Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Reportaże z podróży. Co czytać podczas kwarantanny

Reportaże z podróży. Co czytać podczas kwarantanny

To już trzecia część naszego cyklu, przygotowana z myślą o miłośnikach podróży zamkniętych w domach w trakcie panującej epidemii. Tym razem chcemy Wam pomóc przenieść się w odległe miejsca za pośrednictwem literatury faktu.

W trosce o Wasze dobre samopoczucie na naszej liście znajdziecie tylko budujące, optymistyczne lub pełne ciekawostek pozycje. Żadnych wojen, głodu i tragedii. Po lekturze tych reportaży poczujecie się odżywieni intelektualnie, zaskoczeni różnorodnością kultur, wierzeń, fauny, flory i pogody. A także zostaniecie zmotywowani do odwiedzenia opisywanych miejsc przy pierwszej nadarzającej się okazji. No to w drogę!

 

Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty, Katarzyna Kobylarczyk, wyd. Czarne

To opowieść o kraju, w którym zabawa jest sensem życia, jest ceremonią, tradycją, historią i dobrą wróżbą. Dowiecie się z niej, dlaczego Hiszpanie obrzucają się cukierkami, błotem, zdechłymi szczurami i rzepą. Po co palą styropianowe figury większe od domów i co ma wspólnego ciepła wódka z czarownicami. Opisane fiesty, to nie pieśń przeszłości. Odbywają się nadal! Na którą z nich wybierzecie się w pierwszej kolejności?

Przejrzeć Anglików. Ukryte zasady angielskiego zachowania, Cate Fox, Wyd. Muza

Anglia wydaje nam się znajoma, nieoficjalnie na Wyspach Brytyjskich jest około półtora miliona Polaków, więc jeśli sami tam nie byliśmy, to każdy z nas zna kogoś, kto był. Znamy angielskich aktorów, muzyków, potrafimy wymienić główne zabytki i wielu z nas fascynuje się rodziną królewską. Jednak dzięki tej książce dowiemy się znacznie więcej! O co chodzi z brytyjskim humorem? W jaki sposób pogoda determinuje życie? Na czym polega brytyjski small talk? Kto należy do której klasy społecznej i jak to poznać? Po tej lekturze Anglicy nie będą mieli przed Wami żadnych tajemnic.

Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju, Maria Hawranek, Szymon Opryszek, wyd. Czarne

Jeśli potrzebujecie dozy optymizmu i otuchy w tych niepewnych czasach przeczytajcie tę książkę. To zaskakujący obraz kraju, który nijak nie pasuje do stereotypów dotyczących Ameryki Łacińskiej. Wiedzieliście, że Urugwaj to jedno z najbardziej laickich państw świata, w którym pary jednopłciowe mogą adoptować dzieci, prostytutki płacą składki na ubezpieczenie społeczne, każdy uczeń dostaje od państwa laptop, a emeryt - tablet? To także państwo, które jako pierwsze na świecie zalegalizowało uprawę i spożycie marihuany. Zaskoczeni? A to dopiero początek niespodzianek.

Piknik z niedźwiedziami, Bill Boryson, wyd. Zysk i S-ka

To co prawda, nie jest reportaż, ale książka podróżnicza, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Dwóch kolegów rusza pieszo Szlakiem Appalachów, jednym z najdłuższych na świecie, biegnącym wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Mają do przebycia ponad trzy tysiące kilometrów, a ich nadrzędny cel to nie dać się zjeść. Nie jest to łatwe! Na szlaku nie brakuje bowiem niedźwiedzi, łosi, grzechotników, rysiów i trujących roślin. Autor, Bill Boryson, słynie ze swojego stylu i poczucia humoru, dlatego szykujcie się na prawdziwą podróżniczą rozrywkę. A po lekturze możecie obejrzeć film o tym samym tytule, który powstał na podstawie książki. W rolach głównych Robert Redford, Nick Nolte i Emma Thompson!

Gottland, Mariusz Szczygieł, wyd. Czarne i inne książki o Czechach

Mariusz Szczygieł to chyba najpopularniejszy Polski miłośnik Czech. Gottland to jego pierwsza książka o Czechach, kraju położonym tak blisko Polski, a tak zupełnie innym i wbrew pozorom nieznanym. W reportażu Gotland autor pisze o aktorce Lidzie Baarovej - kobiecie, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarzu Otakarze Szvecku - twórcy największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, czy o legendarnym producencie obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella. Polecamy Wam też drugą książkę o Czechach tego samego autora - Zrób sobie raj. To rewelacyjna opowieść o współczesnych Czechach i ich kulturze. Wiedzieliście, że 70 procent Czechów deklaruje się jako niewierzący i że nie da się obrazić ich uczuć religijnych albo patriotycznych? Choć wielu artystów próbowało sprawdzić granice wytrzymałości Czechów, Ci pozostają niewzruszeni.

Białe Zimna wyspa Spitsbergen, Ilona Wiśniewska, wyd. Czarne

Czujecie się teraz odizolowani i samotni? Sięgnijcie więc koniecznie po ten reportaż. Ilona Wiśniewska pisze go w najbardziej wysuniętym na północ siedlisku ludzkim na świecie. Co ciekawe mieszka tam jedynie dwa i pół tys. osób z prawie pięćdziesięciu różnych krajów. Klimat archipelagu nie rozpieszcza. Trzeba przyzwyczaić się do ciągłego zimna, ciągłej nocy lub dnia. Czy na dalekiej, skutej lodem północy, może dziać się coś ciekawego i wartego opisania? Okazuje się, że owszem. Białe to swoista kronika i zapis losów współczesnych osadników, a nade wszystko galeria barwnych postaci zamieszkujących lodowaty archipelag, których języki, tradycje i temperamenty tworzą niepowtarzalny tygiel kulturowy.

Dzieci szóstego słońca. W co wierzy Meksyk, Ola Synowiec, wyd. Czarne

Ruszajcie na lekcję religii razem z Olą Synowiec. Nigdy nie lubiliście lekcji religii? Było nudno? Tym razem będzie zupełnie inaczej, bo będzie o religii, a dokładniej o duchowości Meksykańskiej. Zobaczcie jak lekarze, biznesmeni, wykładowcy uniwersyteccy gromadzą się w stolicy na placu Zócalo, by przez pięć godzin wykonywać taniec dla hiszpańskich bogów. Przeczytajcie o Indianach na południu Meksyku, którzy w swoich rytuałach wykorzystują coca-colę, uważaną przez nich za święty napój. I o czarownicach z Catemaco, którzy chcąc się dostosować do współczesnych realiów, zakładają strony na Facebooku. Skoro już jesteśmy przy Meksyku, to mamy dla Was ciekawostkę! Czy widzieliście spektakularną scenę z paradą śmierci w Meksyku z okazji dnia zmarłych, w filmie o Jamesie Bondzie “Spectre”? Tak naprawdę, przed powstaniem tego filmu, takie parady nie miały miejsca, ale turyści zachwyceni filmem zaczęli tłumnie przybywać do Meksyku, aby w nich uczestniczyć, więc Meksyk zaczął je organizować. Bo każdy powód do zabawy jest dobry!


małe zdjęcie: © João Silas on Unsplash

Utworzone 2020-04-03
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×