Strona startowa Blog TURYSTYKA STADIONOWA CZ.2

TURYSTYKA STADIONOWA CZ.2

NAJCIEKAWSZE OBIEKTY W EUROPIE

Choć okres wakacyjny wciąż trwa, sezon piłkarski w Polsce właśnie się rozpoczął. W przedostatnim wpisie przedstawiliśmy Wam listę najbardziej interesujących aren piłkarskich zmagań w naszym kraju. Ale kto powiedział, że zwiedzanie stadionów trzeba ograniczać wyłącznie do rodzimych obiektów? Dzisiaj czas na zagranicę.

 

Do poniższego zestawienia wybraliśmy po jednym obiekcie z pięciu najsilniejszych lig Europy: Hiszpanii, Anglii, Niemiec, Włoch i Francji.

Camp Nou – Hiszpania, Barcelona

To mieszczący prawie 100 tys. widzów – największy w Europie – stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywa FC Barcelona. Na obiekcie rozegrano spotkania mistrzostw Świata, mistrzostw Europy i finał Ligi Mistrzów. Budowę stadionu rozpoczęto w 1954 roku, pierwszy mecz rozegrano trzy lata później. W inauguracyjnym spotkaniu duma Katalonii rywalizowała z reprezentacją Polski, która wystąpiła pod szyldem „reprezentacji Warszawy”, ponieważ początkowo FC Barcelona miała rozegrać mecz z Legią. Mecz zakończył się wynikiem 4:2 dla gospodarzy.

Przykładowe przejazdy na przyszły weekend:

Stadion Wembley – Anglia, Londyn

Stadion ikona – miejsce rozgrywania meczów narodowej drużyny Anglii. Mieszczący 90 tys. kibiców obiekt wybudowano w miejscu starego Wembley, na którym Polacy – w 1973 roku - zremisowali z „wyspiarzami” 1:1. Podobnie jak inne obiekty tego typu Wembley gości nie tylko piłkarzy, ale także m.in. lekkoatletów, żużlowców, rugbystów i gwiazdy sceny muzycznej. Stadion był jednym z obiektów Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Na jego terenie mieszczą się hotel, sale bankietowe, restauracje i – oczywiście – sklepy z pamiątkami piłkarskimi.

Przykładowe przejazdy na przyszły weekend:

Stadion Olimpijski – Niemcy, Berlin

Stadion olimpijski z charakterystyczną niebieską bieżnią okalającą boisko piłkarskie. Zbudowany na potrzeby Igrzysk Olimpijskich, które miały się odbyć w 1916 roku. Jeden z obiektów Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1974 i 2006 roku, a także główna arena 12. Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce. Na co dzień swoje mecze rozgrywa tutaj Hertha Berlin. Zmagania sportowców na - przebudowanym w 2004 roku - obiekcie może obejrzeć ponad 74 tys. kibiców.

Przykładowe przejazdy na przyszły weekend:

Stadion Giuseppe Meazza (San Siro) – Włochy, Mediolan

Stadion - którego nazwa pochodzi od nazwiska gwiazdy futbolu lat trzydziestych - dzielą ze sobą dwa wielkie kluby: A.C. Milan i Inter Mediolan. Obiekt może pomieścić 80 tys. widzów, choć w przeszłości - przed przebudową - mecze mogło oglądać 150 tys. osób. Znakiem rozpoznawczym są 50-metrowe kolumny wpisane w bryłę obiektu. Dach tej potężnej budowli umieszczony jest na wysokości 60 metrów. Jedna z aren Mistrzostw Świata w 1934 i 1990 roku.

Przykładowe przejazdy na przyszły weekend:

Stade de France – Francja, Saint Denis

Stadion mieszczący się w podparyskim Saint Denis może pomieścić ponad 81 tys. widzów. Obiekt otwarto w 1998 roku na kilka miesięcy przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, w których zwyciężyli gospodarze. Rekord frekwencji padł jednak nie na meczu piłki nożnej, ale podczas spotkania Pucharu 6 Narodów w rugby. Mecz Francji z Anglią obejrzał nadkomplet widzów. Podobnie jak część innych piłkarskich kolosów – Stade de France jest również areną zmagań zawodów lekkoatletycznych. By jednak te mogły się odbyć – należy przesunąć dolne trybuny, co stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ każdy z modułów waży 700 ton.

Przykładowe przejazdy na przyszły weekend:

Połączenia do wszystkich miast, w których znajdują się powyższe obiekty znajdziecie na stronie Busradar.pl


BILDUNTERSCHRIFT | © coscaron - www.depositphotos.com

Utworzone 2018-08-24
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×