BlaBlaCar
Najpopularniejsze turystyczne przekręty

Travel without scam

Wakacje miewają czarne strony, warto się na nie przygotować. Najczęściej na wyjazdach padamy ofiarą zaplanowanego oszustwa lub kradzieży opartej o sprawdzony schemat. Oszuści wykorzystują niewiedzę turystów, brak znajomości lokalnych realiów. Przedstawiamy 13 pułapek, w jakie może wpaść turysta podczas zagranicznych podróży.

Analizując historie, opisywane przez podróżników i blogerów, opracowaliśmy listę najpopularniejszych oszustw, których ofiarą można zostać niezależnie od szerokości geograficznej. Oszuści wykorzystują proste triki psychologiczne, umiejętnie odwracają uwagę, aby skraść drogocenne przedmioty, przejąć karty płatnicze wraz z numerem PIN lub próbują bezczelnie wymusić pieniądze. Na stronie serwisu Scams Travel można zapoznać się z realnymi zgłoszonymi przekrętami a także dodać własną historię, aby przestrzec innych.

Europejskie miasta przyjazne rowerzystom

Rower to jest świat - śpiewa Lech Janerka. Tak! Rower to dziś styl życia. Regularna jazda jest nie tylko źródłem zdrowia i przyjemności, to jednocześnie najbardziej przyjazny środowisku środek transportu. Miasta wychodząc naprzeciw trendom i zapotrzebowaniu mieszkańców inwestują w infrastrukturę, ścieżki i systemy rowerów miejskich. Poznajcie trzy najbardziej przyjazne dla rowerzystów miasta na świecie, które warto odwiedzić w trakcie wakacyjnych wyjazdów. To Utrecht, Münster i Antwerpia.

Zaplanuj wakacje w rytm muzyki!

Lipiec w Trójmieście to obietnica dobrze spędzonego czasu, chociaż kumulacja wydarzeń może przyprawić o zawrót głowy. Najpierw Open’er Festival, potem Gdynia Design Days, Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, Globaltica i na koniec Ladies' Jazz Festival.

Flygskam i tagskryt w Polsce?

16-letnia Greta Thunberg nawołuje do zmiany stylu życia i wraz z tysiącami Szwedów rezygnuje z samolotu na rzecz pociągu. Również młodzi Polacy kierują się troską o środowisko i chętniej podróżują komunikacją zbiorową.

Decyzja Szwedki - Grety Thunberg, twórczyni Szkolnego Strajku Dla Klimatu - o rezygnacji z podróży samolotowych jest radykalna, ale perspektywa klimatycznej apokalipsy wymaga bezkompromisowych działań. Do roku 2030 ludzkość musi ograniczyć o połowę emisję gazów cieplarnianych, aby utrzymać wzrost temperatury na poziomie 1,5 stopnia C.
Jednym ze źródłem zanieczyszczenia powietrza są spaliny emitowane przez samochody i samoloty. Globalnie transport odpowiada za 15 proc. CO₂, a sam ruch lotniczy to już 3 proc. emisji, która zwiększa się wraz z dynamicznie rosnącą liczbą lotów.

Podróż z osobą niepełnosprawną

Gdy w trakcie podróży spotykamy osoby niepełnosprawne, nie zawsze wiemy, jak się zachować: czy zaoferować pomoc, jak zwracać szczególną uwagę na niepełnosprawność, a może zupełnie ją ignorować? Pomagać trzeba umieć, dlatego rozwiewamy wątpliwości i przedstawiamy podstawowe zasady savoir-vivre dotyczące osób niepełnosprawnych.

W trakcie podróży osoba niepełnosprawna może mieć trudności z przesiadaniem się albo znalezieniem swojego autokaru lub pociągu. Jak każdy z nas, może poczuć się zagubiona. Najczęściej nasz lęk, obojętność czy ignorancja w stosunku do osób niepełnosprawnych wynika z niewiedzy, stereotypów lub braku doświadczenia.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×