Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Kilkugodzinna jazda autokarem może być przyjemna

Kilkugodzinna jazda autokarem może być przyjemna

Jak zadbać o maksymalny komfort podczas długiej podróży

Znacie opowieści znajomych o tym, jak to podróż może być koszmarem, który trudno wymazać z pamięci? Tak może się zdarzyć w każdym środku transportu, bo a) duże opóźnienie, b) głośni współpasażerowie, c) niewygodne fotele, d) choroba lokomocyjna. Bez względu na to, jakiego przewoźnika wybieramy, warto ograniczyć do minimum niedogodności. Niech podróż będzie czasem odpoczynku. Jak to skutecznie zrobić?

 

Oferta najlepsza z możliwych

Zaczynamy zawsze od przeanalizowania przewoźników pod kątem trasy i cen biletów. Kusząco niskie ceny biletów przemawiają za popularnością przejazdów autokarowych. Wbrew pozorom atrakcyjne stawki przejazdu wcale nie oznaczają, że warunki podróżowania odbiegają od standardów. Busradar zebrał dla Was w jednym miejscu namiary na wszystkich przewoźników.

Jeśli wybieramy się na wycieczkę lub do pracy za granicą i przed nami perspektywa 10 czy 20 godzin w trasie, najlepiej przejrzeć i porównać oferty, a potem wybrać optymalny transport, zwracając uwagę na komfort autokaru czy czas podróży.

Warunki podróżowania: Polska

Przewoźnicy w trosce o pasażera, ale też walcząc o przewagę konkurencyjną na rynku, starają się zapewnić jak najlepsze warunki podróżowania.

Przemieszczacie się w obrębie kraju? Decydując się na podróż z firmą Jordan, możecie liczyć na regulowane fotele, toaletę, lodówkę oraz barek. Każdy autokar jest wyposażony w klimatyzację, a także odtwarzacze DVD i urządzenia audio. Surfowanie po sieci jest możliwe, dzięki darmowemu wifi. Dodatkowo, w dwóch typach autokarów tego przewoźnika podróżni mogą też podładować telefon, korzystając z gniazdek 220 V.

Potrzebny wygodny transfer na lub z lotniska w Modlinie? ModlinBus dowozi bez przesiadek, prosto z Warszawy, Łodzi, Torunia, Płocka czy Włocławka. Na pasażerów czekają rozkładane fotele, klimatyzacja, system audio-video oraz bezpłatny dostęp do sieci. Sporą zaletą tego przewoźnika jest także odległość początkowego / końcowego przystanku od terminala – bus zatrzymuje się tuż przed wejściem do hali lotniska.

Warunki podróżowania: Europa

Interesują Was przejazdy do Niemiec, Anglii czy Włoch? To najpopularniejsze kierunki, w jakie zabiorą Was autokary Sindbada. Są wyposażone w rozkładane fotele, toaletę, klimatyzację, system audio-video, barek z gorącymi oraz zimnymi napojami, a także bezpłatny dostęp do internetu (na terenie Polski). W większości pojazdów zostały zamontowane gniazdka 230V wraz z wejściem USB.

Przejazdy w komfortowych warunkach po całej Europie oferuje również FlixBus. Przewoźnik wspomina o wygodnych fotelach i sporej przestrzeni na nogi. Do dyspozycji pasażerów jest też toaleta, darmowe wifi oraz gniazdka, dzięki którym można szybko naładować baterię w telefonie czy laptopie. Z tym, że tutaj póki co nie ma numerowanych miejsc, a to oznacza, że trzeba przyjść na dworzec odpowiednio wcześniej, aby zająć np. miejsce przy oknie. Ci, którzy zapomnieli o prowiancie na drogę, mogą kupić napoje i małe przekąski u kierowcy autokaru.

Szykujecie się do podróży ze stolicy do Suwałk lub krajów bałtyckich (Kowno, Ryga, Wilno, Tallin)? Sprawdźcie LuxExpress. Jeśli myślicie o eksploracji terytorium wschodnich sąsiadów, na pokładzie ich autokarów będziecie mieć możliwość korzystania z tabletu z dostępem do darmowej rozrywki (filmy, gry, muzyka, internet). Standardem są tu też regulowane fotele, toaleta oraz klimatyzacja. Na długich trasach przydają się gniazdka (220 V) przy każdym siedzeniu. Podczas jazdy pasażerowie mają zagwarantowane bezpłatne gorące napoje. Dodatkowo, ci bardziej wymagający mogą zaopatrzyć się w słuchawki (6 PLN), koc (20 PLN) czy poduszkę (15 PLN).

Tych, którzy myślą o europejskich wojażach z Wrocławia, Torunia, Krakowa czy Warszawy, może zainteresować Ecolines. U tego przewoźnika dostępne są standardowe udogodnienia jak darmowe wifi, toaleta, urządzenia multimedialne czy gniazdka 220V. W czasie nocnych kursów dzieci i osoby starsze mogą otrzymać koce. Każdy autokar jest wyposażony w telefon, na który może dzwonić rodzina pasażera, chcąc zorientować się co do dokładnej godziny przyjazdu na dworzec.

Lista niezbędnych rzeczy

Niektórzy twierdzą, że podróż to idealny czas na drzemkę, a do tego nie może przecież zabraknąć ulubionej poduszki. Domowy „jasiek” może stać się najlepszym towarzystwem, który sprawi, że kilka godzin zleci w mgnieniu oka. Nieoceniony w ciągu dnia może się okazać też opaska na oczy do spania, która znacznie ułatwi zasypianie.

Na wszelki wypadek zadbajmy też o:

  • lekarstwa (jeśli zażywamy regularnie), ale też takie, które mogą się przydać w nagłych sytuacjach, np. powstrzymują biegunkę, łagodzą objawy choroby lokomocyjnej czy ból głowy
  • żel antybakteryjny do rąk
  • chusteczki nawilżające do twarzy
  • niegazowaną wodę mineralną
  • słuchawki
  • gumy do żucia

Zajęcia na czas podróży

Jeśli wiecie, że nie uda Wam się nadrobić zaległości we śnie, może warto zabrać ze sobą książkę lub czytnik e-booków? Przy wciągającej lekturze czas przestaje mieć znaczenie i… szybko przekonujemy się, że jesteśmy już na miejscu. Alternatywą może być też kolorowy magazyn.

Kolejny pomysł na zagospodarowanie czasu to gry, quizy lub testy językowe online. Zwolennicy tradycyjnych nośników zapewne zaopatrzą się w krzyżówki.

Ćwiczenia relaksacyjne

Kilka godzin w pozycji siedzącej może prowadzić do skurczu nóg czy bólu pleców. Z szybkich ćwiczeń rozluźniających polecamy skłony, rozciąganie nóg i rąk, skręty szyi. Nawet kilka minut ruchu zmniejsza napięcie mięśni i niweluje dyskomfort, jaki może towarzyszyć wielogodzinnej podróży. Dobrze też zaopatrzyć się w wygodne buty, które zapobiegną puchnięciu nóg. Jeśli mamy problemy z krążeniem - polecamy zakup uciskowych podkolanówek, które sprawią, że nasze nogi będą lekkie nawet po kilkunastu godzinach jazdy.

Jeśli chcemy zapewnić sobie namiastkę aktywności fizycznej podczas podróży, przydać się może poręczny przyrząd do ćwiczeń - gumowy ściskacz do rąk. Trening z jego użyciem wzmocni mięśnie nadgarstka i pozwoli nam efektywnie wykorzystać czas. Na pewno też warto wychodzić przy każdym postoju autobusu by się dotlenić, porozciągać i … pobudzić krążenie chociażby dzięki podskakiwaniu.

Okoliczności bywają różne i na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, jednak mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami może być łatwiej przetrwać długą podróż. I zamiast gdzieś po drodze popaść we frustrację przy odliczaniu czasu, dotrzecie do celu w dobrym nastroju i z pozytywną energią.

BILDUNTERSCHRIFT |  www.depositphotos.com

Utworzone 2018-04-24
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×