Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Czy i gdzie jechać “w ciemno” do pracy w Austrii?

Czy i gdzie jechać “w ciemno” do pracy w Austrii?

 

W którym z miast świata żyje się najlepiej? W Wiedniu. Tak przynajmniej wynika z corocznego rankingu miast amerykańskiej firmy konsultingowej Mercer. Ponad 38 proc. osób żyjących i pracujących w Wiedniu to imigranci. Co przyciąga obcokrajowców do stolicy Austrii i gdzie jeszcze warto w tym kraju szukać pracy?

 

Ranking tworzony jest z myślą o pracownikach wybierających się do pracy zagranicę. Autorzy oceniają miasta pod kątem następujących kryteriów:

  • Środowisko polityczne i społeczne
  • Środowisko ekonomiczne
  • Środowisko społeczno-kulturowe
  • Opieka zdrowotna i infrastruktura sanitarna
  • Szkolnictwo i edukacja
  • Usługi publiczne i transport
  • Rekreacja
  • Nieruchomości
  • Środowisko naturalne

Stolica Austrii znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu już po raz dziewiąty z rzędu. W całym kraju mieszka zaledwie 8,8 mln obywateli, z tego prawie 1,9 mln właśnie w Wiedniu. 61,2 proc. to Austriacy, a 38,2 proc. osoby innych narodowości, które do osiedlenia się tutaj zachęca właśnie jakość życia i korzystne warunki pracy.

Praca w Wiedniu

W Wiedniu najłatwiej o pracę w usługach związanych z obsługą turystów: w gastronomii, hotelarstwie, sprzedaży, przy obsłudze wydarzeń kulturalnych, a także w transporcie – znajduje się tu dworzec, port lotniczy, port na rzece Dunaj, liczne linie tramwajowe, metro a nawet kolej wąskotorową na terenie parku rozrywki Prater. Do wielu prac (chociażby sprzedaży biletów czy kawy) nie potrzeba doświadczenia czy specjalnego wykształcenia, jednak podstawą jest znajomość języków obcych.

Językiem urzędowym w Austrii jest niemiecki. Wybierając się do pracy na własną rękę warto znać go w stopniu komunikatywnym (min. B2) tak, żeby móc dopełnić wszystkich formalności i nie paść ofiarą niekorzystnych zapisów w umowie lub oszustwa. Jednak większość Austriaków swobodnie posługuje się także językiem angielskim (rzadziej francuskim), ponieważ Austria jest krajem, w którym żyje wielu cudzoziemców, a ważną gałęzią gospodarki jest turystyka. Ponad połowa kraju leży w Alpach, dlatego w sezonie narciarskim na ulicach miast i miasteczek słychać głównie turystów. Większość z nich porozumiewa się z Austriakami właśnie po angielsku.

Austria jest jednym z krajów, gdzie współczynnik Ginniego (czyli miara nierówności w dochodach) jest najniższy na świecie. W praktyce oznacza to, że płace są na tyle wyrównane, że jadąc do dowolnej pracy możemy być pewni, że utrzymamy się na satysfakcjonującym poziomie. Za proste prace fizyczne (malowanie ścian, pomoc na budowie, pomoc w utrzymaniu zieleni) można liczyć na 20-27 euro dniówki. Jeśli pracę załatwimy w Polsce, przez agencję pośrednictwa pracy, warto zwrócić uwagę na to, czy oferuje ona także zakwaterowanie. Bardzo często tak – a to obniża koszty utrzymania się w obcym kraju.

Znajdź przejazd do Wiednia z:

Gdzie jeszcze szukać pracy w Austrii?

Jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki jest w Austrii turystyka. Co roku kraj odwiedza ponad 26 mln turystów zwabionych świetnymi warunkami narciarskimi, alpejską przyrodą ale także ofertą kulturalną kraju i wydarzeniami sportowymi. Dlatego najłatwiej znaleźć pracę w usługach związanych z obsługą gości, sprzedażą, turystyką. Co ważne – do prac związanych z obsługą klienta konieczna jest dobra znajomość języka niemieckiego i angielskiego. Każdy dodatkowy język obcy także jest atutem. Bez tego możemy liczyć na zajęcia nie wymagające kontaktu z turystami czy klientami: prace remontowe, sprzątanie, pracę w kuchni, przy zaopatrzeniu restauracji, barów, pensjonatów i sklepów. Osoby biegle władające językami i mające wiedzę na temat kultury i sztuki mogą także znaleźć zatrudnienie w licznych galeriach, muzeach, operach i salach koncertowych.

Osobną gałęzią turystyki jest turystyka zdrowotna. Na pracę w sanatoriach, salonach odnowy biologicznej, SPA liczyć mogą przede wszystkim osoby posiadające odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i ze znajomością języków obcych. W cenie są kosmetyczki, kosmetolodzy, fryzjerzy, masażyści, podolodzy, rehabilitanci, pielęgniarki a także lekarze. Pracownicy medyczni znajdą także zatrudnienie w większości miast na terenie Austrii.

Transport to kolejna branża, gdzie stale brakuje rąk do pracy. Austria posiada świetnie rozwiniętą sieć autostrad i dróg ekspresowych, dlatego jest ważnym punktem tranzytowym między krajami Europy Środkowej a zachodem Starego Kontynentu. Na stosunkowo niedużej powierzchni funkcjonuje aż 6 portów lotniczych (w Innsbrucku, Salzburgu, Linz, Wiedniu, Klagenfurtcie i Graz) i kilka portów rzecznych na Dunaju (najważniejsze w Wiedniu i Linz). Bardzo dobrze funkcjonuje także kolej i transport autokarowy. Turyści dowożeni są niemal na każdy większy stok wprost pod wyciągi narciarskie. Dlatego pracownicy transportu, kierowcy, maszyniści obsługujący pociągi i tramwaje bez problemu znajdą pracę na terenie całej Austrii. Jednak tu także ważna jest znajomość języka niemieckiego, a najlepiej również innych języków obcych. Przyda się ona także podczas poszukiwania pracy przy obsłudze podróżnych na lotniskach.<.p>

Znajdź przejazd do Linz z:

Drugim filarem austriackiej gospodarki jest przemysł, gdzie pracuje prawie 1/3 wszystkich zatrudnionych. W Linz i Donawitz króluje hutnictwo żelaza. To właśnie tutaj wymyślono technologię jego produkcji, która na zawsze wyparła stare piece martenowskie i stosowana jest do dzisiaj. W 1952 roku uruchomiono w Linz pierwszą stalownię konwertorową z dmuchem tlenowym. Rok później podobną stalownię uruchomiono w Donawitz. Znany dziś powszechnie skrót „proces LD” pochodzi właśnie od nazw tych miast. W tym rejonie znajdują się także liczne rudy żelaza..

Również hutnictwo aluminium jest jednym z najlepiej rozwiniętych na świecie. Austria słynie także z licznych elektrowni wodnych (pochodzi z nich 70 proc. produkowanej energii elektrycznej) i wiatrowych oraz przetwórstwa petrochemicznego i przemysłu maszynowego. Do pracy w przemyśle wymagane jest jednak odpowiednie wykształcenie. Mimo że w Polsce pracy dla specjalistów w przemyśle nie brakuje, opłaca się poszukać zatrudnienia w Austrii, bo zarobić można nawet do 3 razy więcej. To odczuwalna różnica, nawet kiedy weźmiemy pod uwagę wyższe koszty utrzymania.


©   gustavofrazao - www.depositphotos.com

Utworzone 2018-04-09
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×