Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Zaplanuj wakacje w rytm muzyki!

Zaplanuj wakacje w rytm muzyki!

Lipiec w Trójmieście to obietnica dobrze spędzonego czasu, chociaż kumulacja wydarzeń może przyprawić o zawrót głowy. Najpierw Open’er Festival, potem Gdynia Design Days, Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, Globaltica i na koniec Ladies' Jazz Festival.

 

Open’er Festival na stałe wpisał się w wakacyjny kalendarz najważniejszych wydarzeń muzycznych w Europie. Dziś to impreza łącząca pokolenia, na którą rodzice przyjeżdżają wraz z dziećmi. W tym roku w dniach 3-6 lipca na pięciu scenach na terenie lotniska Gdynia - Kossakowo wystąpi 81 artystów, a wśród nich The Smashing Pumpkins, Kylie Minogue, Lana Del Rey, Travis Scott, The Strokes, Swedish House Mafia, Fisz Emade Tworzywo, Sokół, Cool Kids of Death, Daria Zawiałow, KAMP!.
W festiwalu bierze udział ponad 100 tys. osób, dlatego dobrze zaplanować przyjazd z wyprzedzeniem, aby zdążyć na występ ulubionego artysty. Najlepiej przyjechać do Gdyni autokarem lub pociągiem i stamtąd dojechać darmowa linia autobusową Open’er Festival, którą zapewniają organizatorzy. Autobusy będą kursować wahadłowo co kilkanaście minut z dworca Gdynia Główna na lotnisko Gdynia-Kosakowo. Linią można pojechać na podstawie biletu wstępu na imprezę lub festiwalowej opaski.
Stałym elementem Open’era są spektakle teatralne, przygotowane przez znakomitych twórców. Krzysztof Warlikowski przedstawi spektakl „Wyjeżdżamy”. Grzegorz Jarzyna pokaże nowy spektakl TR Warszawa zrealizowany według tekstu Doroty Masłowskiej „Inni ludzie”. Spektakl będzie pokazany po raz pierwszy po premierowych przedstawieniach w Warszawie. Reżyserka filmowa Agnieszka Smoczyńska debiutuje w teatrze musicalem „Święta Kluska”.
W różowym pawilonie Strefy Gdynia będzie okazja zapoznać się z sylwetką kobiety niezwykłej - Dżennet Dżabagi-Skibniewska, kaukaskiej księżniczki, muzułmanki, uchodźczyni, polskiej żołnierki i gdynianki z wyboru. Losy i postawę Dżennet poddali interpretacji współcześni artystyści

Design łączy przeciwieństwa

Ostatni dzień Open’era to początek 12. edycji Gdynia Design Days. To festiwal prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania. Wystawy i spotkania GDD odbywają się na terenie Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego w Gdyni.
W przerwie między koncertami uczestnicy Open’era mogą wziąć udział w godzinnym oprowadzaniu po GDD z pomocą przewodników, którzy pokażą najciekawsze projekty z ponad 20 wystaw. Przewodnicy czekają 6 lipca na dziedzińcu przed budynkiem nr III PPNT Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia-Redłowo). Oprawadzanie rozpoczyna się o godz. 12:00, 13:00, 14:00 i 15:00.
GDD skierowany jest nie tylko do branży projektowej, ale również do przedsiębiorców i wszystkich osób szukających inspiracji do twórczego działania. W trakcie dziewięciu lipcowych dni między 6 - 14 lipca zaplanowano ponad 130 wydarzeń, w tym 24 wystawy, 27 otwartych wykładów i 27 bezpłatnych warsztatów. Program festiwalu podzielono na bloki skoncentrowane wokół polaryzacji w modzie, grafice, wzornictwie, architekturze miasta.
Temat przewodni GDD nawiązuje zawsze do społecznie aktualnych zagadnień, które zostają poddane interpretacji przez zaproszonych projektantów. W tym roku jest nim polaryzacja. Współczesny świat ma tendencje do tworzenia coraz szerszych podziałów, dlatego organizatorzy pytają, co jest ważniejsze: indywidualny interes czy dobro wspólne? Lokalność czy globalność ? Offline czy online? W trakcie spotkań i warsztatów uczestnicy będą szukać alternatywnych materiałów przyjaznych środowisku, analizować możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji, gdy jesteśmy przeładowani informacjami, badać ludzkie ciało jako źródło surowców.
Niedziela, 7 lipca, będzie obfitowała w szczególnie ciekawe wykłady. Przewodnicząca komitetu członkowskiego World Design Weeks Ingrid con der Wacht opowie, jak design sprawia, że świat się kręci. Zuzanna Skalska, analityczka trendów wyjaśni, czym jest Future(s) Thinking i jak biznes musi przygotować się na zmianę reguł gry. Marek Kamiński przedstawi pomysł swojej najnowszej wyprawy AINTE (Artificial Intelligence No Trace Expedition), dookoła świata z robotem.

Aktorzy szybują nad Gdańskiem

Między 11 a 14 lipca Gdańsk gościć będzie aktorów XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. To jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce, odbywające się cyklicznie od 1997 roku w Gdańsku. Przed zgromadzoną w Gdańsku publicznością wystąpią artyści z ośmiu krajów, m.in: Cie Bivouac, Dansk Rakkerpak, Mr Pejo's Wandering Dolls czy InZhest, sławy polskiej sceny widowisk ulicznych takie jak warszawski Teatr Akt i Teatr Pantomimy MIMO, wrocławski Teatr Formy. Niezwykle zapowiada się spektakl finałowy „Muaré Experience”, który jest kombinacją koncertu rockowego oraz widowiska akrobatycznego. Hiszpański Teatr VOALÁ, zainspirowany pracą „Rotoreliefs” Marcela Duchampa pokaże publiczności, jak bardzo “rock dodaje skrzydeł”. Szybującym artystom będzie towarzyszyła psychodeliczna, rockowa muzyka, wykonywana na żywo przez brytyjsko-argentyński zespół Duchamp Pilot.

Muzyka świata zabrzmi nad morzem

Festiwal Kultur Świata GLOBALTICA to muzyczne święto wielokulturowości, okazja do poznania odmiennych tradycji i religii. 15. edycja odbędzie się 17-21 lipca w zabytkowym Parku Kolibki w Gdyni Orłowie, położonym tuż nad morzem. Czerpanie z kulturowych korzeni, współczesne interpretacje i oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy zespołów, które goszczą na Festiwalu Globaltica. Festiwal otwiera Trio Abozekrys, a z koncertami wystąpią: Bombino z Nigeru, Gyedu Blay Ambolley z Ghany, Gaye Su Akyol z Turcji, Kalascima z Włoch, Odpoczno z Polski, Adama Drame z Burkina Faso, Kim So Ra z Korei Południowej, Ladama z Ameryki Południowej, San Salvador z Francji, Analog Africa Soundsystem z Niemiec i Boban Markovic, najsłynniejszy bałkański trębacz wraz ze swoją orkiestrą.
GLOBALTICA to nie tylko muzyka, ale również możliwość zapoznania się z twórczością z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film. W ramach festiwalu działa miasteczko społeczne, w którym organizacje pozarządowe dzielą się wiedzą i inspiracją. Od tego roku w ramach Polish Showcase Day at Globaltica zaprezentują się również polskie zespoły folkowe: Burónka, Fifidroki, Krzikopa, Mehehe, Sutari, Tęgie Chłopy oraz WoWaKin. Artyści z różnych regionów Polski dbają o lokalny charakter repertuaru, ale równocześnie unowocześniają go. Na miłośników podróży czeka cykl spotkań z reporterami i autorami książek.

Kobiecy jazz w Gdyni

Muzyczną klamrą zamykającą lipcowe wydarzenia nad morzem będzie 15. edycja Ladies' Jazz Festival 2019, który w dniach 22 - 28 lipca zgromadzi w Gdyni sześć gwiazd jazzu światowego formatu. Pierwszy raz w Polsce wystąpi Luísa Sobral, jedna z najważniejszych artystek nowej generacji w Portugalii. Na festiwalu zaprezentuje utwory m.in z najnowszego albumu Rosa. W 2017 jej piosenka Amar Pelos Dois, którą zaśpiewał jej brat, wygrała w konkursie Piosenki Eurowizji. Jej koncert odbędzie się w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Na scenie w Gdynia Arena wystąpi amerykańska wokalistka Beth Hart, określana mianem nowego wcielenia Janis Joplin o rockowym temperamencie. Kolejne koncerty odbędą się w Teatrze Muzycznym. Mieszkająca w Paryżu Amerykanka, Madeleine Peyroux, jedna z najwspanialszych współcześnie artystek jazzowych, zagra pierwszy w Polsce koncert po wydaniu najnowszej płyty. Gorąco oczekiwanym wydarzeniem jest występ trzykrotnej zwyciężczyni Grammy, Angelique Kidjo, nazywanej pierwszą Damą Afryki, ambasadorką dobrej woli UNICEF, założycielką fundacji wspierającej edukację dziewcząt w Afryce. Ostatniego dnia wystąpi Krystyna Stańko wraz z orkiestrą kameralną, zespołem i i kwintetem instrumentów dętych. Jest jedną z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce autorką tekstów, kompozytorką i laureatka nagrody za Jazzowy Album Roku. Jazzowe święto zakończy występ Nouvelle Vague, formacji szalonych Francuzów, którzy - tak jak festiwal - świętują 15-lecie istnienia zespołu. Na koncercie wystąpią Melanie Pain i Phoebbe Killdeer - najważniejsze wokalistki w historii zespołu.


small picture: © Photo by Krists Luhaers on Unsplash | big picture: © Photo by Anthony DELANOIX on Unsplash

Utworzone 2019-06-27
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×