BlaBlaCar
Co można przewozić przez granicę Ukrainy?

Przejścia graniczne między Polską a Ukrainą słyną z zatłoczenia i wielogodzinnych kolejek. Nic dziwnego. Na całej granicy, liczącej 535 kilometrów, funkcjonuje jedynie osiem przejść samochodowych i sześć kolejowych. Rocznie granicę przekracza ponad 20 mln osób!!!

Jak podróżować na Ukrainę

W Polsce mieszka ponad milion osób z Ukrainy, przybywa ich z roku na rok. Nasi wschodni sąsiedzi licznie osiedlają się w Polsce nie tylko ze względu na większą liczbę ofert pracy i lepsze zarobki, ale także studia. Jesteśmy coraz ciekawsi tej ogromnej społeczności, dlatego też coraz częściej zawieramy nowe znajomości z Ukraińcami. Czasami postanawiamy iść krok dalej (a nawet wiele kilometrów dalej). Ruszamy w podróż na Ukrainę! Tylko jak to zrobić?.

Śladami polskich nekropolii i słynnych cmentarzy

Wyjazd do rodziny, często w odległej części kraju, to także okazja do zwiedzenia znanych nekropolii, grobów wybitnych Polaków, cmentarzy innych religii. Przygotowaliśmy spis cmentarzy, które warto odwiedzić tej jesieni. 1 listopada Kościół rzymskokatolicki obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych. Czas wspominania bliskich to 2 listopada, czyli Dzień Zaduszny. Ze względu na dzień wolny, groby odwiedzane są masowo już w pierwszym dniu listopada. To czas największego natężenia ruchu samochodowego w kraju, także w środkach komunikacji zbiorowej. Wybierając się do rodziny, często w odległe strony, warto rozważyć rezygnację z samochodu na rzecz wygodnego autokaru lub pociągu. A pod same cmentarze podjeżdżać transportem publicznym. Więcej wskazówek jak bezpiecznie podróżować podczas listopadowego weekendu przeczytasz tutaj.

Polacy wobec zmian zmian klimatycznych

Dla zdecydowanej większości Polaków zmiana klimatu jest faktem naukowym, z którym nie dyskutują. I chociaż większość nie wie, czym jest ślad węglowy, to Polacy generalnie doceniają drobne i codzienne działania na rzecz środowiska - wynika z badania Świadomość zmian klimatycznych przeprowadzonego w lipcu 2019 roku przez Biostat na zamówienie Busradar.pl.

Celem badania było sprawdzenie, co Polacy wiedzą na temat globalnego ocieplenia i jak świadomość zmian klimatycznych wpływa na ich codzienne funkcjonowanie.

Najpopularniejsze turystyczne przekręty

Travel without scam

Wakacje miewają czarne strony, warto się na nie przygotować. Najczęściej na wyjazdach padamy ofiarą zaplanowanego oszustwa lub kradzieży opartej o sprawdzony schemat. Oszuści wykorzystują niewiedzę turystów, brak znajomości lokalnych realiów. Przedstawiamy 13 pułapek, w jakie może wpaść turysta podczas zagranicznych podróży.

Analizując historie, opisywane przez podróżników i blogerów, opracowaliśmy listę najpopularniejszych oszustw, których ofiarą można zostać niezależnie od szerokości geograficznej. Oszuści wykorzystują proste triki psychologiczne, umiejętnie odwracają uwagę, aby skraść drogocenne przedmioty, przejąć karty płatnicze wraz z numerem PIN lub próbują bezczelnie wymusić pieniądze. Na stronie serwisu Scams Travel można zapoznać się z realnymi zgłoszonymi przekrętami a także dodać własną historię, aby przestrzec innych.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×