środkami transportu. Do Twojej dyspozycji oprócz samochodów postawione są również autobusy linii dalekobieżnych oraz pociągi. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się autobusy dalekobieżne, zdobywając coraz szerszą rzeszę zwolenników. Wszystko to dzięki komfortowym warunkom panującym na ich pokładach, niskim cenom biletów oraz bezpośrednim połączeniom, umożliwiającym szybkie dotarcie do celu. Pokonanie trasy autobusem dalekobieżnym pomiędzy Katowicami, a Krakowem zajmie Ci nieco ponad 1 h w zależności od wybranej opcji połączenia.
Podróż pomiędzy Krakowem, a Katowicami możesz pokonać samochodem, autobusem dalekobieżnym lub pociągiem. Bezpośrednie dotarcie do celu, bez konieczności przesiadki zajmie Ci w przypadku podróży autobusem dalekobieżnym nieco ponad 1 h w zależności od wybranego połączenia. Pamiętaj, że podróżowanie autobusem dalekobieżnym to jedna z najprzyjemniejszych form podróżowania, dająca możliwość podziwiania wspaniałych krajobrazów i ciekawych miejsc, znajdujących się na pokonywanej trasie. Wybór środka transportu należy oczywiście do Ciebie, jednak najważniejsze jest bezpieczne i szybkie dotarcie do tych dwóch, niezwykle interesujących, polskich miast.
Autobus dalekobieżny do Krakowa

Kraków, Poland | © seqoya - www.depositphotos.com
Kraków to prawie 800-tysięczne miasto położone w południowej części Polski, nad rzeką Wisłą. Jest drugim pod względem liczby mieszkańców i zajmowanej powierzchni miastem kraju oraz największym ośrodkiem województwa małopolskiego, co czyni go jego stolicą. Kraków to również jedno z najstarszych polskich miast, którego dzieje sięgają wieku XIII. Lokacja Krakowa na prawie magdeburskim odbyła się w 1257 roku i z tego okresu pochodzi średniowieczny układ urbanistyczny Starego Miasta. Warto więc od niego rozpocząć zwiedzanie Krakowa. Jego centralnym punktem jest oczywiście słynny krakowski Rynek Główny, na którym usytuowane są jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Mowa tu o Sukiennicach, kościele Mariackim oraz wieży ratuszowej, jednak nie można nie wspomnieć o niezwykle urokliwym kościółku św. Wojciecha. Krakowskie Stare Miasto to nie tylko zabytki ale również kultowe miejsca, wśród których znajduje się słynna restauracja Wierzynek, Piwnica pod Baranami oraz Franciszkańska 3, która była miejscem niezapomnianych spotkań pielgrzymów z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Podczas pobytu w Krakowie nie sposób pominąć Wzgórza Wawelskiego, na którym góruje Wawel, wspaniała rezydencja polskich królów. W bezpośrednim sąsiedztwie zamku usytuowana jest Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława, która była świadkiem wielu koronacji królewskich. Nie sposób wymienić tu wszystkich atrakcji Krakowa dlatego zaraz po przybyciu do miasta i opuszczeniu pokładu autobusu dalekobieżnego udaj się na jego zwiedzanie. Pamiętaj również o tym, iż Kraków stanowi doskonała bazę wypadową do takich miast jak Oświęcim, czy Zakopane. Rozważ więc możliwość odwiedzenia przynajmniej jednego z tych miejsc.
Połączenia autobusowe Kraków – Katowice
Wśród bardzo bogatej oferty połączeń autobusowych nie brak również takich, które umożliwiają odbycie podróży z Krakowa do Katowic. Do Twojej dyspozycji postawione są połączenia autobusów dalekobieżnych, umożliwiające szybkie i bezpośrednie dotarcie do celu podróży. Możesz być pewien, że podróż do Katowic przebiegnie w bardzo komfortowych warunkach, a jej dodatkową zaletą będzie niska cena biletu autobusowego, która skłoni Cię do planowania kolejnych wycieczek.
Połączenia autobusowe do Katowic

Katowice, Poland | © rochu_2008 - www.depositphotos.com
Katowice to prawie 300-tysięczne miasto położone południowej części Polski, na Wyżynie Śląskiej. Jako największe miasto województwa śląskiego są również jego stolicą oraz ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym. Historia Katowic sięga wieku XVI. Dzisiejsze miasto było wówczas jedną z wielu osad o charakterze rzemieślniczo-rolniczym. Sytuacja taka utrzymywała się do początku wieku XIX i uległa zmianie dopiero w roku 1846, kiedy to do Katowic doprowadzona została pierwsza linia kolejowa. Przyspieszyła ona rozwój przemysłu górniczego i hutniczego, co z kolei wpłynęło na szybką urbanizację miasta. Ostatecznie Katowice otrzymały prawa miejskie w 1865 roku i są dzisiaj jednym z nielicznych miast w Polsce, którego centrum nie pochodzi z czasów średniowiecznego miasta lokacyjnego. Napływająca do Katowic fala robotników wymusiła budowę osiedli robotniczych, które obecnie są jednymi z najciekawszych atrakcji miasta. Jednym z nich jest Giszowiec, osiedle wzniesione w oparciu o koncepcję „miasta-ogrodu”. Niestety do dzisiaj zachowały się jedynie jego fragmenty w postaci 1/3 dawnej zabudowy. Nieco odmiennym w swej formie jest Nikiszowiec, zabytkowe osiedle górnicze, którego cechą charakterystyczną są trzykondygnacyjne budynki z czerwonej cegły. Podczas pobytu w mieście warto zajrzeć również do Strefy Kultury, która powstała na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego KWK „Katowice” oraz do dużego centrum handlowego Silesia City Center, które powstało na terenie byłej kopalni Gottwald. To doskonałe przykłady zagospodarowania terenów poindustrialnych. Nie sposób wymienić tu wszystkich atrakcji Katowic więc nie zwlekaj i zaraz po opuszczeniu pokładu autobusu dalekobieżnego udaj się na spacer po mieście. Katowice serdecznie zapraszają.