Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Czego nie wypada robić w podróży?

Czego nie wypada robić w podróży?

Autobusowy (i nie tylko) savoir vivre dla pasażerów

Jakie zachowania współpasażerów drażnią najbardziej? Z badań przeprowadzonych przez PKP Intercity wynika, że najczęściej podczas jazdy denerwują nas głośne rozmowy przez telefon lub ze współpasażerami. I, co ciekawe, jednomyślni są w tym zarówno studenci, seniorzy, jak i rodziny z dziećmi.

 

Święty spokój nie ma ceny

Często będąc świadkami takich rozmów, mimowolnie poznajemy czyjeś życie, problemy, intymne szczegóły. Nie mówiąc o tym, że w ten sposób zostaje zakłócony nasz spokój podczas podróży. Możemy, oczywiście, zwrócić komuś uwagę, ale mniej asertywni mogą mieć z tym problem.

Kamila wraca autokarem do rodzinnych Kielc. W podróży z Warszawy towarzyszy jej koleżanka. Zajmują fotele obok siebie. Mimo że autobus nie jest pusty, przez większość podróży głośno rozmawiają, komentują zdjęcia na Instagramie, śmieją się, przeklinają.

W nieco przejaskrawiony sposób pokazał to też Marek Koterski w kultowym „Dniu świra”. Główny bohater podróżuje pociągiem i co chwilę trafiają mu się współpasażerowie, którzy nie potrafią uszanować jego prawa do relaksu. Z tych scen śmiała się kiedyś cała Polska.

Czas tylko dla nas

Tych kilka lub kilkanaście godzin podczas jazdy to wyzwanie dla cierpliwych, ale też test kultury osobistej. Obojętnie, czy wybieramy autobus, pociąg lub Blablacar - wspólna podróż wiąże nas na z góry określony czas z innymi pasażerami. Jesteśmy blisko siebie, wzajemnie znosząc swoją obecność, przyzwyczajenia i potrzeby. Łączy nas jeden cel, ale światy, z których się wywodzimy, mogą być oddalone o lata świetlne.

Jeśli wiemy, ile czasu zajmie nam podróż, możemy zaplanować, jak go wykorzystamy. Gdy Busradar znajdzie dla nas połączenie pomiędzy wybranymi miejscami, od razu wyświetli też orientacyjny czas przejazdu. Pasażer wie więc, jak długo będzie jechać i może przygotować sobie plan na zagospodarowanie czasu podróży. Czasem jednak nie jest świadom, że to, co wówczas robi, może być kłopotliwe dla współpasażerów.

Co nam przeszkadza

Największym problemem są głośne rozmowy, ale równie uciążliwe jest głośne słuchanie muzyki. Czasem mimo że słuchawki są w użyciu, to dźwięki i tak rozchodzą się wokoło. Warto pamiętać, że nie każdy może podzielać naszą muzyczną fascynację. Nie bez powodu w tzw. “strefie ciszy” w wagonach EIC pojawia się ostrzeżenie, że słuchanie muzyki również przez słuchawki jest zabronione.

Zdarza się też, że docierają do nas różne zapachy, które skutecznie uprzykrzają podróż. Ktoś postanowił dać odpocząć stopom i ściągnął buty, tuż przed wejściem wypalił papierosa i nie zdążył się „przewietrzyć”, ewentualnie zabrał na drogę kanapki z pastą rybną lub szczypiorkiem.... Bywa, że nie jesteśmy świadomi iż te elementy mogą być przykre dla innych, dopóki nas samych nie spotka podobna sytuacja.

Na liście skarg znalazło się też zastawianie przejścia bagażami, zaśmiecanie przestrzeni wokół siebie i nawiązywanie kontaktu, jeśli współpasażer wcale nie ma na to ochoty.

Jak przewoźnicy edukują pasażerów

Przewoźnicy dbają o komfort jazdy wszystkich pasażerów i w tym celu robią, co mogą, aby tych krnąbrnych przywołać do porządku. PKP Intercity zbadało sytuację w pociągach, przepytując ponad 3 tysiące pasażerów i na bazie zebranej wiedzy powstał Kodeks Kulturalnego Podróżowania.

Dwa lata temu Polski Bus przygotował materiał video pod hasłem „Coolturalna podróż” z poradami dla swoich pasażerów. Film miał ponad 25 tys. wyświetleń, a więc zainteresowanie było całkiem spore. Czy przełożyło się to na zachowanie pasażerów? Wiedzą ci, którzy mieli okazję podróżować z tym przewoźnikiem przez ostatnie miesiące jego działalności.

PKP Intercity nie poprzestało na kampanii i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom bardziej wymagających pasażerów objęło jeden z wagonów w Pendolino tzw. „strefą ciszy”. Idealne warunki znajdują w nim osoby, które chcą czas podróży przeznaczyć na drzemkę, lekturę książki lub po prostu - wyciszenie się.

Ile wolno w podróży

Nigdy nie wiadomo, kto usiądzie obok. Może to być student z głośną muzyką na słuchawkach, pan rozmawiający przez telefon o swoich dolegliwościach zdrowotnych, koleżanki plotkujące o imprezach, ekscesach alkoholowych i romansach, hałaśliwa grupa znajomych jadąca w góry czy starsza pani wcinająca kanapkę z jajkiem. Chyba że akurat… chodzi właśnie o nas.

Pamiętajmy, że granice są zawsze tam, gdzie czyjeś prawa mogą zostać naruszone. Warto zadbać o to, by podróż była komfortowa i przebiegała w miłej atmosferze. Dla wszystkich bez wyjątku. Tego Wam życzy wyszukiwarka Busradar.

BILDUNTERSCHRIFT | © AllaSerebrina - www.depositphotos.com

Utworzone 2018-03-29
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×