BlaBlaCar
Polacy wobec zmian zmian klimatycznych

Dla zdecydowanej większości Polaków zmiana klimatu jest faktem naukowym, z którym nie dyskutują. I chociaż większość nie wie, czym jest ślad węglowy, to Polacy generalnie doceniają drobne i codzienne działania na rzecz środowiska - wynika z badania Świadomość zmian klimatycznych przeprowadzonego w lipcu 2019 roku przez Biostat na zamówienie Busradar.pl.

Celem badania było sprawdzenie, co Polacy wiedzą na temat globalnego ocieplenia i jak świadomość zmian klimatycznych wpływa na ich codzienne funkcjonowanie.

Najpopularniejsze turystyczne przekręty

Travel without scam

Wakacje miewają czarne strony, warto się na nie przygotować. Najczęściej na wyjazdach padamy ofiarą zaplanowanego oszustwa lub kradzieży opartej o sprawdzony schemat. Oszuści wykorzystują niewiedzę turystów, brak znajomości lokalnych realiów. Przedstawiamy 13 pułapek, w jakie może wpaść turysta podczas zagranicznych podróży.

Analizując historie, opisywane przez podróżników i blogerów, opracowaliśmy listę najpopularniejszych oszustw, których ofiarą można zostać niezależnie od szerokości geograficznej. Oszuści wykorzystują proste triki psychologiczne, umiejętnie odwracają uwagę, aby skraść drogocenne przedmioty, przejąć karty płatnicze wraz z numerem PIN lub próbują bezczelnie wymusić pieniądze. Na stronie serwisu Scams Travel można zapoznać się z realnymi zgłoszonymi przekrętami a także dodać własną historię, aby przestrzec innych.

Europejskie miasta przyjazne rowerzystom

Rower to jest świat - śpiewa Lech Janerka. Tak! Rower to dziś styl życia. Regularna jazda jest nie tylko źródłem zdrowia i przyjemności, to jednocześnie najbardziej przyjazny środowisku środek transportu. Miasta wychodząc naprzeciw trendom i zapotrzebowaniu mieszkańców inwestują w infrastrukturę, ścieżki i systemy rowerów miejskich. Poznajcie trzy najbardziej przyjazne dla rowerzystów miasta na świecie, które warto odwiedzić w trakcie wakacyjnych wyjazdów. To Utrecht, Münster i Antwerpia.

Zaplanuj wakacje w rytm muzyki!

Lipiec w Trójmieście to obietnica dobrze spędzonego czasu, chociaż kumulacja wydarzeń może przyprawić o zawrót głowy. Najpierw Open’er Festival, potem Gdynia Design Days, Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, Globaltica i na koniec Ladies' Jazz Festival.

Flygskam i tagskryt w Polsce?

16-letnia Greta Thunberg nawołuje do zmiany stylu życia i wraz z tysiącami Szwedów rezygnuje z samolotu na rzecz pociągu. Również młodzi Polacy kierują się troską o środowisko i chętniej podróżują komunikacją zbiorową.

Decyzja Szwedki - Grety Thunberg, twórczyni Szkolnego Strajku Dla Klimatu - o rezygnacji z podróży samolotowych jest radykalna, ale perspektywa klimatycznej apokalipsy wymaga bezkompromisowych działań. Do roku 2030 ludzkość musi ograniczyć o połowę emisję gazów cieplarnianych, aby utrzymać wzrost temperatury na poziomie 1,5 stopnia C.
Jednym ze źródłem zanieczyszczenia powietrza są spaliny emitowane przez samochody i samoloty. Globalnie transport odpowiada za 15 proc. CO₂, a sam ruch lotniczy to już 3 proc. emisji, która zwiększa się wraz z dynamicznie rosnącą liczbą lotów.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×