BlaBlaCar
Zaplanuj wakacje w rytm muzyki!

BILDUNTERSCHRIFT | © Photo by Krists Luhaers on Unsplash

Lipiec w Trójmieście to obietnica dobrze spędzonego czasu, chociaż kumulacja wydarzeń może przyprawić o zawrót głowy. Najpierw Open’er Festival, potem Gdynia Design Days, Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, Globaltica i na koniec Ladies' Jazz Festival.

 

 

Open’er Festival na stałe wpisał się w wakacyjny kalendarz najważniejszych wydarzeń muzycznych w Europie. Dziś to impreza łącząca pokolenia, na którą rodzice przyjeżdżają wraz z dziećmi. W tym roku w dniach 3-6 lipca na pięciu scenach na terenie lotniska Gdynia - Kossakowo wystąpi 81 artystów, a wśród nich The Smashing Pumpkins, Kylie Minogue, Lana Del Rey, Travis Scott, The Strokes, Swedish House Mafia, Fisz Emade Tworzywo, Sokół, Cool Kids of Death, Daria Zawiałow, KAMP!.
W festiwalu bierze udział ponad 100 tys. osób, dlatego dobrze zaplanować przyjazd z wyprzedzeniem, aby zdążyć na występ ulubionego artysty. Najlepiej przyjechać do Gdyni autokarem lub pociągiem i stamtąd dojechać darmowa linia autobusową Open’er Festival, którą zapewniają organizatorzy. Autobusy będą kursować wahadłowo co kilkanaście minut z dworca Gdynia Główna na lotnisko Gdynia-Kosakowo. Linią można pojechać na podstawie biletu wstępu na imprezę lub festiwalowej opaski.
Stałym elementem Open’era są spektakle teatralne, przygotowane przez znakomitych twórców. Krzysztof Warlikowski przedstawi spektakl „Wyjeżdżamy”. Grzegorz Jarzyna pokaże nowy spektakl TR Warszawa zrealizowany według tekstu Doroty Masłowskiej „Inni ludzie”. Spektakl będzie pokazany po raz pierwszy po premierowych przedstawieniach w Warszawie. Reżyserka filmowa Agnieszka Smoczyńska debiutuje w teatrze musicalem „Święta Kluska”.
W różowym pawilonie Strefy Gdynia będzie okazja zapoznać się z sylwetką kobiety niezwykłej - Dżennet Dżabagi-Skibniewska, kaukaskiej księżniczki, muzułmanki, uchodźczyni, polskiej żołnierki i gdynianki z wyboru. Losy i postawę Dżennet poddali interpretacji współcześni artystyści

Design łączy przeciwieństwa

Ostatni dzień Open’era to początek 12. edycji Gdynia Design Days. To festiwal prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania. Wystawy i spotkania GDD odbywają się na terenie Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego w Gdyni.
W przerwie między koncertami uczestnicy Open’era mogą wziąć udział w godzinnym oprowadzaniu po GDD z pomocą przewodników, którzy pokażą najciekawsze projekty z ponad 20 wystaw. Przewodnicy czekają 6 lipca na dziedzińcu przed budynkiem nr III PPNT Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia-Redłowo). Oprawadzanie rozpoczyna się o godz. 12:00, 13:00, 14:00 i 15:00.
GDD skierowany jest nie tylko do branży projektowej, ale również do przedsiębiorców i wszystkich osób szukających inspiracji do twórczego działania. W trakcie dziewięciu lipcowych dni między 6 - 14 lipca zaplanowano ponad 130 wydarzeń, w tym 24 wystawy, 27 otwartych wykładów i 27 bezpłatnych warsztatów. Program festiwalu podzielono na bloki skoncentrowane wokół polaryzacji w modzie, grafice, wzornictwie, architekturze miasta.
Temat przewodni GDD nawiązuje zawsze do społecznie aktualnych zagadnień, które zostają poddane interpretacji przez zaproszonych projektantów. W tym roku jest nim polaryzacja. Współczesny świat ma tendencje do tworzenia coraz szerszych podziałów, dlatego organizatorzy pytają, co jest ważniejsze: indywidualny interes czy dobro wspólne? Lokalność czy globalność ? Offline czy online? W trakcie spotkań i warsztatów uczestnicy będą szukać alternatywnych materiałów przyjaznych środowisku, analizować możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji, gdy jesteśmy przeładowani informacjami, badać ludzkie ciało jako źródło surowców.
Niedziela, 7 lipca, będzie obfitowała w szczególnie ciekawe wykłady. Przewodnicząca komitetu członkowskiego World Design Weeks Ingrid con der Wacht opowie, jak design sprawia, że świat się kręci. Zuzanna Skalska, analityczka trendów wyjaśni, czym jest Future(s) Thinking i jak biznes musi przygotować się na zmianę reguł gry. Marek Kamiński przedstawi pomysł swojej najnowszej wyprawy AINTE (Artificial Intelligence No Trace Expedition), dookoła świata z robotem.

Aktorzy szybują nad Gdańskiem

Między 11 a 14 lipca Gdańsk gościć będzie aktorów XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. To jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce, odbywające się cyklicznie od 1997 roku w Gdańsku. Przed zgromadzoną w Gdańsku publicznością wystąpią artyści z ośmiu krajów, m.in: Cie Bivouac, Dansk Rakkerpak, Mr Pejo's Wandering Dolls czy InZhest, sławy polskiej sceny widowisk ulicznych takie jak warszawski Teatr Akt i Teatr Pantomimy MIMO, wrocławski Teatr Formy. Niezwykle zapowiada się spektakl finałowy „Muaré Experience”, który jest kombinacją koncertu rockowego oraz widowiska akrobatycznego. Hiszpański Teatr VOALÁ, zainspirowany pracą „Rotoreliefs” Marcela Duchampa pokaże publiczności, jak bardzo “rock dodaje skrzydeł”. Szybującym artystom będzie towarzyszyła psychodeliczna, rockowa muzyka, wykonywana na żywo przez brytyjsko-argentyński zespół Duchamp Pilot.

Muzyka świata zabrzmi nad morzem

Festiwal Kultur Świata GLOBALTICA to muzyczne święto wielokulturowości, okazja do poznania odmiennych tradycji i religii. 15. edycja odbędzie się 17-21 lipca w zabytkowym Parku Kolibki w Gdyni Orłowie, położonym tuż nad morzem. Czerpanie z kulturowych korzeni, współczesne interpretacje i oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy zespołów, które goszczą na Festiwalu Globaltica. Festiwal otwiera Trio Abozekrys, a z koncertami wystąpią: Bombino z Nigeru, Gyedu Blay Ambolley z Ghany, Gaye Su Akyol z Turcji, Kalascima z Włoch, Odpoczno z Polski, Adama Drame z Burkina Faso, Kim So Ra z Korei Południowej, Ladama z Ameryki Południowej, San Salvador z Francji, Analog Africa Soundsystem z Niemiec i Boban Markovic, najsłynniejszy bałkański trębacz wraz ze swoją orkiestrą.
GLOBALTICA to nie tylko muzyka, ale również możliwość zapoznania się z twórczością z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film. W ramach festiwalu działa miasteczko społeczne, w którym organizacje pozarządowe dzielą się wiedzą i inspiracją. Od tego roku w ramach Polish Showcase Day at Globaltica zaprezentują się również polskie zespoły folkowe: Burónka, Fifidroki, Krzikopa, Mehehe, Sutari, Tęgie Chłopy oraz WoWaKin. Artyści z różnych regionów Polski dbają o lokalny charakter repertuaru, ale równocześnie unowocześniają go. Na miłośników podróży czeka cykl spotkań z reporterami i autorami książek.

Kobiecy jazz w Gdyni

Muzyczną klamrą zamykającą lipcowe wydarzenia nad morzem będzie 15. edycja Ladies' Jazz Festival 2019, który w dniach 22 - 28 lipca zgromadzi w Gdyni sześć gwiazd jazzu światowego formatu. Pierwszy raz w Polsce wystąpi Luísa Sobral, jedna z najważniejszych artystek nowej generacji w Portugalii. Na festiwalu zaprezentuje utwory m.in z najnowszego albumu Rosa. W 2017 jej piosenka Amar Pelos Dois, którą zaśpiewał jej brat, wygrała w konkursie Piosenki Eurowizji. Jej koncert odbędzie się w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Na scenie w Gdynia Arena wystąpi amerykańska wokalistka Beth Hart, określana mianem nowego wcielenia Janis Joplin o rockowym temperamencie. Kolejne koncerty odbędą się w Teatrze Muzycznym. Mieszkająca w Paryżu Amerykanka, Madeleine Peyroux, jedna z najwspanialszych współcześnie artystek jazzowych, zagra pierwszy w Polsce koncert po wydaniu najnowszej płyty. Gorąco oczekiwanym wydarzeniem jest występ trzykrotnej zwyciężczyni Grammy, Angelique Kidjo, nazywanej pierwszą Damą Afryki, ambasadorką dobrej woli UNICEF, założycielką fundacji wspierającej edukację dziewcząt w Afryce. Ostatniego dnia wystąpi Krystyna Stańko wraz z orkiestrą kameralną, zespołem i i kwintetem instrumentów dętych. Jest jedną z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce autorką tekstów, kompozytorką i laureatka nagrody za Jazzowy Album Roku. Jazzowe święto zakończy występ Nouvelle Vague, formacji szalonych Francuzów, którzy - tak jak festiwal - świętują 15-lecie istnienia zespołu. Na koncercie wystąpią Melanie Pain i Phoebbe Killdeer - najważniejsze wokalistki w historii zespołu.


BILDUNTERSCHRIFT | © Photo by Anthony DELANOIX on Unsplash

 

Flygskam i tagskryt w Polsce?

BILDUNTERSCHRIFT | © Photo by Jordan Sanchez on Unsplash

16-letnia Greta Thunberg nawołuje do zmiany stylu życia i wraz z tysiącami Szwedów rezygnuje z samolotu na rzecz pociągu.
Również młodzi Polacy kierują się troską o środowisko i chętniej podróżują komunikacją zbiorową.

 

 

Decyzja Szwedki - Grety Thunberg, twórczyni Szkolnego Strajku Dla Klimatu - o rezygnacji z podróży samolotowych jest radykalna, ale perspektywa klimatycznej apokalipsy wymaga bezkompromisowych działań. Do roku 2030 ludzkość musi ograniczyć o połowę emisję gazów cieplarnianych, aby utrzymać wzrost temperatury na poziomie 1,5 stopnia C.
Jednym ze źródłem zanieczyszczenia powietrza są spaliny emitowane przez samochody i samoloty. Globalnie transport odpowiada za 15 proc. CO₂, a sam ruch lotniczy to już 3 proc. emisji, która zwiększa się wraz z dynamicznie rosnącą liczbą lotów.

Duma z pociągu

Rezygnacja z krótkodystansowych podróży lotniczych na rzecz pociągu stała się częścią społecznej debaty w Szwecji. Zjawisko określane mianem flygskam - wstydem przed lataniem - zostało zauważone przez rząd, który zaoferował zwiększenie połączeń kolejowych z Europą. Tagskryt, czyli dumę z podróży koleją widać we wzroście liczby pasażerów pociągów z 28 mln w 2016 roku do 32 mln w 2018 roku. Jednocześnie w 2018 rok zanotowano największy spadek podróżujących samolotem na przestrzeni dekady. Jak wynika z badania WWF 20 proc. Szwedów wybrało podróż pociągiem z powodów ekologicznych.

Zielone wybory Polaków

Wzrost świadomość ekologicznej widać również w wyborach młodych Polaków. To osoby między 18 a 25 rokiem życia najczęściej korzystają z transportu zbiorowego. Jak wynika z naszego raportu Transportowe zwyczaje Polaków codzienne podróżuje tak 4 na 10 respondentów. Co trzeci reprezentant tego pokolenia tłumaczy, że ekologiczny tryb życia jest dla niego ważny. Swoimi wyborami młodzi Polacy mogą zawstydzić pokolenie rodziców czy dziadków, którzy dwukrotnie rzadziej zwracają uwagę na ekologiczny aspekt komunikacji zbiorowej.

Nie zostawiaj śladu

Po polskich drogach porusza się 22 mln aut, co trzecie auto to diesel, 75 proc. aut osobowych i ciężarowych ma więcej niż 10 lat. Emitowane przez nie zanieczyszczenie są jednym z głównych źródeł chorób serca i układu oddechowego. Co więcej, osoba podróżująca pociągiem generuje 15 g CO₂, autokarem 30 g, samolotem 110 -170 g, autem do 170 g w przeliczeniu na kilometr.
Kalkulatory internetowe pozwalają obliczyć, jaki ślad węglowy pozostawiamy w zależności od stylu życia, sposobu komunikacji itd. W podróży na dystansie 600 km z Krakowa do Gdańska jedna osoba przemieszczając się pociągiem wyemituje 10 kg CO₂, autokarem 20 kg, samolotem 70 kg, autem 100 kg.

PKP jedzie na rekord

Zapowiedzią pozytywnej zmiany jest wzrost liczby pasażerów PKP w okresie ostatnich czterech lat. W pierwszym kwartale 2019 kolej przewiozła w Polsce 80 mln pasażerów. To wzrost o 10 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału roku 2018 - poinformował Urząd Transportu Kolejowego. W styczniu koleje odnotowały wzrost liczby pasażerów o 6 proc, w lutym o 8 proc., a w marcu o 15 proc.

Droga do redukcji gazów cieplarnianych emisji CO₂ prowadzi poprzez zmianę zwyczajów transportowych. I zastępowanie tradycyjnego taboru - ekologicznym. W tym zakresie liderem zielonej rewolucji są... Chiny - największy emitent CO₂ na świecie. 99 proc. z 425 tys. w pełni elektrycznych autobusów jeździ w Chinach, w Europie jest ich 2250. Po ulicach 13 milionowego Shenzhen flota 16 tys. elektrycznych autobusów jeździ już od 2017 roku. W Polsce autobusów elektrycznym jest prawie 200, a pojazdy z napędem alternatywnym stanowiły 12 proc. nowego taboru w 2018 roku - podaje serwis Infobus.pl.


BILDUNTERSCHRIFT | © Busradar.pl

 

Podróż z osobą niepełnosprawną

BILDUNTERSCHRIFT | © Photo by Rémi Walle on Unsplash

Gdy w trakcie podróży spotykamy osoby niepełnosprawne, nie zawsze wiemy, jak się zachować: czy zaoferować pomoc, jak zwracać szczególną uwagę na niepełnosprawność, a może zupełnie ją ignorować? Pomagać trzeba umieć, dlatego rozwiewamy wątpliwości i przedstawiamy podstawowe zasady savoir-vivre dotyczące osób niepełnosprawnych.

9 typów pasażerów, których możesz spotkać

BILDUNTERSCHRIFT | © Photo by Gokhan Keskin on Unsplash

Postawmy sprawę otwarcie: kto nie podróżuje transportem zbiorowym, nie zna życia. Prawdziwe życie toczy się w na dworcach, w autokarach, busach i pociągach. 89 proc. z nas korzysta z transportu zbiorowego przynajmniej kilka razy w roku, połowa raz w tygodniu, a co czwarty z nas codziennie - wynika z naszego raportu Transportowe zwyczaje Polaków. Każdy z nas jest inny i podróżuje z innego powodu, ale na swój sposób jesteśmy do siebie podobni. Przygotowaliśmy - pół żartem pół serio - typologię pasażerów, których możesz spotkać podczas swoich podróży.

Transportowe zwyczaje Polaków.

BILDUNTERSCHRIFT | © Photo by Agence Olloweb on Unsplash

 

Czekając na więcej połączeń jeździmy autem.
89 proc. Polaków korzysta z transportu zbiorowego, przy czym połowa raz w tygodniu. Co czwarty z nas podróżuje komunikacją publiczną codziennie i najczęściej są to osoby młode - wynika z raportu “Transportowe Zwyczaje Polaków” zleconego przez firmę Busradar.pl.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×