Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Jak podróżować po Europie, by nie zbankrutować?

Jak podróżować po Europie, by nie zbankrutować?

Dla tych, którzy chcieliby zorganizować zagraniczny wyjazd na własną rękę, przygotowaliśmy informacje dotyczące podróży autokarowych po Europie. Sprawdziliśmy jak podróżować, aby ograniczać koszty i efektywniej dysponować urlopowym czasem. Na początek wzięliśmy pod lupę cztery kraje europejskie: Niemcy, Włochy Francję i Hiszpanię. Oto co powinniście wiedzieć, zanim wybierzecie się w podróż po jednym z nich.

 

Niemcy

W Niemczech, mimo liberalizacji rynku autobusowego w 2013 roku, jest tylko jeden przewoźnik autokarowy - Flixbus. Firma wchłonęła lub wypchnęła z rynku wszystkich innych przewoźników i jest teraz bezkonkurencyjnym liderem. Mimo że biletów za 1 Euro próżno szukać, ceny przejazdów są nadal bardzo atrakcyjne. Zwłaszcza jeśli porównamy ceny przejazdów autobusowych do cen pociągów. Przejazd z Berlina do Hamburga możemy zapłacić jedynie 21,40 zł, to mniej niż za tę samą trasę przemierzoną BlaBlaCarem! Dla porównania, za pociąg z Berlina do Hamburga musimy zapłacić co najmniej 160 zł.

Warto pamiętać, że na cenę biletu autobusowego, ma także to, jak wcześnie go kupimy. W niemieckich autobusach dominuje zasada im wcześniej, tym taniej. Dodatkowym atutem tego środka transportu jest możliwość zabrania dużego bagażu w cenie biletu. Autokary mają wysoki standard i podróż przebiega komfortowo. Jedyną wadą podróży autokarem jest czas przejazdu, zdecydowanie dłuższy w porównaniu do wszystkich innych środków transportu.

Włochy

We Włoszech jest wielu prywatnych przewoźników autokarowych obsługujących zwłaszcza lokalne połączenia między mniejszymi miastami. Jednak między dużymi miastami jak np. Rzym-Neapol - podobnie jak w Niemczech - dominuje Flixbus, oferując codziennie na tej trasie około 25 połączeń. Co ciekawe, połączenie kolejowe na tej trasie oferuje aż 45 pociągów dziennie! Na dobrze skomunikowanych trasach (czyli na większości) ceny połączeń autobusowych i kolejowych będą zbliżone! Dlatego kwestią decydującą w wyborze środka transportu będą nasze indywidualne upodobania. To bardzo miła odmiana. Jeśli planujemy intensywne podróżowanie po Włoszech, warto rozważyć zakup karty zniżkowej. Dostępne są m.in. Italy BusPas i Italy Pass - obie karty zapewniają rabaty na przejazdy z firmami Sena i Baltour Group. Istnieją też karty zniżkowe na koleje, np. Eureil Italian Pass, dzięki którym możemy podróżować bardziej ekonomicznie. Szczegółowe informacje na temat tej karty znajdziecie tutaj.

 

Francja

We Francji, podobnie jak w Niemczech, próżno szukać innych przewoźników autokarowych niż Flixbus. Co prawda, do niedawna działali jeszcze tacy przewoźnicy jak Starshipper, Megabus czy Isilines, ale nie wytrzymali konkurencji niemieckiej firmy i w końcu zostały przez nią przejęte. Interesującym przypadkiem jest firma Ouibus - jest to marka stworzona przez francuskie koleje państwowe SNCF, która bardzo zacięcie konkurowała z Flixbusem. W końcu i ona została przejęta, choć przez serwis wspólnych przejazdów BlaBlaCar, i teraz funkcjonuje jako BlaBlaBus. Autobusy we Francji są najtańszym możliwym środkiem transportu. Dla porównania trasa Paryż-Lyon (439 km) pokonana Flixbusem to koszt 15-39 euro (sporadycznie zdarzają się droższe opcje). Za tę samą trasę BlaBlaBusem zapłacimy 15-39 euro, BlaBlaCarem 31-37 euro, a pociągiem od 45 do nawet 97 euro. Różnica jest bardzo duża. Niestety podróż autobusem zajmie na pewno dużo dłużej. Ta sama trasa przebyta pociągiem zajmie nam około 2 godzin, autobusem w zależności od kursu od 5 do nawet 10 godzin!

Hiszpania

Podróże po Hiszpanii lubią zaskakiwać. A oto pierwsza niespodzianka. Na długich trasach krajowych, jak np. Barcelona-Madryt, Sewilla-Bilbao, czy Valencja-Barcelona ceny lotów mogą okazać się tańsze niż ceny biletów autokarowych i kolejowych. Mamy nadzieję, że mimo to, przez wzgląd na środowisko i ilość produkowanego CO2 będziecie wybierać połączenia autokarowe lub kolejowe. Te drugie oferują sprawne połączenia na wielu trasach. Warto zwrócić uwagę na fakt ciągłych promocji na bilety kolejowe. W Hiszpanii jest tak wiele powodów, by otrzymać zniżkę na pociąg! Wiek to pierwszy i najważniejszy powód. Za darmo pojadą wszystkie dzieci do 4. roku życia. Do 14. roku życia obowiązuje 40 proc. rabatu. Jest także wiele ofert skierowanych do grup, do osób podróżujących po Hiszpanii dłuższy czas, lub chcących odwiedzić konkretną liczbę miejsc. A gdyby zdarzyło się, że spóźniliście się na pociąg nie z Waszej winy - bo np. poprzedni, z którego się przesiadaliście, przyjechał opóźniony - Wasz bilet jest ważny na kolejne najbliższe połączenie.

Dzięki coraz wyższym i ujednoliconym standardom podróżowanie po krajach Europy jest coraz prostsze i wygodniejsze. Wyszukiwarki, takie jak Busradar, są idealnym wsparciem w podróży. Nie tylko ułatwią znalezienie połączeń między wybranymi miastami, ale także wskażą różnicę w cenie i czasie przejazdu między różnymi środkami transportu i umożliwią bezpośredni zakup biletu.

Dzięki aplikacji Busradar nie musimy się nawet martwić o wydrukowanie biletu, wystarczy okazanie go w aplikacji. Dzięki temu, że aplikacje są dostępne także w języku polskim, przeczytamy wszelkie szczegóły bez problemu i obaw, że coś przeoczyliśmy. Nie pozostaje nic innego, jak tylko ruszać w nieznane, by poznawać nowe miejsca, ludzi, smaki.

Bon Voyage!

Utworzone 2019-12-20
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×