Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Czy można jechać “w ciemno” do pracy w Niemczech?

Czy można jechać “w ciemno” do pracy w Niemczech?

 

Polacy decydując się na emigrację zarobkową najczęściej wyjeżdżają do Niemiec. Tak wskazują dane CBOS – od ponad 10 lat to najpopularniejszy kierunek wyjazdów do pracy. Czy możliwe jest znalezienie u naszych sąsiadów dobrej pracy „w ciemno”?

 

Szansę na zatrudnienie zdecydowanie zwiększa znajomość języka. Bez niej najlepiej zdecydować się na wyjazd zaplanowany w kraju i znalezienie oferty pracy, która nie wymaga znajomości niemieckiego. Jeśli jednak znamy język niemiecki w stopniu komunikatywnym (poziom B2) nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pracy szukać na miejscu, na własną rękę.

Według najnowszych danych Niemieckiej Federacji Izb Handlu i Przemysłu DIHK u naszych zachodnich sąsiadów brakuje obecnie 1,6 mln pracowników. Oznacza to, że niemiecki rynek pracy jest wyjątkowo chłonny. Przedstawiciele DIHK postulują m.in. że rząd Niemiec powinien ułatwić wchodzenie na rynek pracy kobietom oraz przyciągać więcej wykwalifikowanych cudzoziemców. Problemem bywa jednak wykształcenie imigrantów.

Obecnie najbardziej poszukiwani są inżynierowie budowlani, pracownicy transportu (w tym kolejowego), opiekunowie do dzieci i nauczyciele. Potrzebni są także ogrodnicy, kucharze, opiekunowie osób starszych, pracownicy medyczni, hydraulicy, kierowcy. Warto pamiętać, że kwalifikacje zawodowe należy potwierdzić w odpowiednich do tego stowarzyszeniach lub urzędach, według reguł panujących w Unii.

Listę instytucji, które udzielają na ten temat informacji znajdziemy na stronie Komisji Europejskiej. Jeśli wykonujemy zawód regulowany w danym kraju, należy wyszukać jego nazwę na stronie Komisji i sprawdzić, w jaki sposób i w jakiej organizacji można potwierdzić kwalifikacje. Zawód jest zawodem regulowanym, jeśli można go wykonywać dopiero, gdy zdobędzie się konkretny dyplom, zda się specjalne egzaminy lub zarejestruje się w odpowiedniej organizacji zawodowej. Obecnie w Unii Europejskiej przedstawiciele pięciu zawodów mogą ubiegać się o uznanie swoich kwalifikacji przez internet. Na wydanie Europejskiej legitymacji zawodowej (ang. European Professional Card – EPC online mogą liczyć przedstawiciele następujących zawodów: pielęgniarz odpowiedzialny za opiekę ogólną, farmaceuta, fizjoterapeuta, przewodnik górski oraz pośrednik w handlu nieruchomościami.

Do potwierdzenia kwalifikacji zawodowych wymagana jest znajomość języka urzędowego danego kraju, dlatego nie znając go warto skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy, która załatwi wszelkie formalności.

Gdzie szukać pracy?

Polacy chętnie osiedlają się i pracują we wschodniej części Niemiec. Przyczyny są dwie: po pierwsze znajduje się ona bliżej granicy z Polską, po drugie to region, który od lat wyludnia się a mieszkające tam osoby często są już na emeryturze. Dzięki temu Polakom dużo łatwiej znaleźć tam szybko pracę.

Dlatego od lat niesłabnącym zainteresowaniem Polaków cieszą się takie miasta jak Frankfurt nad Odrą, Berlin, Drezno czy Lipsk. Łatwiej znaleźć tu pracę niż na prowincji. Jednym z najbogatszych rejonów gospodarczych w Niemczech jest aglomeracja drezdeńska. Największymi pracodawcami są tam firmy z branży przemysłu ciężkiego, informatycznej i elektronicznej. Wiele osób wybiera też przygraniczne miasta, takie jak Nadrensee, Mescherin, Golzow, Ziltendorf, gdzie pracują dojeżdżając codziennie z Polski. Do takich miast należy także Frankfurt nad Odrą.

Znajdź przejazd do Berlina

Z Lublina

Z Rzeszowa

Z Warszawy

Z Krakowa

Znajdź przejazd do Drezna

Z Lublina

Z Rzeszowa

Z Warszawy

Z Krakowa

Trzy najpopularniejsze landy

Najwięcej Polaków pracuje w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie stolicą jest Dusseldorf. W tym rejonie zatrudnienie znalazło ponad 130 tys. rodaków. Do Dusseldorfu codziennie dojeżdża do pracy 250 tys. osób z okolicznych miejscowości, wśród nich także Polacy. Największymi pracodawcami są tutaj wielkie korporacje – banki, firmy ubezpieczeniowe, koncerny energetyczne czy chemiczny gigant Henkel. O zatrudnienie łatwo w usługach, pracach związanych z utrzymaniem porządku, transportem, opiece nad dziećmi i osobami starszymi, budownictwie.

Znajdź przejazd do Dusseldorf

Z Lublina

Z Rzeszowa

Z Warszawy

Z Krakowa

Kolejnym landem wybieranym przez nas jest Bawaria – tu pracuje ponad 50 tys. Polaków. Stolicą jest Monachium, gdzie siedzibę mają zarówno firmy handlowe i usługowe, banki czy największe na świecie towarzystwo ubezpieczeniowe Munich Re, jak i przemysłowi giganci. To właśnie tu produkuje się niemieckie BMW i siedzibę mają zakłady Siemens. Pracę łatwo dostać także w lokalnych browarach (pod warunkiem posiadania doświadczenia w tej branży) i innych firmach z przemysłu spożywczego. Monachium posiada osiem linii metra, S-Bahn i port lotniczy. To sprawia, że łatwo znaleźć zatrudnienie w transporcie.

Znajdź przejazd do Monachium

Z Lublina

Z Rzeszowa

Z Warszawy

Z Krakowa

Trzecim popularnym wśród Polonii landem jest Hesja, gdzie liczba pracujących Polaków także przekracza 50 tys. Stolicą jest Wiesbaden a land jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Niemczech, ale prawie jedną trzecią jego powierzchni zajmują grunty rolne. To sprawia, że bardzo łatwo znaleźć tu pracę w rolnictwie, produkcji, przetwórstwie spożywczym. Dlatego wiele osób decyduje się na wyjazd do Hesji do pracy sezonowej a land cieszy się dużą popularnością wśród osób poszukujących pracy. W tym regionie znajduje się także Frankfurt nad Menem, jedna z najważniejszych metropolii finansowych. Swoje siedziby mają tu np. Deutsche Bank czy Commerzbank oraz wiele domów maklerskich i giełda papierów wartościowych - Börse Frankfurt.

Znajdź przejazd do Wiesbaden

Z Lublina

Z Rzeszowa

Z Warszawy

Z Krakowa


BILDUNTERSCHRIFT | © gustavofrazao - www.depositphotos.com

Utworzone 2018-03-23
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×