Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Suwalszczyzna. Co warto zobaczyć?

Suwalszczyzna. Co warto zobaczyć?

Gdzie w Polsce jest najzimniej? To oczywiste dla większości z nas - w Suwałkach! Ale co jeszcze umiecie powiedzieć o tym regionie? Dlaczego warto jechać na Suwalszczyznę, mimo że nikomu nie jest po drodze?

 

Epidemia zrewidowała Wasze wakacyjne plany i już pogodziliście się z faktem, że najbliższy urlop spędzicie w Polsce? Mikropodróżowanie stało się nową modą i powszechną praktyką, dlatego szukacie inspiracji na podróże #dotutaj? Cóż, wyjazd na Suwalszczyznę z innych regionów Polski niż Podlasie i Mazury może wiązać się z podróżą większą niż “mikro”, ale jesteśmy przekonani, że Suwalszczyzna Was zachwyci!

Jak dojechać do Suwałk?

Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z autobusu dalekobieżnego. Codziennie na trasie Warszawa-Suwałki jest około 10 przejazdów, najczęściej oferowanych przez Żak Express, ale także Lux Express. Oraz BlaBlaCar.

Można też zdecydować się na pociąg, niestety złote czasy Suwalskiej kolei minęły bezpowrotnie i obecnie jedynie dwa pociągi dziennie jadą w tym kierunku ze stolicy, a z Białegostoku trzy razy dziennie kursuje szynobus InterRegio.

Na miejscu będziecie potrzebowali jakiegoś środka transportu, aby móc odwiedzić polecane przez nas miejsca, ale jeśli nie jedziecie własnym autem, albo nawet jeśli jedziecie własnym autem, i tak przyda się Wam rower. Suwalszczyzna jest gęsto pokryta ścieżkami i szlakami rowerowymi, m.in Green Velo. To raj dla wielbicieli jazdy na dwóch kółkach!

Polecane miejsca na Suwalszczyźnie

 1. Jezioro Hańcza - to najgłębsze jezioro w Polsce - około 108 m głębokości jest też jednym z najpiękniejszych. Dzięki głębokości i krystalicznie czystej wodzie jest idealnym miejscem do nauki nurkowania. Ale to też doskonałe miejsce dla fanów pływania wpław. Szczególnie warta uwagi jest niestrzeżona plaża w pobliżu miejscowości Stara Hańcza z długim, płytkim brzegiem.
 2. Rezerwat przyrody Głazowisko Banachowo - leży na południe od jeziora Hańcza. Zobaczycie na nim 10 tysięcy głazów narzutowych pozostawionych tu przez lodowiec. Nie brzmi fascynująco? Niestety z Suwalszczyzną już tak jest, że jej opisy nie zachwycają, ale jej krajobrazy zapierają dech w piersiach. Dlatego bez dłuższego zastanowienia ruszajcie na głazowisko. Tylko nie zapomnijcie aparatu fotograficznego.
 3. Stańczyki - tak, tak, wiemy, że te nieczynne od 1943 roku mosty kolejowe, to już Mazury, jednak Suwalczanie są bardzo emocjonalnie związani z tym miejscem i traktują je jak swoje, w końcu to tylko 27 km od Suwałk! Dlatego właśnie to niezwykłe miejsce znalazło się na naszej liście. Te spektakularne wiadukty wybudowane w 1917 i 1918 roku, przypominają wyglądem rzymskie akwedukty w Pont-du-Gard. Mają 200 metrów długości i 36 m wysokości. Ich rozmiar jest jest niewspółmierny do rzeki, nad którą się znajdują - maleńkiej Błędzianki. Teren jest wyjątkowo malowniczy. Do niedawna Stańczyki były ulubionym miejscem amatorów skoków na linie, jednak ze względu na słaby stan mostów, skoków zabroniono. Kilkaset metrów od mostów wybudowano punkt widokowy, z którego rozpościera się wyjątkowy krajobraz, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca.

 4. Święte Miejsce - to miejsce to perełka, o której wiedzą tylko nieliczni Suwalczanie! Znajduje się na leśnej polanie nad rzeką Rospudą. Legendy głoszą, że w tym miejscu zdarzają się cuda już od czasów Jaćwingów - ludu bałtyckiego spokrewnionego z Prusami i Litwinami, wymarłego w XVI w, a wcześniej zamieszkującym te tereny. Jedna z opowieści głosi, że stojący w tym miejscu stary krzyż zrobiony z pni, był wielokrotnie palony, próbowano go zniszczyć i spławić nurtem rzeki, jednak on cudownie ocalał i wrócił na święte miejsce. Inna opowiada o ludziach uratowanych przez Matkę Boską przed Tatarami. Ponoć Maryja okryła ich niewidzialnym płaszczem. Od 1990 roku w świętym miejscu stoi kapliczka, do której ludzie z okolicznych miejscowości przynoszą dewocjonalia, z którymi nie wiedzą co zrobić. Kapliczka wewnątrz jest wypełniona obrazami, zdjęciami, różańcami i figurami świętych. Bardzo klimatyczne miejsce!

 5. Ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie - po tym niezwykłym budynku z 1823 roku wybudowanym na zlecenie Ludwika Michała Paca - generała wojsk polskich i napoleońskich, pozostało niewiele. Wciąż można zobaczyć zachowany fragment głównego wejścia, który pozwala sobie wyobrazić rozmach i charakter tego neogotyckiego pałacu.  To świetne miejsce na sesje fotograficzne! Obok jest przyjemny plac zabaw. Można więc śmiało wybrać się razem z dziećmi. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że Ludwik Pac, w latach 1815-1821 sprowadził na te tereny grupę 500 farmerów szkockich i angielskich, aby rozpowszechnili nowoczesne techniki rolnicze i rzemieślnicze. Przybysze założyli w pobliżu Dowspudy wieś o nazwie Szkocja, a także folwarki Covenlock, New York (dziś: Pruska Wielka), Longwood (Ludwinowo), Linton, Berwik (Korytki) i Bromfield (Józefowo). Potomkowie szkockich farmerów, żyją tu do dzisiaj. 

 6. Wigierski Park Narodowy - przepiękny, rozległy pomnik natury, skoncentrowany wokół jeziora Wigry. Dostępny dla turystów przez cały rok od świtu do zmierzchu. Po jeziorach zlokalizowanych wewnątrz parku można pływać sprzętem wodnym bez silników spalinowych, czyli, łódki, kajaki, żaglówki i rowery wodne mile widziane. Nad jeziorami nie brakuje miejsc, gdzie można je wyczarterować. W tym miejscu warto wspomnieć także o dwóch atrakcjach turystycznych. Pierwszą z nich jest Kolej Wąskotorowa, zaczynająca swoją trasę w miejscowości Płociczno-Tartak, i biegnąca wzdłuż jeziora Wigry, przez Wigierski Park Narodowy i Puszczę Augustowską. Trasa ma charakter turystyczny. Podczas przejażdżki kolejka zatrzymuje się na kilku postojach, podczas których uczestnicy wycieczki mają okazję zobaczyć najpiękniejsze punkty widokowe. Wigierska Kolej Wąskotorowa umożliwia też wynajęcie pociągu i specjalnie przygotowanych miejsc na zorganizowane imprezy - urodzin, wesela, imprez integracyjnych. Drugim miejscem wartym odwiedzenia podczas wizyty w Parku, jest Pokamedulski Klasztor w Wigrach. W klasztorze możecie też zostać na noc w jednym z eremów - pustelni zamieszkiwanych przez ojców kamedułów i spróbować lokalnych przysmaków w restauracji zlokalizowanej na terenie klasztornego kompleksu.

 7. Szelment - o tym miejscu pisaliśmy już przy okazji miejsc idealnych na narty. Ale Szelment równie dobrze spisuje się latem. Infrastruktura należąca do WOSiR sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. W ośrodku znajduje się wyciąg nart wodnych, wypożyczalnia rowerów, park linowy o trzech stopniach trudności i ściana wspinaczkowa, pole do minigolfa i teren do gry w paintball. I co najważniejsze, jest tam pięknie, woda jest czysta, a przyroda wciąż bez śladu “poturystycznych” zniszczeń. 

 8. Sejny - to kresowe klimatyczne miasteczko, było swego czasu synonimem międzykulturowego miszmaszu. Mieszkali w nim Żydzi, Litwini, Rosjanie - Staroobrzędowcy, Społeczność prawosławna i Polacy. Ślady tego tygla kulturowego są pielęgnowane do dzisiaj przez fundację Pogranicze i Ośrodek “Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Będąc w Sejnach koniecznie odwiedźcie Białą Synagogę, w której odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, m.in. koncerty klezmerskie. Sejny to też idealne miejsce do turystyki kulinarnej! Tutaj macie niepowtarzalną okazję spróbować kartaczy, sękacza, soczewiaków, blinów i wędzonych wieprzowych uszu.

 9. Krasnogruda - informacja o tym, że jest tu pięknie, zawiera się w samej nazwie tego miejsca. A co jeszcze, powinno Was zachęcić do przyjazdu do Krasnogrudy? To tu znajduje się zrewitalizowany kompleks dworski z XVII wieku, należący do rodziny Czesława Miłosza. Poeta odwiedzał tu swoje ciotki w wolnym czasie. W dworze obecnie znajduje się wystawa poświęcona twórczości Miłosza, a także przestrzeń do warsztatów przyrodniczych dla dzieci. 

 10. Dom Piotra Malczewskiego, Buda Ruska, Krasnopol - artysta, fotografik Piotr Malczewski zaprasza do swojego uroczego domu - kupionego niegdyś od staroobrzędowców, krytego wiórem, z przepięknymi, tradycyjnie zdobionymi okiennicami. A w nim: galeria fotografii, muzeum mongolii, noclegi, kąpiele w rosyjskiej czarnej bani - łaźni. W tym jednym miejscu, znajdziecie wszystko, czego Wam trzeba!

 11. Wodziłki - to wieś założona przez staroobrzędowców w 1788 roku, którzy uciekali z Rosji przed prześladowaniami za sprzeciw wobec reformy w kościele. We wsi, do dzisiaj funkcjonuje, jako nieliczna w Polsce, odnowiona w 1997 r. molenna - miejsce kultu staroobrzędowców. Drugą molennę - największą w Polsce, znajdziecie w Suwałkach przy ulicy sejneńskiej, jednak ta, w odróżnieniu od tej z Wodziłek wymaga remontu.

 12. Spływy kajakowe na Suwalszczyźnie - gdzie wybrać się na spływ w okolicach Suwałk? To trudne pytanie, bo od możliwości, może zakręcić się w głowie! Czarna Hańcza, Rospuda, Marycha, Szeszupa - to jedne z najpiękniejszych i najdzikszych rzek w Polsce. Możecie też spłynąć Kanałem Augustowskim. Tam dodatkowych emocji dostarczy Wam przeprawa przez śluzy. Organizatorów spływów kajakowych i wypożyczalni sprzętu jest mnóstwo, a ceny są przystępne. Koszt jednodniowego spływu kajakowego waha się od 35-100 zł za osobę, cena zależy od rzeki, długości trasy i wybranego organizatora.

 13. Punkty widokowe Suwalszczyzna - dla miłośników wyjątkowych panoram, polecamy Cisową Górę, zwaną też suwalską Fudżijamą, przez swój charakterystyczny kształt przypominający wulkan. Piękny widok na jezioro Hańcza rozciąga się z Leszczynowej Góry. Z punktu widokowego “U Pana Tadeusza” w Smolnikach zobaczycie północno-wschodnią część Suwalskiego Parku Krajobrazowego, jeziora kleszczowskie, górę Jesionową, Cisową i Krzemieniuchę. Tutaj kręcono krajobrazy m.in. do filmu “Pan Tadeusz”, stąd nazwa miejsca. Uwaga, wstęp na punkt widokowy jest płatny! Kwota jest symboliczna, ale w odległości 30 km, nie ma żadnego bankomatu, więc lepiej uzbroić się w gotówkę.

Insight od tubylca

W przewodnikach turystycznych tego nie wyczytacie, ale u nas tak. Oto kilka ciekawostek o Suwałkach, o których wiedzą tylko tubylcy:

 • Potrzebujecie pójść do fryzjera lub do dentysty? Idźcie do nich w Suwałkach! W mieście nie brakuje doskonałych fachowców, a ceny ich usług są o połowę niższe niż w największych polskich miastach.

 • Właśnie oddano do użytku zrewitalizowany budynek dawnej łaźni, która funkcjonowała w Suwałkach od lat 30’ do 70’. Od lipca 2020 w starej łaźni będzie galeria sztuki współczesnej, kawiarnia i wypożyczalnia rowerów i kajaków. Stara łaźnia zlokalizowana jest na bulwarach nad Czarną Hańczą, przepływającą przez miasto.

 • Na najstarszej suwalskiej ulicy - Kościuszki, znajdziecie niepozorną restaurację - Kuchnia u Alika, oferującą dania kuchni Tatarskiej i Litewskiej. Jest pysznie i bardzo swojsko. W związku z tym, że restauracja jest maleńka, a cieszy się ogromną popularnością, warto wcześniej zarezerwować stolik, lub zamówić jedzenie na wynos.

 • Czy wiecie, że Maria Konopnicka pochodziła z Suwałk - to ta pisarka od Sierotki Marysi i siedmiu krasnoludków. Miasto możecie zwiedzać, szukając poukrywanych figurek krasnali!

 • Jesteście fanami zakupów? Koniecznie odwiedźcie centrum handlowe Plaza, które jest zbudowane na murach byłego aresztu śledczego - wewnątrz znajdziecie jeden z budynków więziennych pozostawiony w całości! 

 • Latem w Suwałkach odbywa się festiwal bluesowy - Suwałki Blues Festival, na który przyjeżdżają nie tylko krajowi wykonawcy, ale też gwiazdy ze świata. Niestety w tym roku, ze względu na epidemię, festiwal odbędzie jedynie w okrojonej wersji 11 lipca.

 • Suwałki są miastem wyjątkowo przyjaznym dzieciom. W mieście znajdziecie niezliczoną ilość placów zabaw, szczególnie polecamy ten przy Aquaparku! 

 • W Suwałkach kończą się tory kolejowe! Więc jeśli pojechać na koniec świata, wpadajcie do Suwałk, to tu!

Utworzone 2020-07-13
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×