Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Najlepsze szlaki kajakowe w Polsce

Najlepsze szlaki kajakowe w Polsce

W wakacje 2020 najlepsze szlaki kajakowe są wyjątkowo oblegane. Wymuszony przez epidemię pęd do rodzimych atrakcji turystycznych okazuje się zaskakujący i zachwycający! Sprawdziliśmy, które trasy kajakowe są najlepsze. Oto nasza subiektywna lista.

 

Dlaczego kajaki to aktywność idealna? Po pierwsze to sport dla każdego. Kajakiem można pływać niezależnie od wieku, umiejętności, a nawet tego, czy lubimy spędzać czas w samotności, z dziećmi, czy w grupie przyjaciół.

Po drugie to względnie tania atrakcja turystyczna. Cena wypożyczenia dwuosobowego kajaka na cały dzień to zazwyczaj koszt 30-60 zł. Za zorganizowany jednodniowy spływ kajakowy zapłacimy około 60-80 zł za dwie osoby. Po trzecie spędzamy czas na świeżym powietrzu, obcujemy z naturą, patrzymy na zielone otoczenie - czysty relaks.

Warto dodać, że kajakarstwo może być wyjątkowo spokojną i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu, ale jeżeli zdecydujemy się na spływ górskimi rzekami będzie aktywnością adekwatną dla fanów sportów ekstremalnych.

Jeśli to możliwe wybierzcie się na spływ w tygodniu. Na trasach, które Wam polecamy w weekendy może być tłoczno, zwłaszcza w sezonie urlopowym.

 

1. Spływ Czarną Hańczą

O tym, że warto spłynąć Czarną Hańczą wspominaliśmy już Wam na naszym blogu w artykule “Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie”. Na samej rzece można wybrać kilka różnych odcinków. Szczególnie polecamy 15-kilometrową trasę Głęboki Bród - Dworczysko. Trasa przebiega przez Puszczę Augustowską, gdzie rzeka wije się moczarową doliną i silnie meandruje. Szykujcie się na niezapomniane widoki.

Spływając tą rzeką (zwłaszcza w sezonie), bezpośrednio z poziomu kajaka możecie kupić jagodzianki, maliny i grzyby, sprzedawane przy brzegu rzeki.

 

2. Spływ Wieprzem

Wpadajcie na kajaki na Roztocze. Spływ Wieprzem na trasie Obrocz-Szczebrzeszyn będzie idealnym wyborem dla niedoświadczonych kajakarzy i rodzin z dziećmi. Rzeka jest dość płytka, spokojna, bezpieczna i piękna. Organizatorzy spływów oferują też wiele dodatkowych atrakcji - parki linowe, powrót z trasy bryczką, ogniska. U celu podróży nie zapomnijcie wsłuchać się w przyrodę, by sprawdzić, czy w Szczebrzeszynie chrząszcze rzeczywiście brzmią w trzcinie!

 

3. Spływ Dunajcem

Liczni organizatorzy spływów kajakowych Dunajcem, twierdzą, że spływ tą rzeką, mimo że emocjonujący, nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy opieka wykwalifikowanego przewodnika. Cóż, naszym zdaniem, Dunajec to rzeka wymagająca, dlatego warto wcześniej nabrać kajakowego doświadczenia na spokojniejszych. 

Najpopularniejszym odcinkiem jest trasa Sromowce Niżne - Szczawnica. Rzeka okala górskie pasma Pienin, a krajobraz zapiera dech w piersiach. Największe wrażenie robią 300-metrowe skalne urwiska. Płynąc tą trasą oprócz kapoka, potrzebujecie kasku!

 

4. Spływ Brdą

Spływ Bugiem na odcinku granicznym - od granicy z Ukrainą, a następnie wzdłuż granicy z Białorusią jest propozycją dla nieco bardziej doświadczonych kajakarzy. Rzeka jest szeroka, a nurt bywa silny. Bug jest kolejną rzeką, po której polecamy kilkudniowe spływy, jednak tu może być trudniej niż na Kaszubach, ze względu na mniej rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Na Bugu znajdziecie wiele piaszczystych plaż i miejsc, gdzie możecie rozbić się “na dziko” - to dopiero będzie przygoda!

 

5. Spływ Bugiem

Spływ Bugiem na odcinku granicznym - od granicy z Ukrainą, a następnie wzdłuż granicy z Białorusią jest propozycją dla nieco bardziej doświadczonych kajakarzy. Rzeka jest szeroka, a nurt bywa silny. Bug jest kolejną rzeką, po której polecamy kilkudniowe spływy, jednak tu może być trudniej niż na Kaszubach, ze względu na mniej rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Na Bugu znajdziecie wiele piaszczystych plaż i miejsc, gdzie możecie rozbić się “na dziko” - to dopiero będzie przygoda!

 

6. Spływ Piaśnicą

Czas na spływ kajakowy, którego celem jest wpłynięcie do Bałtyku. Taką możliwość mamy spływając Piaśnicą - rzeką biegnącą przez północną część Kaszub. Nurt jest naprawdę spokojny, a trasa krótka. Proponujemy zacząć w Puszczy Darżlubskiej, w okolicy wsi Kąpino i dopłynąć do jednej z najbardziej popularnych nadmorskich miejscowości - Dąbek. Dzięki temu połączymy dwie atrakcje - spływ kajakowy i plażowanie.

 

7. Spływ Nidą

Spływ Nidą w województwie świętokrzyskim to propozycja dla tych, którzy chcą połączyć wodne atrakcje z wycieczkami krajoznawczymi: do zamku w Chęcinach i Sobkowie, Jaskini Raj, czy skansenu w Tokarni. Spływ Nidą może być dopasowany do umiejętności i wytrzymałości turystów. Rzeka jest płytka, dno przyjemne i piaszczyste, dlatego to miejsce polecamy szczególnie na rodzinne spływy.

 

Jak przygotować się do spływu kajakowego?

  • Wyznaczając trasę - zwłaszcza, jeśli dopiero rozpoczynacie przygodę z kajakami - weźcie pod uwagę waszą kondycję.
  • Jeśli podróżujecie z dziećmi, nie planujcie trasy dłuższej niż takiej, której przepłynięcie zajmie Wam 3-4 godziny. Po takim czasie trudno Wam będzie zapanować nad dziećmi, zwłaszcza jeśli Wasze są wyjątkowo temperamentne.
  • Kiedy już wybierzecie konkretną rzekę i wyznaczycie trasę, którą chcecie pokonać, koniecznie dowiedzcie się jak najwięcej o możliwych trudnościach.
  • Weźcie ze sobą dużo przekąsek. Kajakarstwo to aktywny wypoczynek, szybko poczujecie, że Wasz organizm domaga się dodatkowej energii.
  • Zapakujcie repelenty i krem z filtrem. A co najważniejsze - użyjcie ich przed wejściem do kajaka. Komary kochają wilgotne i zacienione tereny. Jeśli rzeka przepływa przez las - właściwa ochrona jest konieczna. Woda przyciąga promienie słoneczne, dlatego oprócz kremu z filtrem nie zapomnijcie o nakryciu głowy.
  • Specjalne wodoodporne worki na sprzęt elektroniczny możecie zazwyczaj wypożyczyć od organizatora spływu. Oprócz nich warto wziąć duże foliowe worki, które ochronią inne wasze rzeczy przed zamoczeniem (woda kapie z wioseł, może się rozpadać, na wypadek wywrotki).
  • Podczas spływu zawsze miejcie na sobie kapoki!
  • Nigdy nie stawajcie w kajaku - to najprostszy sposób na jego wywrócenie, a tego przecież wolicie uniknąć. .

Mamy nadzieję, że nasze tropy Was zainspirują! Pamiętajcie o bezpieczeństwie i bawcie się dobrze. A jeśli zastanawiacie się, jak dojechać do miejsca rozpoczęcia kajakowej przygody, koniecznie sprawdźcie połączenia na Busradar.pl.

Utworzone 2020-08-20
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×