Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Najpopularniejsze turystyczne przekręty

Najpopularniejsze turystyczne przekręty

Travel without scam

Wakacje miewają czarne strony, warto się na nie przygotować. Najczęściej na wyjazdach padamy ofiarą zaplanowanego oszustwa lub kradzieży opartej o sprawdzony schemat. Oszuści wykorzystują niewiedzę turystów, brak znajomości lokalnych realiów. Przedstawiamy 13 pułapek, w jakie może wpaść turysta podczas zagranicznych podróży.

Analizując historie, opisywane przez podróżników i blogerów, opracowaliśmy listę najpopularniejszych oszustw, których ofiarą można zostać niezależnie od szerokości geograficznej. Oszuści wykorzystują proste triki psychologiczne, umiejętnie odwracają uwagę, aby skraść drogocenne przedmioty, przejąć karty płatnicze wraz z numerem PIN lub próbują bezczelnie wymusić pieniądze. Na stronie serwisu Scams Travel można zapoznać się z realnymi zgłoszonymi przekrętami a także dodać własną historię, aby przestrzec innych.

 

1. Po kieszeni

Ofiarą kieszonkowców można paść we własnym mieście, ale jako turyści jesteśmy bardziej narażeni. Wyróżniamy się, trzymamy na zewnątrz sprzęt fotograficzny, dźwigamy bagaż, a często ocenę sytuacji zaciera nam zmęczenie i roztargnienie. Na takich turystów czyhają wyspecjalizowane szajki złodziei - gdy namierzą swoją ofiarę, tworzą sztuczny tłum w autobusie, pociągu, metrze, na przystanku czy galerii handlowej. Podczas, gdy jedne osoby zagadują albo popychają turystę, inne w tym czasie wyciągają z kieszeni ofiary portfel, telefon czy inne wartościowe przedmioty. Uważaj na przypadkowe spotkania, rozmowy, których celem jest odwrócenie uwagi. Bądź też ostrożny/a podczas oferowanej pomoc np. przy umieszczaniu bagażu na półce - złodziej może wykorzystać chwilę nieuwagi.

2. I am so sorry, mister

Zepsuty taxometr to trick wykorzystywany przez taksówkarzy czekających na turystów przy dworach lub lotniskach. O nagłej awarii dowiadujemy się w trakcie podróży i jesteśmy skazani na zapłatę wygórowanej ceny. Lepiej upewnić się zawczasu, że taksometr działa, dodatkowo pytając, jaka będzie szacowana kwota za przejazd.

3. Życzliwy nieznajomy

Plama z musztardy, keczupu lub co gorsza “robota” przelatującego ptaka ma wyglądać na niefortunny wypadek. W sytuacji pozornie przypadkowej warto też zachować ostrożność np. wobec nieznajomego, który nagle będzie chciał pomóc w usunięciu zabrudzenia. Bardzo prawdopodobne, że w trakcie zamieszania on lub jego towarzysz będą chcieli nas okraść.

4. Fałszywi policjanci

Sposobem na okantowanie turystów jest też stwarzanie sytuacji zagrożenia. Przestępcy mają przygotowanych kilka scenariuszy, w jednym z nich do turysty podchodzi człowiek, który oferuje mu kupno narkotyków lub skradzionego zegarka. W tym momencie podchodzi do nich policyjny patrol, który domaga się okazania paszportu albo proponuje kwotę pieniędzy, aby zażegnać problem. To oczywiście nie są prawdziwi mundurowi. W Azji można natknąć się na złodziei udających policjantów, którzy proszą turystę o okazanie paszportu. Za jego zwrot żądają łapówki. Za policjantów mogą podawać się również osoby nie ubrane w mundur, które okazują rzekomo autentyczną policyjną legitymację.

5. Bankomat połykający

Jeśli już musisz wypłacić gotówkę podczas pobytu za granicą, uważaj na bankomaty, które mogą zostać wyposażone w nakładki skanujące zawartość karty i oraz numeru PIN. Inny wariant tego przekrętu to nakładka, której celem jest zatrzymanie karty wewnątrz. Ten chytry pomysł związany jest jednocześnie z nagłą obecnością życzliwego nieznajomego, który sugeruje zadzwonić pod numer operatora bankomatu. Numer jest fałszywy, a celem rozmowy jest przekonanie właściciela karty, aby podał jej numer PIN w celu weryfikacji tożsamości. Ostatecznie właściciel i tak nie odzyskuje karty.

6. Polowanie na PIN

Do tego oszustwa dochodzi również przy bankomacie, gdy przypadkowa osoba podchodzi i obiecuje pomoc w uniknięciu opłat bankowych. Wyposażona jest w przenośny czytnik kart, który umożliwia zeskanowanie karty i podejrzenie numeru PIN. Będąc w posiadaniu tych informacji złodzieje potrafią stworzyć duplikat karty. Uwaga na osoby, które nagle ustawią się w kolejce, one też nie będą przypadkowe. Złodzieje stosują jeszcze inną technikę, której zadaniem jest wyłudzenie danych karty kredytowej np. podczas noclegu w hotelu. Podszywają się pod pracownika recepcji, który nagle w nocy dzwoni, aby potwierdzić dane, tłumacząc, że jest problem z ich weryfikacją.

7. Sieć zastawiona na internautów

Publiczna i darmowa sieć Wi-Fi na dworcu lub w okolicach atrakcji turystycznych może okazać się perfidną pułapką, w którą wpadają przypadkowi turyści. Haker jest w stanie przechwycić wszystkie przesyłane w ten sposób dane, w tym hasła. Dla zachowania pozorów i zwiększenia wiarygodności sieć może nosić nazwę istniejącej w pobliżu restauracji, nazwę okolicznej firmy lub dworca. Wybierając się w podróż warto wyposażyć się w VPN, program który szyfruje komunikację lub poprosić o dostęp do sieci bezpośrednio w restauracji czy recepcji hotelowej.

8. Metoda na koło

Podczas podróży autem lub kamperem zachowaj ostrożność, gdy ktoś próbuje Cię zatrzymać, zwłaszcza poza miastem. W tym celu może sygnalizować, że masz problem z autem. Po zatrzymaniu, gdy sprawdzasz co się dzieje, oszuści kradną rzeczy z auta. Na takie sytuacje narażone są także osoby korzystające z wypożyczalni aut. Poruszający się na skuterach złodzieje śledzą auto i podczas postoju na światłach potrafią przebić oponę, a następnie wskazywać w trakcie jazdy, że masz problem z ogumieniem. Przejęty oględzinami lub przekładaniem koła podróżny może łatwo zostać okradziony. Radzimy również nie korzystać w podobnej sytuacji z zaskakującej oferty, aby skorzystać z pobliskiego garażu, gdzie naprawią Ci szkodę.

9. Fałszywy banknot

Płacąc za posiłek w barze lub za przejazd taksówką lokalną walutą zostajesz poinformowany, że banknot jest fałszywy. Istota przekrętu polega na tym, że wręczyłeś banknot prawdziwy a otrzymałeś fałszywy. Trzeba uważać również na podmianę podobnych banknotów na te o mniejszym nominale. Nie przyjmuj podartych lub zużytych banknotów - mogą być fałszywe lub nie nadają się do wymiany.

10. Kosztowna bezinteresowność

Trik z bransoletką dotyczy zwykle kobiet. Nieznajomy zaczepia turystkę na miłą pogawędkę i umieszcza na jej nadgarstku bransoletkę lub różaniec, który jest darmowym podarunkiem. Jednak zaraz po jej założeniu domaga się pieniędzy. Odmowa wiąże się z odegraniem przez, życzliwego dotąd, nieznajomego sceny, podczas której wykrzykuje, że został oszukany i domaga się zapłaty.

11. Pożegnanie z aparatem

Pamiątkowe zdjęcie całej paczki na wakacjach będzie wspaniałą pamiątką. Ale lepiej wystrzegać się sytuacji, gdy wyjątkowo przyjaźnie nastawiony nieznajomy zaoferuje pomoc przy utrwaleniu tej chwili. Może to być ostatni raz, gdy widzieliście swój aparat fotograficzny.

12. Milion w rozumie

Uwaga na przypadkowe spotkania z osobami, które nagle chcą zaspokoić głód wiedzy na temat kraju naszego pochodzenia lub twierdzą, że chcą poćwiczyć angielskie rozmówki. Ich celem jest przekonanie turysty, aby poszedł do sklepu, w którym będzie poddany presji kupna np. biżuterii.

13. Konduktorzy bez klasy

p>Bilety na autobus lub pociąg najbezpieczniej kupić w kasie lub przez internet. Gdy są sprzedawane pod dworcem w dużo niższej cenie albo sprzedający przekonuje Cię, że nie warto stać w długiej kolejce, lepiej podziękuj za radę ale z niej nie korzystaj. Nie daj się zmylić pozornie oficjalnym mundurom, które mają uwiarygodnić oszustów. W Indiach trzeba uważać także na fałszywych konduktorów, którzy sprawdzając bilety informują nas z przekonaniem, że musimy dopłacić, bo wsiedliśmy do złej klasy.

 

Planując wyprawę dobrze jest sprawdzić zawczasu jak wygląda sytuacja np. z transportem z lotniska oraz zorientować się na jakie potencjalne zagrożenia jesteśmy narażeni. Na miejscu zaś warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, aby móc cieszyć się udanym, bezstresowym wyjazdem.

No scam on your travel
Travel without scam | © redpixel - depositphotos.com

Utworzone 2019-09-03
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×