BlaBlaCar
Strona startowa Blog Tropem bożonarodzeniowych jarmarków

Tropem bożonarodzeniowych jarmarków

 

Wraz z początkiem grudnia rozpoczynają się świąteczne jarmarki. Polecamy Wam kilka wspaniałych miejsc, szczególnie wartych odwiedzenia. Wybierzcie się w podróż by zaznać bajkowej atmosfery.

 

 

Drezno

Striezelmarkt to najstarszy istniejący jarmark. Ma swoje początki w XV wieku! Dajcie się oczarować temu wyjątkowemu miejscu. Spróbujcie tradycyjnej strucli (to od niej pochodzi nazwa jarmarku), pysznego grzanego wina - glühwein, czy prażonych kasztanów. Sprawdźcie, jakie skarby można kupić u lokalnych sprzedawców rękodzieła, lub pobawcie się na świątecznym lodowisku.

Budapeszt

Węgierskie jarmarki przyciągają do miasta tłumy turystów. Nic dziwnego. Jarmark odbywa się na placu Vörösmartyego, ale wszystkie prowadzące do niego drogi są bajecznie oświetlone i udekorowane. Gorące kurtosze (słodkie kołacze) i grzane wino rozgrzeje was w zimne grudniowe wieczory. A jeśli nadal będzie wam doskwierała gęsia skórka, w Budapeszcie możecie się wybrać do łaźni zbudowanych na gorących źródłach.

Paryż

Paryż nie ma jednego bożonarodzeniowego jarmarku, a kilka w różnych dzielnicach, m.in. pod katedrą Notre Dame, czy na Polach Elizejskich. Poczujcie świąteczny klimat delektując się prażonymi kasztanami, serami i grzanym winem. Na licznych straganach kupicie ostatnie gwiazdkowe prezenty. Obowiązkowym punktem programu jest zdjęcie na tle Wieży Eiffla, która w tym czasie wyjątkowo przypomina choinkę ;)

Praga

Adwent w czeskiej stolicy wygląda wyjątkowo. Jarmark na Rynku Staromiejskim jest przepełniony rękodziełem artystycznym - koronki, drewniane zabawki i tradycyjnymi przysmakami: langoszami, ziemniakami pod różną postacią, pieczoną szynką. Tu obok grzanego wina nie może zabraknąć słynnego czeskiego piwa, a także pitnego miodu. Praga w tych dniach jest lśniąca i bajkowa - idealna na przedświąteczny city break.

Hamburg

To portowe niemieckie miasto ukochało sobie świąteczne markety. Każdy plac jest zajęty przez bogato zdobione stoiska. Największe wrażenie robi jednak “Weihnachtsmarkt” przed ratuszem i nad jeziorem Alster - w centrum miasta. Nad miastem unosi się zapach gorących karmelizowanych orzechów, grzanego wina z rumem (jak na marynarzy przystało) i czekolady. Niemcy uwielbiają świętować, dlatego na adwentowych jarmarkach nie może zabraknąć tańców!

Polska

A jeśli uwielbiacie świąteczny klimat, zapach piernika, smak grzanego wina, lecz nie możecie sobie pozwolić na przedświąteczny wypad za granicę, mamy dla was dobrą wiadomość. Coraz więcej polskich miast także wprowadza zwyczaj bożonarodzeniowych jarmarków. Znajdziecie je m.in. w Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie i Toruniu. A połączenia znajdziecie jak zwykle… na Busradar.pl :)

BILDUNTERSCHRIFT | © dteurope © encrier - www.depositphotos.com

Utworzone 2018-12-14
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×