BlaBlaCar
Strona startowa Blog Flygskam i tagskryt w Polsce?

Flygskam i tagskryt w Polsce?

16-letnia Greta Thunberg nawołuje do zmiany stylu życia i wraz z tysiącami Szwedów rezygnuje z samolotu na rzecz pociągu. Również młodzi Polacy kierują się troską o środowisko i chętniej podróżują komunikacją zbiorową.

Decyzja Szwedki - Grety Thunberg, twórczyni Szkolnego Strajku Dla Klimatu - o rezygnacji z podróży samolotowych jest radykalna, ale perspektywa klimatycznej apokalipsy wymaga bezkompromisowych działań. Do roku 2030 ludzkość musi ograniczyć o połowę emisję gazów cieplarnianych, aby utrzymać wzrost temperatury na poziomie 1,5 stopnia C.
Jednym ze źródłem zanieczyszczenia powietrza są spaliny emitowane przez samochody i samoloty. Globalnie transport odpowiada za 15 proc. CO₂, a sam ruch lotniczy to już 3 proc. emisji, która zwiększa się wraz z dynamicznie rosnącą liczbą lotów.

 

Duma z pociągu

Rezygnacja z krótkodystansowych podróży lotniczych na rzecz pociągu stała się częścią społecznej debaty w Szwecji. Zjawisko określane mianem flygskam - wstydem przed lataniem - zostało zauważone przez rząd, który zaoferował zwiększenie połączeń kolejowych z Europą. Tagskryt, czyli dumę z podróży koleją widać we wzroście liczby pasażerów pociągów z 28 mln w 2016 roku do 32 mln w 2018 roku. Jednocześnie w 2018 rok zanotowano największy spadek podróżujących samolotem na przestrzeni dekady. Jak wynika z badania WWF 20 proc. Szwedów wybrało podróż pociągiem z powodów ekologicznych.

Zielone wybory Polaków

Wzrost świadomość ekologicznej widać również w wyborach młodych Polaków. To osoby między 18 a 25 rokiem życia najczęściej korzystają z transportu zbiorowego. Jak wynika z naszego raportu Transportowe zwyczaje Polaków codzienne podróżuje tak 4 na 10 respondentów. Co trzeci reprezentant tego pokolenia tłumaczy, że ekologiczny tryb życia jest dla niego ważny. Swoimi wyborami młodzi Polacy mogą zawstydzić pokolenie rodziców czy dziadków, którzy dwukrotnie rzadziej zwracają uwagę na ekologiczny aspekt komunikacji zbiorowej.

Nie zostawiaj śladu

Po polskich drogach porusza się 22 mln aut, co trzecie auto to diesel, 75 proc. aut osobowych i ciężarowych ma więcej niż 10 lat. Emitowane przez nie zanieczyszczenie są jednym z głównych źródeł chorób serca i układu oddechowego. Co więcej, osoba podróżująca pociągiem generuje 15 g CO₂, autokarem 30 g, samolotem 110 -170 g, autem do 170 g w przeliczeniu na kilometr.
Kalkulatory internetowe pozwalają obliczyć, jaki ślad węglowy pozostawiamy w zależności od stylu życia, sposobu komunikacji itd. W podróży na dystansie 600 km z Krakowa do Gdańska jedna osoba przemieszczając się pociągiem wyemituje 10 kg CO₂, autokarem 20 kg, samolotem 70 kg, autem 100 kg.

PKP jedzie na rekord

Zapowiedzią pozytywnej zmiany jest wzrost liczby pasażerów PKP w okresie ostatnich czterech lat. W pierwszym kwartale 2019 kolej przewiozła w Polsce 80 mln pasażerów. To wzrost o 10 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału roku 2018 - poinformował Urząd Transportu Kolejowego. W styczniu koleje odnotowały wzrost liczby pasażerów o 6 proc, w lutym o 8 proc., a w marcu o 15 proc.

Droga do redukcji gazów cieplarnianych emisji CO₂ prowadzi poprzez zmianę zwyczajów transportowych. I zastępowanie tradycyjnego taboru - ekologicznym. W tym zakresie liderem zielonej rewolucji są... Chiny - największy emitent CO₂ na świecie. 99 proc. z 425 tys. w pełni elektrycznych autobusów jeździ w Chinach, w Europie jest ich 2250. Po ulicach 13 milionowego Shenzhen flota 16 tys. elektrycznych autobusów jeździ już od 2017 roku. W Polsce autobusów elektrycznym jest prawie 200, a pojazdy z napędem alternatywnym stanowiły 12 proc. nowego taboru w 2018 roku - podaje serwis Infobus.pl.


small picture: © Photo by Jordan Sanchez on Unsplash | big picture: © Busradar.pl

Utworzone 2019-06-11
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×