BlaBlaCar
Strona startowa Blog Komunikacja zbiorowa sposobem na smog?

Komunikacja zbiorowa sposobem na smog?

libéralisation des bus 6 mois aprèsZaczął się kilkumiesięczny okres, w którym prawie codziennie jesteśmy zalewani informacjami o fatalnej jakości powietrza. Dzieje się tak nie bez powodu - ok. 40 tys. osób rocznie w Polsce umiera na choroby będące wynikiem zanieczyszczenia powietrza, a 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w UE leży w naszym kraju.

 

Co możemy zrobić, aby poprawić tę sytuację? Mamy ograniczony wpływ na skalę zanieczyszczeń wytwarzanych przez przemysł ciężki. Na szczęście Polacy coraz częściej zwracają uwagę na to, by ogrzewać budynki w sposób mniej szkodliwy dla środowiska. Wiele osób postanowiło przesiąść się z samochodu na rower, a w dużych miastach korzysta z komunikacji miejskiej. Zdarza się jednak, że trasa, którą mamy pokonać liczy setki kilometrów. Może wtedy warto przesiąść się do autobusu?

Załóżmy, że musimy pokonać 300 km odcinek. Jeśli wybierzemy podróż autokarem - przy założeniu, że w pojeździe będzie 30 osób - ilość paliwa koniecznego do przejechania tej trasy wyniesie ok. 10 razy mniej niż w przypadku, gdyby każdy pokonał tę drogę własnym samochodem. Spora różnica, prawda?

Przewaga komunikacji zbiorowej

Nie dość, że przyczynimy się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, to na dodatek zaoszczędzimy. Bilet na takiej trasie będzie nas kosztować standardowo 20-45 zł (a może uda się nawet upolować promocję), podczas gdy na paliwo musielibyśmy wydać 100-120 zł. NIewykluczone, że na niektórych trasach zaoszczędzimy również czas - przypomnijmy, że kierowcy autokarów w miastach mogą korzystać z tzw. buspasów, na które samochody osobowe nie mają wstępu.

Pomyśl o sobie

Przyczyniając się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów, wpływamy nie tylko na zmniejszenie ilości smogu, ale również na spowolnienie procesu ocieplenia klimatu. Najlepszym dowodem na niezwykłe tempo zmian klimatycznych może być przykład chińskiego lodowca - jednego z największych na świecie - który w ciągu 36 lat stracił ok. 60 proc. masy.

Jakość powietrza w Polsce jest - zwykle - oczywiście lepsza niż w Chinach, czy Indiach, czy w Iranie. Nie zmienia to faktu, że w Europie zajmujemy niechlubne miejsca w rankingach. Może warto dołożyć swoją cegiełkę do poprawy stanu powietrza i następnym razem wybrać transport zbiorowy?

Autobusy elektryczne również na długie trasy?

Wybierając środek transportu, warto sprawdzić, jakim paliwem jest on napędzany. Coraz więcej autobusów, jeżdżących po polskich miastach, to pojazdy na paliwa alternatywne. Nikogo nie dziwi już widok autobusów elektrycznych, hybrydowych czy na gaz. Jak się okazuje, napęd elektryczny może być przyszłością nie tylko komunikacji miejskiej. Ostatnio Flixbus uruchomił połączenie dalekobieżne w Niemczech, na którym kursuje właśnie pojazd elektryczny. Co więcej - jest on zasilany energią z odnawialnych źródeł. Polska znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o liczbę autobusów miejskich zasilanych energią elektryczną. Trzymamy kciuki, by wkrótce pojawiły się one na dłuższych trasach.


BILDUNTERSCHRIFT | © chungking - depositphotos.com

Utworzone 2018-11-26
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×