Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Jak podróżować na Ukrainę

Jak podróżować na Ukrainę

W Polsce mieszka ponad milion osób z Ukrainy, przybywa ich z roku na rok. Nasi wschodni sąsiedzi licznie osiedlają się w Polsce nie tylko ze względu na większą liczbę ofert pracy i lepsze zarobki, ale także studia. Jesteśmy coraz ciekawsi tej ogromnej społeczności, dlatego też coraz częściej zawieramy nowe znajomości z Ukraińcami. Czasami postanawiamy iść krok dalej (a nawet wiele kilometrów dalej). Ruszamy w podróż na Ukrainę! Tylko jak to zrobić?.

 

Ze względu na ogromną migrację pomiędzy Polską a Ukrainą połączeń turystycznych między tymi krajami wciąż przybywa. Na tej trasie kursuje już ponad 30 przewoźników autokarowych. Ale to nie jedyny sposób!

Podstawowe informacje/formalności: Obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać na Ukrainę, jeśli nie będą przebywać na jej terytorium dłużej niż 90 dni. Konieczne jest jednak posiadanie ważnego paszportu. Ponieważ Ukraina nie należy do Unii Europejskiej nie można przekroczyć granicy okazując jedynie dowód osobisty.

Podróż na Ukrainę autobusem

Jeśli zdecydujemy się na podróż autobusem, nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem adekwatnego połączenia. Z dużych polskich miast do Kijowa kursuje nawet kilkanaście autobusów dziennie. Problemem są jednak długie kolejki na granicy. Chociaż autobus między Lublinem a Lwowem powinien pokonać trasę w przeciągu około 6 godzin, przez oczekiwanie na kontrolę graniczną, czas ten może się znacznie wydłużyć, co gorsza, trudno przewidzieć jak bardzo. Na stronie www.granica.gov.pl można sprawdzić szacowany czas oczekiwania na granicy, jednak zdarza się, że nie pokrywa się on z prawdą. Szczególnie kłopotliwe mogą okazać się terminy okołoświąteczne, długie weekendy i wakacje..

Dojazd na Ukrainę samochodem

W przypadku podróży samochodem musimy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim powinniśmy upewnić się, że mamy wszystkie potrzebne dokumenty: dowód rejestracyjny, zieloną kartę i oczywiście paszporty dla wszystkich podróżujących (paszporty są konieczne niezależnie od środka transportu). Jeżeli kierowca nie jest właścicielem auta, powinien także posiadać notarialne poświadczenie o użyczeniu od właściciela auta przetłumaczone na język ukraiński. Zielona karta jest niczym innym jak dowodem ubezpieczenia pojazdu na Ukrainie. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych gwarantuje wystawienie takiego dokumentu w ramach posiadanej już polisy. Jeśli jednak nie zorganizujemy takiego dokumentu wcześniej, bez problemu kupimy potrzebne ubezpieczenie na granicy polsko-ukraińskiej. Jadąc autem mamy tę przewagę, że możemy skorzystać z pasa dla obywateli Unii Europejskiej (pod warunkiem, że wszyscy pasażerowie pochodzą z terenu Unii). To znacząco wpływa na skrócenie czasu oczekiwania na granicy. Jeśli podróżujecie autem sami, pamiętajcie, że aby zmniejszyć koszty możecie zarejestrować swój przejazd w BlaBlaCar i znaleźć współpasażerów, z którymi podzielicie koszty paliwa. Poza tym pozostawiony po podróży ślad węglowy będziecie mogli podzielić przez liczbę pasażerów, czyli będzie ekologiczniej!

Jak dojechać pociągiem

Dobrym pomysłem na podróż na Ukrainę jest wybranie pociągu z Przemyśla. Przesiadka na pociąg w tym mieście jest szybka i bezproblemowa. Do Przemyśla doprowadzone są szerokie tory, takie same jak na Ukrainie, dzięki czemu unika się przerwy na zmianę ustawienia szerokości kół. Kontrola graniczna jest przeprowadzana w pociągu trakcie podróży, więc nie musimy spędzać długich godzin na granicy. Z Przemyśla jeżdżą bezpośrednie pociągi m.in. do Lwowa, Charkowa i Odessy. podróż do Lwowa trwa od niespełna dwóch godzin pociągiem InterCity, do czterech godzin pociągiem osobowym. Do Kijowa najszybszy pociąg dojeżdża w siedem godzin, a do Odessy nieco ponad 15 godzin. Do samego Przemyśla można dojechać pociągiem, autobusem lub samochodem

Którędy pieszo na Ukrainę

Między Polską a Ukrainą tylko jedno przejście graniczne umożliwia pieszą przeprawę i jest to przejście w Medyce. Przekraczając granicę w ten sposób, możemy ominąć kolejki, chyba że akurat wybraliśmy się w trakcie długiego weekendu lub innych świąt. Po drugiej stronie granicy stoją taksówki, którymi za około 50-60 zł dojedziemy do Lwowa. Druga, bardziej ekonomiczna opcja to skorzystanie z marszrutki. Są to busy, odjeżdżające co kilkanaście minut do Lwowa. Koszt jest niewielki, około 13 zł, ale trzeba liczyć się z bardzo słabym stanem technicznym pojazdów, długim czasem przejazdu, bo autobus zatrzymuje się w każdej, nawet najmniejszej miejscowości i niskim komfortem.

Samolotem na Ukrainę

Między polskimi i ukraińskimi lotniskami jest wiele bezpośrednich połączeń. Do Kijowa, Lwowa, Odessy i Charkowa bez przesiadek dolecimy z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Katowic, Wrocławia i Modlina. To najszybszy, lecz nie najtańszy sposób. Bilet w jedną stronę kosztuje od 200 do kilkuset złotych, w zależności od terminu. Podróżując samolotem, warto pamiętać o tym, że możemy przewieźć na użytek własny więcej artykułów tytoniowych. Jeżeli przewozimy inne produkty jak perfumy czy elektronikę, wartość ich nie może przekraczać 430 euro (jeśli zależy nam na braku konieczności oclenia). To o 130 euro więcej niż w przypadku transportu lądowego. O szczegółach dotyczących zasad przewożenia towarów, potrzebnych dokumentach, wizach i transporcie zwierząt przeczytasz tutaj. Jeśli zdecydujecie się na ruszyć w podróż na Ukrainę, nie zapomnijcie sprawdzić dostępnych połączeń na Busradar.pl lub korzystając z aplikacji.


małe zdjęcie: © depositphoto | duże zdjęcie: © depositphoto

Utworzone 2019-11-27
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×