BlaBlaCar
Strona startowa Blog Jak wykorzystać czas podczas podróży

Jak wykorzystać czas podczas podróży

Wyjeżdżasz? Podróżuj z głową! - Jeśli dojazdy zajmują ci godzinę każdego dnia, pomyśl jak efektywnie wykorzystać ten czas. W skali miesiąca to 20 dodatkowych godzin, które możesz przeznaczyć na książki, audiobooki. Podpowiadamy, jak dobrze wykorzystać czas, w myśl zasady, że podróże kształcą.

Regularne podróże to okazja do wykształcenia nowych nawyków. Specjaliści od produktywności radzą, aby nie nastawiać się na radykalne zmiany, ale szukać okazji do poprawy o 1 proc. każdego dnia.
Możesz poszerzać wiedzę, słuchać podcastów i audiobooków jednocześnie ucząc się języka angielskiego. Regularne czytanie przynosi wiele korzyści: poszerza wiedzę ogólną i zasób słownictwa, poprawia koncentrację, zdolność do analitycznego myślenia, redukuje stres.
I sprawia frajdę! Tradycyjna książka jest zawsze dobrym wyborem, ale często zajmuje dużo miejsca szczególnie, gdy chcesz zabrać kilka tytułów. Poza tym zdarza się, że w podróży brakuje odpowiednich warunków, jest ciasno lub za ciemno. Wtedy z pomocą przychodzą e-booki, które wygodnie przeczytasz na smartfonie.

 

Zapłać raz, czytaj bez ograniczeń

Dobra wiadomość dla czytelników: dziś nie musisz płacić za każdy e-book. Księgarnie internetowe oferują abonamenty, który pozwalają przeczytać określoną liczbę stron miesięcznie. Warto wiedzieć, że z cyfrowych zasobów można korzystać za darmo, bo biblioteki oferują czytelnikom także możliwość wypożyczenia e-książek. Sprawdź czy taką możliwość oferuje Twoja lokalna biblioteka.
Do największej na świecie oferty książek w księgarni Amazon nie trzeba nikogo przekonywać. Do czytania wystarczy darmowa aplikacja Kindle działająca na smartfonie, tablecie i komputerze. Wartość tytułu możesz sprawdzić pobierając fragment przed zakupem. Czytanie anglojęzycznych książek to okazja do nauki języka, a sprzyja jej wbudowany słownik w aplikacji pozwalający tłumaczyć słowa. Jeśli jesteś bibliofilem i dużo podróżujesz warto kupić czytnik, dzięki któremu czytasz w każdych warunkach, a baterie starczają na długo.

Streszczenie w dobrej cenie

Jeśli chcesz szybko zapoznać się z treścią książek popularno-naukowych, biznesowych czy biografii koniecznie wypróbuj aplikację Blinkist. To serwis oferujący ponad 3000 profesjonalnych i obszernych streszczeń książek i bestsellerów po angielsku. Streszczenia dostępne są także w wersji audio. W wersji darmowej otrzymasz dostęp do jednej książki każdego dnia. W sam raz do przeczytania podczas porannego dojazdu, aby zacząć pracę z głową pełną nowych pomysłów.

Dobrze to słyszeć

Warunki podróży nie zawsze sprzyjają czytaniu, gdy chcesz odpocząć albo podróżujesz nocą. W tej sytuacji polecamy podcasty i audiobooki. Możesz zamknąć oczy, zrelaksować się i przenieść się w świat dźwięków i historii. Podcasty to dziś w pełni profesjonalna część rynku produkcji treści, która rozwinęła się wraz z upowszechnieniem smartfonów. Polski rynek rośnie systematycznie, dominuje tematyka biznesowa. W poszukiwaniu innych podcastów warto zajrzeć na witrynę Polskie Podcasty.
W zagranicznej ofercie znajdziesz podcast na każdy temat: od codziennych podsumowań dnia, przez biznes, naukę, filozofię, hobby, sport po profesjonalne realizacje radiowe dostępne w wersji premium. Gdzie szukać i jak słuchać? Polecamy Castbox, Google Podcast, Stitcher czy popularne aplikacje do słuchania muzyki jak Soundcloud czy Spotify. W większości przypadków pliki można wcześniej pobrać i odsłuchać, gdy zajdzie potrzeba. Przydatną funkcją jest możliwość regulacji prędkości odtwarzania pliku.
Audiobooki to dziś prawdziwe multimedialne perełki czytane przez autorów i znanych aktorów. To także w pełni profesjonalne słuchowiska radiowe z udziałem aktorów z pierwszej ligi. Wydawcy audiobooków wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników i oferują model miesięcznej subskrypcji. W istniejącej od 2009 roku Audiotece masz dostęp do ponad 7 tys. tytułów kolekcji. Zanim zdecydujesz się na kupno, możesz za darmo wysłuchać 10% długości audiobooka.

Idee warte poznania

Nasze smartfony to małe multimedialne biblioteki. Oprócz e-booków, audioboków są doskonałe do odtwarzania wideo. Polecamy aplikację TED, która daje darmowy dostęp do biblioteki 2000 nagrań z konferencji TED (Technology, Entertainment, Design) z udziałem czołowych przedstawicieli biznesu, technologii, nauki czy sztuki. TED wyróżnia 18 minutowy format wystąpień, których myśl przewodnia brzmi: idee warte upowszechniania. Wystąpienia łączą ekspercką wiedzę z atrakcyjną formą prezentacji. Dziś mają milionową rzeszę wielbicieli na całym świecie. Oryginalne nagrania dostępne są po angielsku, ale przy większości można włączyć polskie napisy. Pliki można pobrać na telefon w wybranej jakości i odtwarzać później. Jeśli wolisz, możesz wybrać opcję z zapisem samej ścieżki dźwiękowej.
Niezależnie od bogactwa multimedialnych treści, zawsze dobrze odłożyć telefon i po(d)słuchać o czym rozmawiają pasażerowie. Ludzie bywają zaskakująco otwarci i chętnie dzielą się osobistymi historiami podczas długich podróży. Może pewnego dnia zdecydujesz się napisać o jednej z nich własną książkę albo nagrać podcast.


small picture: © Photo by João Silas on Unsplash | big picture: © Photo by Ant Rozetsky on Unsplash

Utworzone 2019-03-22
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×