Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Kiedy wziąć urlop w 2020?

Kiedy wziąć urlop w 2020?

Rok 2020, choć zaczął się spektakularnie długim weekendem, podczas kolejnych miesięcy nie przysporzy zbyt wielu okazji do nadprogramowego wypoczynku. Tym bardziej warto sprawdzić, kiedy możemy wykrzesać dodatkowe dni na wakacje. Poprzedni rok nas rozpieścił. Większość dni wolnych wypadała w środku tygodnia, dzięki czemu przy odrobinie inwencji i sprytu mogliśmy znacząco przedłużyć sobie urlop. Wystarczyło wziąć kilka dni wolnego pomiędzy weekendami a świętami i cieszyć się odpoczynkiem lub ruszać w podróż. W tym roku takich okazji będzie niestety mniej. Na pocieszenie przypominamy, że jeśli dzień ustawowo wolny od pracy przypada w sobotę, mamy prawo do odebrania dnia wolnego w innym terminie. Niestety ta zasada nie obowiązuje, jeśli święto przypada w niedzielę.

 

STYCZEŃ

Styczniowa okazja do długiego weekendu już za nami. Dwa dni urlopu pomiędzy 1 stycznia - Nowym Rokiem wypadającym w środę i weekendem przedłużonym aż do poniedziałku włącznie, przez święto Trzech Króli pozwoliły nowy rok zacząć sześciodniowym weekendem. Taka okazja już się nie powtórzy, za to kolejny miesiąc też przyniesie nam powody do radości, albo przyniesie je dzieciom.

Dni wolne: 1, 4, 5, 6, 11, 12, 18, 19, 25, 26

 

LUTY

Ferie zimowe w niektórych województwach rozpoczęły się już w styczniu, w innych ich terminy wypadają w lutym. Mimo że te dodatkowe wakacje dedykowane są dzieciom i nie mają wpływu na liczbę dni wolnych dla ich rodziców, jest to dobry termin do wzięcia urlopu i spędzenia czasu z pociechami. Natomiast dla osób, które nie mają dzieci, odradzamy robienie sobie wakacji pomiędzy 13 stycznia a 23 lutego. W tych terminach wiele ośrodków wypoczynkowych i stoków narciarskich jest przepełnionych, a ceny mogą być wygórowane. Jest jeszcze jedno święto, o którym warto pamiętać, mimo że (niesłusznie ;)) nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy - Walentynki - 14 lutego, piątek. Zakochanym doradzamy świętowanie przez cały weekend!

Dni wolne: 1, 2, 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29

 

MARZEC

Marzec ma dla Was tylko 9 wolnych dni, czyli same weekendy. Na pocieszenie możecie szukać w tym czasie pierwszych oznak wiosny. To także dobry moment na wakacje dla osób, które nie znoszą tłoku. Marzec to jeden z najmniej turystycznie obleganych miesięcy w roku. To znaczy, że możecie liczyć na zniżki, promocje i okazje. W marcu w zachodniej części Europy pogoda jest już przyjemna i wciąż nie ma zbyt wielu turystów nawet w tak zatłoczonych miejscach, jak Luwr, London eye, czy Watykan, więc może warto skorzystać z okazji i ruszyć na citybreak.

Dni wolne: 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29

 

KWIECIEŃ

W tym roku Wielkanoc wypada 12 kwietnia. Drugi dzień świąt, Lany Poniedziałek to jeden dzień wolny ekstra. No cóż, lepszy rydz niż nic! Jeśli nie jesteście usatysfakcjonowani trzydniowym wypoczynkiem, zawsze możecie wziąć urlop od 14 do 17 kwietnia i wyjechać w jakieś piękne miejsce na 9 dni.

Dni wolne: 4, 5, 11, 12, 13, 18, 19, 25, 26

 

MAJ

Ten pierwszy prawdziwie wiosenny miesiąc wita nas zazwyczaj długim weekendem i zachęca do majówkowych wyjazdów. Cóż… nie w tym roku! W 2020, 1 maja wypada w piątek, a 3 maja w niedzielę. Nie załamujcie rąk! Trzydniowy weekend nie jest może szczytem marzeń, ale wystarczy na wycieczkę w obrębie kraju. Myślicie, że znacie Polskę jak własną kieszeń? A byliście już w Beskidach na niesamowitej Górze Żar? Odwiedziliście Kruszyniany na podlasiu, w których możecie zobaczyć unikatową tatarską jurtę, lub tuż obok w Supraślu, gdzie czeka na Was tajemnicze Muzeum Ikon, a także Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Byliście w Bieszczadach, Malborku, Katowicach? Jeśli nie, maj jest idealny by nadrobić zaległości.

Dni wolne: 1, 2, 3, 9, 10, 16, 17, 23, 24, 30, 31

 

CZERWIEC

Dodatkowy dzień wolny wypada w 11 czerwca, w czwartek ze względu na święto - Boże Ciało. Nie zapomnijcie wziąć jednego dnia wolnego 12 czerwca, dzięki czemu będziecie mogli delektować się czterodniowym weekendem. Dla wszystkich osób, które nie muszą planować swojego urlopu zgodnie ze szkolnym kalendarzem, początek miesiąca to ostatnia szansa na upolowanie atrakcyjnej oferty wyjazdowej, zanim ceny zorganizowanych imprez wystrzelą w kosmos. 26 czerwca rozpoczynają się wakacje - czyli bardzo duuuuużo urlopu dla uczniów i bardzo dużo wyzwań dla rodziców.

Dni wolne: 6, 7, 11, 13, 14, 20, 21, 27, 28

 

LIPIEC

Zaplanowaliście sobie urlop w lipcu? Wspaniale, w pierwszym miesiącu wakacji o wolne musicie zadbać we własnym zakresie, bo kalendarz Was nie rozpieści. Pamiętajcie też, że lipiec jest najbardziej deszczowym miesiącem w roku, dlatego planując wyjazd, upewnijcie się, czy będziecie mieli co robić, gdy pogoda nie dopisze.

Dni wolne: 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25, 26

 

SIERPIEŃ

Jak zwykle 15 sierpnia wypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. I w tym roku jest to sobota. Nie zapomnijcie, że w związku z tym, macie prawo do odebrania dnia wolnego w inny dzień.

Dni wolne: 1, 2, 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29, 30 (plus jeden dzień wolny za 15!)

 

WRZESIEŃ

We wrześniu nie znajdziecie żadnego dnia wolnego poza weekendami, ale czy rzeczywiście ich potrzebujecie? Dopiero byliście na wakacjach, więc energii powinno Wam starczyć co najmniej na pół roku. Chyba że nie byliście na urlopie… Jeśli wakacje dopiero przed Wami, teraz znowu rozpoczyna się festiwal okazji, ceny noclegów i transportu spadają, pogoda wciąż jest piękna, warto korzystać!

Dni wolne: 5, 6, 12, 13, 19, 20, 26, 27

 

PAŹDZIERNIK

Nie liczcie na odpoczynek, kiedyś w końcu trzeba wziąć się do pracy. W październiku wszystko rusza pełną parą. Wakacje się skończyły, uczniowie w szkołach uczą się już na poważnie po miesięcznym rozbiegu, a studenci wracają na uczelnię. W weekendy spędzajcie czas na świeżym powietrzu, bo w kolejnym miesiącu pogoda tradycyjnie się popsuje i nie będziecie mieli zbyt wielu okazji do spacerów. W 2019 wśród młodzieżowych słów roku znalazło się określenie “jesieniara”, czyli osoba kochająca jesień, publikująca zdjęcia na Instagramie, na których turla się w złotych liściach, lub z kubkiem gorącej herbaty. Może w ramach weekendowego odpoczynku powalczycie o ten tytuł :)

Dni wolne: 3, 4, 10, 11, 17, 18, 24, 25, 31

 

LISTOPAD

Listopad pocieszy nas wolnym 11 listopada, które wypadnie w środę. Czy nie jest to dobry pretekst do wzięcia dwóch dni urlopu 9 i 10 listopada lub 12 i 13 listopada i przedłużenia sobie weekendu do pięciu dni? Jeśli sądzicie, że zapomnieliśmy o Dniu wszystkich Świętych, to niestety nie zapomnieliśmy, ale to święto wypada w tym roku w niedzielę.

Dni wolne: 1, 7, 8, 11, 14, 15, 21, 22, 28, 29

 

GRUDZIEŃ

To już końcówka tego pracowitego roku. Święta Bożego Narodzenia - 25 i 26 grudnia wypadają w piątek i sobotę. Dlatego możecie sobie przedłużyć je o jeden dzień odbierając swoje wolne za 26 grudnia, np w Wigilię. Dzięki temu Wasze święta będą trwały całe cztery dni! Osobom, które już zdążyły zatęsknić za latem, polecamy w grudniu podróż do Tajlandii, Nowej Zelandii czy Egiptu. Tam jest w grudniu pełnia lata. Co prawda, będziecie musieli wykorzystać swój właściwy urlop, ale pozwoli Wam to naładować akumulatory, aż do kolejnych wakacji.

Dni wolne: 5, 6, 12, 13, 19, 20, 25, 26, 27, (plus jeden dzień wolny za 26!)

Jeśli nie jesteście usatysfakcjonowani ilością dni wolnych, mamy dla Was pocieszające dane. Według raportu Center for Economic and Policy Research większość krajów europejskich i anglojęzycznych ma mniej urlopu i dni ustawowo wolnych od pracy niż Polska. Amerykanie według prawa federalnego nie mają do dyspozycji ani jednego dnia płatnego urlopu! Tak więc nie ma co narzekać! Głowa do góry! Jeśli policzycie wszystkie weekendy, święta, które wypadają poza weekendem lub w soboty i dodacie Wasz urlop, okaże się, że w trakcie 366 dni w 2020 roku aż 139 jest wolne! Zacznijcie planować, jak je dobrze wykorzystać!


zdjęcia: © busradar.pl

Utworzone 2020-01-15
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×