Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog 7 najlepszych miast do życia

7 najlepszych miast do życia

Koniec roku to czas podsumowań i refleksji, czas snucia planów na przyszłość, wprowadzania zmian i licznych postanowień noworocznych. Na liście tych ostatnich znajdują się najczęściej: utrata wagi, rzucenie palenia lub inna duża zmiana. Niektórzy postanawiają wziąć los w swoje ręce i zrobić wszystko, by być szczęśliwszymi ludźmi. Sprawdzamy, gdzie najłatwiej być szczęśliwym, jakie miejsca na świecie sprzyjają dobrostanowi ekonomicznemu i społecznemu. Trudno jednoznacznie określić wymarzone miejsce do życia. Odpowiadając na pytanie, gdzie mieszka się najlepiej, trudno uniknąć odpowiedzi: “to zależy”, bo to zależy od osobistych preferencji. Wolimy upał, chłód, czy umiarkowane temperatury. Kochamy naturę i odcięcie od cywilizacji, czy wręcz przeciwnie, w ogromnych metropoliach dostajemy wiatru w żagle. Różnice kulturowe są dla nas interesujące, czy stanowią bariery nie do przejścia? Co roku powstają różne rankingi najlepszych miejsc do życia. Postanowiliśmy uważniej przyjrzeć się najlepiej ocenianym miastom. Kolejność wybranych miast jest całkowicie przypadkowa, gdyż każde z nich uważamy za fantastyczne. Być może zainspirujemy Was do wielkiej zmiany.

 

Helsinki, Finlandia

Większość najważniejszych rankingów, m.in. raport Deutsche Bank i badanie Monocle, uwzględnia stolicę Finlandii jako jedno z najszczęśliwszych miast. Powodów jest wiele. Jednym z nich jest bezpłatny dostęp do znakomitej edukacji i opieki zdrowotnej. Helsinki oferują bogate życie kulturalne, liczne muzea, galerie, koncerty. Warto wspomnieć o podziemnym Muzeum Sztuki Współczesnej Amon Rex, czy nowoczesnej bibliotece centralnej Oodi. Helsinki są jak na globalne standardy raczej średnim miastem, dzięki czemu wszędzie można dojechać rowerem, lub korzystając z doskonałego transportu miejskiego. Poza tym, jak wynika z rankingu ONZ z 2019 roku, miasto jest stolicą najszczęśliwszego państwa na świecie - Finlandii, która uzyskała ten tytuł m.in. za niski poziom korupcji, wolność do podejmowania własnych wyborów życiowych i wsparcie socjalne. Koszty życia w Helsinkach znajdziecie tutaj.

 

Wiedeń, Austria

To miasto jest uwzględnione w każdym rankingu! Niezależnie czy jest to ranking światowy, czy europejski, Wiedeń wiedzie prym wśród najlepszych miejsc do życia. Wiedeń uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych miast świata. Stolica Austrii może się pochwalić zapleczem kulturalnym na najwyższym poziomie, a także doskonałymi usługami publicznymi, piękną architekturą i infrastrukturą, oraz prawie 2 milionami zadowolonych mieszkańców. Co prawda Wiedeń nie jest tani, ale zarobki w tym mieście równoważą się z kosztami życia i pozwalają na korzystanie z jego uroków. Koszty życia w Wiedniu sprawdzicie tutaj.

 

Lizbona, Portugalia

W 2019 roku w międzynarodowym konkursie Liveable Communities Lizbona zdobyła pierwszą nagrodę, jako najlepsze miejsce do życia w miastach o populacji powyżej 400 tys. mieszkańców. Trudno nie kochać tego miasta: przepiękna architektura, promowanie zdrowego balansu pomiędzy karierą a życiem prywatnym, niska przestępczość, mnóstwo słońca i umiarkowane temperatury. Czego chcieć więcej? To dlatego liczba mieszkańców tego miasta szybko rośnie. W Lizbonie osiedla się najwięcej osób z Brazylii, Republiki Zielonego Przylądka i Rumunii, ale nie brakuje też nowych lokatorów z Włoch i Wielkiej Brytanii. Przykładowe ceny w Lizbonie sprawdzicie tutaj.

 

Monachium, Niemcy

Monachium jest uwielbiane nie tylko przez mieszkańców, ale także przez turystów. To drugie najchętniej odwiedzane miasto w Niemczech, (na pierwszym miejscu jest Berlin). Monachium oprócz szerokiej opieki socjalnej, dostępnej dla mieszkańców w całym kraju, oferuje dostęp do rozrywki i kultury. Najpopularniejszy jest oczywiście festiwal piwa - Oktoberfest- najbliższy odbędzie się w 2020 roku od 19 września do 4 października - na który przybywa 7 milionów osób!!! Monachium trzeba docenić także za satysfakcjonującą liczbę muzeów, architekturę i miejską infrastrukturę. Monachium leżu w pobliżu Alp, więc zawsze można wyskoczyć, by odetchnąć świeżym górskim powietrzem i by wyszaleć się na desce lub nartach. Jeśli zastanawiacie się, czy do pracy w Monachium można jechać w ciemno, jakiś czas temu przygotowaliśmy dla Was tekst na ten temat. Przykładowe ceny w Monachium sprawdzicie tutaj. W różnych rankingach Monachium to nie jedyne niemieckie miasto, które dostaje wysokie noty, warto też sprawdzić Dusseldorf, Frankfurt, Berlin i Hamburg.

 

Kopenhaga, Dania

Hygge w Danii to esencja szczęśliwego stylu życia. Choć wielu uważa, że jest to jedynie marketingowy chwyt, coś musi być na rzeczy, skoro Dania wciąż wiedzie prym wśród najszczęśliwszych państw na świecie. Szczęście nie zależy jedynie od ciepłych skarpet i ekologicznych świec. Miasto zapewnia równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Nie można też odmówić magii miastu H. CH. Andersena, znajdziemy ją nie tylko w muzeum poświęconym autorowi najpiękniejszych bajek dla dzieci, przy pomniku małej syrenki, ale także w ogrodach Tivoli - wyjątkowym parku rozrywki. Fanów dobrego jedzenia ucieszy rynek w Torvehallerne lub wieczór w Kodbyen, dawnej dzielnicy mięsnej, obecnie miejsce spotkań, pełne restauracji i klubów nocnych. Jest też coś dla hipisów! Christiania to autonomiczne osiedle w Kopenhadze, które otrzymało status niezależnej społeczności. Odwiedzając Christianię, warto poczytać o obowiązujących w niej zasadach, ustanowionych przez jej mieszkańców, są to m.in. zakaz jazdy samochodem, zakaz biegania, czy zakaz filmowania i fotografowania. Przykładowe ceny w Kopenhadze sprawdzicie tutaj.

 

Amsterdam, Holandia

Witamy w królestwie rowerów i tulipanów! Jeśli nie spodobałyby się Wam rejsy brunchowymi łodziami po urokliwych kanałach, spacery po licznych parkach znudziłyby, a od wszędobylskich tulipanów dostalibyście alergii, zawsze możecie się schować w jednej z galerii lub muzeów. Muzeum Anny Frank, Van Gough’a, Rembrandta, Muzeum Torebek, Filmu, Kostiumów i wiele innych jest do dyspozycji. Amsterdam słynie z otwartości, tolerancji i zamiłowania do zabawy. Dlatego też wszyscy nowi mieszkańcy miasta szybko się aklimatyzują. Brak znajomości języka niderlandzkiego nie stanowi przeszkody, bo angielski jest tu powszechnie znany i chętnie używany. Przykładowe ceny w Amsterdamie znajdziecie tutaj.

 

Zurych, Szwajcaria

Jakość życia jest w tym mieście na najwyższym poziomie. Zurich jest najbogatszym miastem Europy, jednocześnie podatki są proporcjonalnie niskie. Dlatego Zurych przyciąga wiele firm i inwestorów. Zurych ma wiele do zaoferowania dla swoich mieszkańców, jednak stać na korzystanie z atrakcji miasta będzie tylko osoby w nim pracujące i dobrze przy tym zarabiające. Miasto słynie z wielokulturowości i doskonałego otoczenia, w mieście znajdziemy rzekę i jezioro, a miasto okalają góry. W Zurychu warto zobaczyć Muzeum Piłki Nożnej FIFA i Muzeum Pieniądza - jak na najbogatsze miasto przystało. Koszty życia w Zurychu sprawdzicie tutaj.


małe zdjęcie: © depositphoto | duże zdjęcie: © depositphoto

Utworzone 2019-12-28
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×