Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Transportowe zwyczaje Polaków.

Transportowe zwyczaje Polaków.

Czekając na więcej połączeń jeździmy autem.
89 proc. Polaków korzysta z transportu zbiorowego, przy czym połowa raz w tygodniu. Co czwarty z nas podróżuje komunikacją publiczną codziennie i najczęściej są to osoby młode - wynika z raportu “Transportowe Zwyczaje Polaków” zleconego przez firmę Busradar.pl.

 

Prawie połowa osób korzystających z transportu zbiorowego wybiera go ze względu na połączenia w dogodnych godzinach. Dla co trzeciej równie ważne są bezpośrednie połączenia bez potrzeby przesiadek oraz brak konieczności znalezienia miejsca parkingowego. Podróżujący zwracają również uwagę na bliskość przystanku lub stacji, niższe koszty transportu, krótszy czas podróży oraz ekologiczny tryb życia.

Jak brzmią argumenty osób podróżujących autem? Ich zdaniem, w porównaniu do transportu zbiorowego, samochód zdecydowanie wygrywa wyższym komfortem podróży i krótszym czasem przejazdu. Auto wygrywa także tam, gdzie brakuje połączeń na interesujących trasach. Badani narzekają także wysokie koszty podróży pociągiem czy autobusem, brak dogodnych godzin przejazdów czy konieczność przesiadania się.

 

Niższe ceny, tańsze bilety

9 na 10 gospodarstw domowych w Polsce posiada własne auto, a co czwarte dysponuje dwoma samochodami. Co musiałoby się stać, aby Polacy zostawili auto w garażu? Przede wszystkim bilety musiałyby być tańsze - dla połowy ankietowanych to największa przeszkoda przy wyborze komunikacji zbiorowej. Dla co piątej osoby tańszym rozwiązaniem okazuje się wciąż własne auto.

Dwa kolejne czynniki wpływające na wybór własnego auta zamiast komunikacji zbiorowej to zbyt mała liczba połączeń oraz ich brak na wybranych trasach. Dla co trzeciego respondenta kluczowe znaczenie ma krótszy czas przejazdu.
W tej sytuacji droga do systemowej zmiany i przesiadki na komunikację zbiorową jest jeszcze długa. Po polskich drogach porusza się 22 mln pojazdów, połowa z nich ma ponad 9 lat, a co trzecie auto to szkodliwy dla środowiska diesel. Spaliny samochodowe są jednym z głównym źródeł zanieczyszczenia powietrza.

Ale widać zmianę trendu. Stopniowo spada sprzedaż aut z silnikiem diesla i przybywa aut hybrydowych oraz elektrycznych. Jednak napęd ekologiczny stanowi mniej niż procent wszystkich aut jeżdżących po polskich drogach.

Millenialsi zmieniają komunikację

Chociaż komfort, dostępność połączeń czy koszt podróży jest istotny, to dla dwóch na trzech respondentów również lepszy dostęp do informacji o godzinach odjazdów ma wpływ na wybór transportu zbiorowego. Jednocześnie dokładnie połowa badanych twierdzi, że opcja zakupu biletu przez internet pozytywnie wpływa na ich decyzję o wyborze środka transportu.Tę potrzebę widać szczególnie w przypadku młodego pokolenia. Dla większości jej przedstawicieli możliwość zakupu biletów online jest bardzo ważna i wpływa na korzystanie z transportu zbiorowego.

Młodzi Polacy są równocześnie pokoleniem o największej świadomość ekologicznej, co widać w ich wyborach związanych z komunikacją. To osoby między 18 a 25 rokiem życia najczęściej korzystają z transportu zbiorowego - codzienne podróżuje tak 4 na 10 respondentów. Co trzeci reprezentant tego pokolenia tłumaczy, że ekologiczny tryb życia jest dla niego ważny. Swoimi wyborami młodzi Polacy mogą zawstydzić pokolenie rodziców czy dziadków, którzy dwukrotnie rzadziej zwracają uwagę na ekologiczny aspekt komunikacji zbiorowej.

small picture: © Photo by Agence Olloweb on Unsplash

Utworzone 2019-04-12
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×