Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Jak znaleźć pracę we Włoszech?

Jak znaleźć pracę we Włoszech?

Zastanawiacie się nad przeprowadzką do Włoch w celach zarobkowych? Jeśli tak, to dobrze trafiliście, bo postanowiliśmy sprawdzić, czy do pracy we Włoszech można jechać w ciemno, czy jednak warto się nieco przygotować. Na co możecie liczyć, nie znając języka? I jak sprawdzać wiarygodność pracodawców? Jesteście ciekawi?Z perspektywy mieszkańca Polski, w której zimy dają w kość, jesień się dłuży i smaga deszczem, a wino wciąż jest za drogie, Włochy jawią się jako ziemia obiecana. Ciepło, pięknie i pysznie. Czyż nie cudownie byłoby się tam przeprowadzić? Taki właśnie pomysł miało już ponad pięć milionów cudzoziemców, którzy wybrali Włochy jako miejsce do życia. Jak podaje Istat - Istituto Nacionale di Statistica najwięcej wśród nich jest obywateli Rumunii, Albanii, Maroka, Chin i Filipin. Naszych rodaków jest w Italii około 100 tys. Co ciekawe, wielu Włochów nie podziela takiego entuzjazmu i opuszcza swój kraj w poszukiwaniu lepszych perspektyw zawodowych, najwięcej osób wyjeżdża do Niemiec i Wielkiej Brytanii.

 

Bezrobocie we Włoszech

Stopa bezrobocia we Włoszech w grudniu 2019 roku była na poziomie 9,82%, dla porównania w Polsce w tym samym czasie zanotowano stopę bezrobocia na poziomie 5,2%, czyli teoretycznie w Polsce łatwiej będzie nam znaleźć pracę. Ale przecież już wcześniej doszliśmy do wniosku, że nie chodzi nam o samą pracę, ale także o miejsce na ziemi. Dlatego, jeśli jesteście wystarczająco zmotywowani, niech Was te dane nie zniechęcają! Warto jednak myśleć racjonalnie i nie wybierać się “na hurra” i “w ciemno”, ale poszukać pracy jeszcze przed wyjazdem z kraju, popracować nad wymaganymi kompetencjami i zorganizować zakwaterowanie, przynajmniej na pierwsze kilka tygodni pobytu.

Najpopularniejsze oferty pracy

Na polskich i włoskich stronach z ofertami pracy we Włoszech dla obcokrajowców niewątpliwie najwięcej ofert dotyczy opieki nad domem, ogrodem, dziećmi i osobami starszymi. Taki rodzaj pracy jest nazywany we Włoszech - colf. W 2019 roku wzrosło minimalne wynagrodzenie dla pracowników colf. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj. Mimo tych ustaleń wynagrodzenie w większość ofert, które znaleźliśmy, jest znacznie bardziej atrakcyjne niż minimalne i mieści się w widełkach między 900 a 1800 euro miesięcznie. Bardzo często można liczyć także na bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie (choć nie zawsze). Wymagany poziom języka włoskiego jest bardzo zróżnicowany, wszystko zależy od zakresu naszych obowiązków. Warto zwrócić uwagę na wymaganą dyspozycyjność. W większości ofert dla gospodyń i opiekunek wyczytamy, że pracownicy mają do dyspozycji jedynie wolną niedzielę i czwartek po południu, plus dwie godziny każdego dnia po obiedzie i 26 dni urlopu. To znaczy, że dzień pracy nie trwa 8 godzin, ale jego długość będzie zależała od ilości przydzielonych obowiązków. Na drugim miejscu są prace związane z produkcją, na kolejnym oferty z sektora budowlanego i konstrukcyjnego, a także praca związane ze sprzedażą i uprawami. We wszystkich tych obszarach zatrudnienia język włoski jest wymagany jedynie na poziomie podstawowym, chyba że ma się kontakt z klientem (np. na niektórych stanowiskach związanych ze sprzedażą).

Czy da się znaleźć pracę we Włoszech bez znajomości języka włoskiego?

Znalezienie pracy we Włoszech bez znajomości języka włoskiego jest możliwe. Przykładowe oferty dotyczą pracy przy inwentaryzacji w sklepach, prac przy zbiorach, pracy jako kierowca, czy np. call center, które szukają osób posługujących się konkretnym językiem, np. polskim. Niestety w większości przypadków praca bez znajomości języka włoskiego jest gorzej płatna. Wyjątkiem jest praca w miejscach zorientowanych na turystów. Nie brakuje ofert dla fryzjerów, kosmetyczek, masażystów np. na włoskich statkach wycieczkowych, którym gwarantuje się nie tylko przyzwoite zarobki, ale także oczekuje się jedynie bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Kolejny wyjątek stanowią pracownicy służby zdrowia. Od polskich lekarzy i pielęgniarek wymaga się co prawda podstawowej znajomości włoskiego, ale w związku z ogromnym zapotrzebowaniem na specjalistów z tych dziedzin, Włosi są gotowi nie tylko hojnie zapłacić (20-25 tys. zł/miesiąc), ale także zapewnić intensywny kurs języka na miejscu.

Praca dla osób z językiem włoskim

Osoby, które biegle posługują się językiem włoskim, mogą poszukać pracy na włoskich stronach z ofertami. Poniżej podajemy Wam kilka popularnych stron z aktualnymi ogłoszeniami. Najwięcej dostępnych ofert związana jest z handlem i obsługą klienta. Ale nie brakuje także pracy dla specjalistów IT i w logistyce. Jakie wymagania mają potencjalni pracodawcy? Na pierwszym miejscu warto wymienić doświadczenie. Jeśli możecie się pochwalić kilkuletnim doświadczeniem w branży, w której szukacie pracy, możecie liczyć na większy wybór ofert i atrakcyjniejsze wynagrodzenie. Pracodawcy wymagają także dyspozycyjności i znajomości języków obcych. Niestety włoski i polski w wielu zawodach nie wystarczą, konieczna jest także znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym. W wielu ogłoszeniach o pracę szuka się także osób mówiących po hiszpańsku, francusku, niemiecku, rosyjsku i chińsku.

W jakich miastach we Włoszech najłatwiej znaleźć pracę?

Pracę najłatwiej znaleźć w dużych miastach z bogatą infrastrukturą, a także w miejscowościach turystycznych, zwłaszcza jeśli interesuje Was praca sezonowa. W barach, restauracjach, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych co roku zatrudnianych jest mnóstwo osób, zwłaszcza takich, które władają kilkoma językami obcymi. W poszukiwaniu stałej pracy najlepiej wybrać się do Mediolanu, Rzymu, Bolonii, Florencji, Bergamo, Turynu i Neapolu. Inne, mniej oczywiste miasta, które warto wziąć pod uwagę to Treviso, Vicenza, Cuneo, Macerata, Modena i Varese. Pewnie pierwszym Waszym pomysłem na to, w jaki sposób dostać do jednego z Tych włoskich miast jest podróż samolotem. My jednak polecamy Wam wybór autobusu. Powodów jest co najmniej kilka: autobus generuje dużo mniejszy ślad węglowy niż w samolot - ekologia to dla nas kwestia priorytetowa! Koszt dodatkowego bagażu, którego będziecie potrzebowali, jeśli jedziecie na dłuższy czas, będzie nieporównywalnie mniejszy. Autobusy zazwyczaj zatrzymują się w centrum miasta, więc nie będziecie mieli kłopotów z transferem z lotniska.

  • Warszawa - Mediolan - Z Warszawy do Mediolanu dojedziecie już za 191,29 zł..
  • Wrocław - Rzym - Podróż bezpośrednim autobusem z Wrocławia do Rzymu zajmie Wam 25 godzin.
  • Kraków - Bolonia - jedynie 17 godzin i mniej niż 200 zł!
  • Warszawa - Modena - W 25 godzin ze stolicy Polski do stolicy octu balsamicznego ;)
  • Katowice - Bergamo - Z Katowic do tego przepięknego włoskiego miasta dojedziecie w 18 godzin.
  • Wrocław - Turyn - Byliście w Turynie? Podróż z Wrocławia zajmie Wam dobę i będzie kosztowała 212 zł .

Jak sprawdzić, czy oferta pracy jest wiarygodna?

Jeśli znaleźliście wyjątkowo atrakcyjną ofertę, z płacą dużo wyższą niż przeciętna na podobnych stanowiskach, a do tego jedyny sposób aplikowania to kontakt telefoniczny lub prywatny mail, uważajcie! Niestety nie brakuje nieuczciwych pośredników o bardzo podejrzanych intencjach. Dlatego, jeśli zamierzacie wybrać się do pracy za granicę po raz pierwszy, skorzystajcie z zaufanych agencji pośrednictwa pracy. Jak sprawdzić, czy agencja jest w porządku? Czytajcie opinie, sprawdzajcie, czy adresy podawane na stronach agencji rzeczywiście istnieją. Każda agencja działająca w Polsce, nawet jeśli ma siedzibę za granicą, powinna być wpisana do jawnego rejestru, który możecie znaleźć na stronie http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka Jeżeli agencja żąda wynagrodzenia za pośrednictwo przy znalezieniu pracy, porównujcie takie koszty w innych agencjach. I co najważniejsze: zanim podpiszecie jakąkolwiek umowę, dokładnie ją przeczytajcie!!! Jeśli jest w języku włoskim lub cokolwiek jest dla Was niezrozumiałe, bądź podejrzane, skonsultujcie swoje wątpliwości z kimś zaufanym, np. prawnikiem lub tłumaczem. Nie podejmujcie żadnych decyzji pochopnie, nawet jeśli słyszycie, że taka wyjątkowa oferta się nie zdarza i musicie podjąć decyzję natychmiast!

Praca zdalna

Na polskich serwisach jest coraz więcej ofert pracy zdalnej. To dobra opcja dla pracowników IT, copy writerów, specjalistów od mediów społecznościowych, ale też nauczycieli, handlowców czy księgowych. Dzięki takiej pracy możecie pracować właściwie z każdego miejsca na ziemi - wystarczy dobry internet. Jedyny problem związany z takim zatrudnieniem to różnice wysokości wynagrodzenia i kosztów utrzymania między Polską a Włochami. O ile wynagrodzenie informatyków nie będzie diametralnie różne i polska pensja powinna wystarczyć na włoskie życie, o tyle wypłata nauczyciela może być niewystarczająca. Nie od dziś wiadomo że: “Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce - szuka powodu”. Dlatego, jeśli marzycie o pracy we Włoszech, nie pozostaje Wam nic innego jak tylko zabrać się za jej poszukiwania. A jak już znajdziecie swój wymarzony kierunek, nie zapomnijcie zajrzeć na Busradar.pl - podpowiemy Wam, jak dojechać do celu!


małe zdjęcie: © depositphoto | duże zdjęcie: © depositphoto

Utworzone 2020-02-18
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×