Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Bagaże ponad miarę. Zasady przewozu

Bagaże ponad miarę. Zasady przewozu

Chcesz przewieźć ponadwymiarowy bagaż autobusem? Twój siostrzeniec marzy o koniku bujanym? Znalazłeś piękną choinkę i będzie jak znalazł dla Twoich bliskich? Jedziesz na święta do rodziny w wielkim mieście i chcesz zabrać ze sobą mięso z ekologicznych upraw ze swojego regionu? Sprawdź, czy możesz to wszystko spakować do autobusu.

Zasady przewozu bagażu w autobusach dalekobieżnych nie są tak restrykcyjne, jak w samolotach. Jednak przed podróżą warto zapoznać się z regulaminem przewoźnika, którego usługami jesteśmy zainteresowani. Warunki przewozu bagażu mogą się różnić. To samo dotyczy cen.

 

Czego przewozić nie można?

Przewoźnik ma prawo odmówić przewiezienia bagażu, który może uszkodzić mienie własne i pasażerów. Jeśli bagaż wygląda podejrzanie, kierowca ma prawo poprosić o pokazanie jego zawartości. Przewoźnik ma także obowiązek w pierwszej kolejności przyjąć bagaże podstawowe, uwzględnione w bilecie, a bagaże nadprogramowe i ponadwymiarowe, zostaną zabrane pod warunkiem wolnego miejsca w luku bagażowym.

Choinka

A jak z tą choinką? Jeśli podróżujemy pomiędzy krajami Unii Europejskiej lub w kraju nie powinno być problemu, ale pod kilkoma warunkami. Drzewko musi być zabezpieczone tak, aby nie uszkodziło innych bagaży, ani autobusu. Pierwszeństwo przed choinką mają bagaże standardowe, więc jeśli zabraknie miejsca w luku bagażowym, przewoźnik może odmówić zabrania tego nietypowego bagażu. Jeśli chodzi o przewóz innych roślin, każdorazowo upewnijcie się, że nie są one gatunkiem objętym ochroną!

Zwierzęta domowe i na obiad

Jeśli chodzi o zwierzęta, obywatele UE mogą podróżować po terytorium Unii ze zwierzątkiem domowym, pod warunkiem, że pupil ma europejski paszport dla zwierząt - tak stanowi europejskie prawo. Jednak wielu przewoźników zastrzega zakaz przewożenia jakichkolwiek zwierząt w trosce o komfort współpasażerów. A co z żywą kurą? Tu sprawa się komplikuje. Warto zapoznać się z przepisami w danym kraju, a najlepiej zadzwonić do przewoźnika, z którym wybieramy się w podróż.

Za to nie będzie problemu z przewozem mięsa w kraju i pomiędzy krajami UE. Pamiętajcie tylko o właściwym zabezpieczeniu termicznym. Mięso przechowywane w nieodpowiedniej temperaturze może bardzo szybko się zepsuć.

Ile to kosztuje?

Większość przewoźników oferuje w cenie biletu przewóz bagażu podręcznego (zabieranego na pokład, do 5 kg), a także jednego bagażu podróżnego (do 20 kg i wielkości nieprzekraczającej 190 cm). Za dodatkowy bagaż zazwyczaj trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu złotych (drożej w przypadku tras międzynarodowych). Poniżej znajdziecie regulaminy najpopularniejszych przewoźników.

Pamiętajcie, że przed świętami wszyscy podróżni zabierają ze sobą więcej rzeczy niż zazwyczaj. To samo dotyczy podróży powrotnej - wracamy obładowani prezentami ;) Warto rozsądnie zaplanować swój bagaż, aby uniknąć przykrych niespodzianek. I jeszcze jedno. Aby zapobiec zagubieniu bagażu, czy to zostawionego w autokarze, czy omyłkowo zabranego przez innego pasażera, warto dokładnie oznakować i opisać swój bagaż nazwiskiem i numerem telefonu.

Życzymy Wam pięknych Świąt Bożego Narodzenia, góry prezentów i miejsca w luku bagażowym na ich przewiezienie. ;)

Zespół Busradar


small picture: © ninle500 | big picture: © vector-art - depositphotos.com

Utworzone 2018-12-19
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×