Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Czy można wyjechać za granicę?

Czy można wyjechać za granicę?

15 czerwca większość krajów Unii Europejskiej otworzyła swoje granice i zrezygnowała z obowiązkowej kwarantanny dla przybywających turystów. Jednak nie we wszystkich krajach obowiązują takie same zasady. Na jakie ograniczenia muszą być przygotowani Polacy? Sprawdzamy najpopularniejsze kierunki.

 

Większość Polaków deklaruje, że najbliższe wakacje spędzi w obrębie kraju. Za granicę jeździmy jednak nie tylko na urlop. Do zagranicznych podróży często zmuszają nas powody zawodowe lub rodzinne. Sytuacja na granicach zmienia się dynamicznie, kolejne obostrzenia zostają znoszone, ale rządy zastrzegają sobie prawo do ich ponownego wprowadzenia, jeśli liczba zachorowań na Covid-19 gwałtownie wzrośnie.

Postanowiliśmy przygotować zestawienie obecnie panujących zasad, które będziemy na bieżąco aktualizować. Poniższe dane koncentrują się na informacjach dotyczących obywateli Polski. Jest to istotne, dlatego, że każdy kraj przygotowuje własną listę państw, nawet w obrębie Unii Europejskiej, wobec których może stosować inne regulacje niż powszechne.

Czy można wyjechać do Niemiec?

Tak! Wszystkie ograniczenia zostały zniesione. Nie obowiązuje kontrola na przejściu granicznym, nie ma także obowiązkowej kwarantanny po wjeździe do Niemiec, ani po przyjeździe z tego kraju. Do Niemiec można dotrzeć autobusem dalekobieżnym, pociągiem i samolotem. Połączenia zostały wznowione. Warto pamiętać, że w Niemczech obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wszystkich miejscach użyteczności publicznej.

Czy można podróżować do Czech?

Polacy mogą podróżować do Czech, pod warunkiem, że nie mieszkają na Śląsku. Czechy bowiem uznały Śląsk za miejsce wysokiego ryzyka, ze względu na wciąż wysoką liczbę zachorowań. Dlatego wjeżdżający na teren Czech lub przejeżdżający przez Czechy Polacy muszą udowodnić, że nie mieszkają na Śląsku, np. okazując umowę najmu lub wyciąg z księgi wieczystej. Ślązacy, mogą podróżować do Czech, lub przez ten kraj tylko z ważnych powodów - zawodowych, bądź zdrowotnych. W takiej sytuacji warunkiem wjazdu jest aktualny negatywny wynik testu na SARS-CoV-2. Na granicy kontrole przeprowadzane są wyrywkowo. Nieuzasadniony wjazd bez aktualnych badań może być ukarany grzywną w wysokości miliona koron (ok. 170 tys. zł), nie warto ryzykować.

W kraju obowiązuje noszenie maseczek w budynkach, które nie są budynkami mieszkalnymi i w komunikacji zbiorowej, przez cały czas podróży.

Czy Polacy mogą jechać na Słowację?

Od 20 czerwca Polacy mogą pojechać na Słowację bez konieczności przechodzenia kwarantanny, a także bez okazywania wyniku testu na koronawirusa. Słowacja nie wprowadza dodatkowych ograniczeń mieszkańcom Śląska. Swoim obywatelom jednak odradza podróżowanie na Śląsk. Zalecane jest noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i utrzymywanie dystansu społecznego.

Czy można jechać do Anglii?

Wszyscy, którzy zdecydują się na podróż do Anglii, muszą przygotować się na 14-dniową kwarantannę, która została wprowadzona 8 czerwca. Do końca czerwca podróż do tego kraju będzie utrudniona także ze względu na brak połączeń lotniczych i autobusowych. Wielka Brytania planuje poluzowanie niektórych obostrzeń od 4 lipca, jednak jak będzie w przypadku kwarantanny na razie nie wiadomo. Kwarantanna nie dotyczy osób pracujących w Wielkiej Brytanii i przekraczającym w związku z obowiązkami służbowymi granicę co najmniej raz w tygodniu.

Czy można już jechać do Francji?

Na terenie Francji kontynentalnej nie ma już żadnych ograniczeń. Do Francji można dotrzeć zarówno autobusem dalekobieżnym, pociągiem, jak i samolotem. Inaczej jest w przypadku podróży na francuskie terytoria zamorskie: Gwadelupę, Martynikę, La Réunion, St Martin i St Barthelemy. Przybywający turyści muszą się przebadać na Covid-19 72 godziny przed podróżą, następnie na miejscu przebyć siedmiodniową kwarantannę i przebadać się ponownie. We Francji maseczki obowiązują w transporcie publicznym, dla osób powyżej 11 roku życia i w wybranych sklepach, restauracjach, szkołach. Wytyczne zależą od decyzji osób zarządzających tymi miejscami.

Czy można jechać do Danii?

Dania postanowiła utrzymać zamknięte granice do 31 sierpnia. Polscy obywatele mogą wjechać do Danii tylko w uzasadnionym celu, nie może być to cel turystyczny. Bez problemu między Danią a Polską mogą podróżować osoby będące zatrudnione w Danii lub mające w tym kraju małżonka. Duński Urząd ds. zdrowia nie zaleca osobom zdrowym noszenia maseczek w miejscach publicznych, ze względu na brak pewności co do wpływu na przenoszenie wirusa.

Czy Polacy mogą podróżować do Hiszpanii?

21 czerwca Hiszpania otworzyła granice dla strefy Schengen i państw stowarzyszonych z wyjątkiem Portugalii. W przestrzeni publicznej nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Do Hiszpanii kursuje już Flixbus.

Czy można jechać na wakacje do Włoch?

Tak! Nie ma żadnych ograniczeń w przekraczaniu włoskiej granicy. Do Włoch można dojechać autobusem dalekobieżnym, pociągiem lub samolotem. Jedynie rejsy statków pod włoską banderą są zawieszone. Noszenie maseczek jest obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych, w tym środkach transportu publicznego, oraz w sytuacjach, gdy nie jest możliwe zagwarantowanie bezpiecznej odległości między osobami.

Czy można jechać do Grecji?

Do 30 czerwca wszyscy goście przybywający na lotnisko w Salonikach są poddawani testom na koronawirusa. Turyści przybywający do innych rejonów poddawani są testom wyrywkowo. Drogą lądową do Grecji można dojechać jedynie przez granicę z Bułgarią. Noszenie maseczek w miejscach publicznych nie jest obowiązkowe, ale zalecane w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątek stanowi komunikacja publiczna. Korzystając z niej, trzeba być w maseczce.

Gdzie wciąż są zamknięte granice dla Polaków?

Z 14-dniową kwarantanną Polacy muszą się zmierzyć, jeśli postanowią wyjechać do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii, Norwegii, Rumunii, Białorusi, Mołdawii, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Malty, na Węgry, Łotwę i do Estonii.

Utworzone 2020-06-24
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×