BlaBlaCar
Strona startowa Blog Czego się boją polscy przewoźnicy?

Czego się boją polscy przewoźnicy?

Badanie kondycji firm przewozowych w Polsce

W jakiej kondycji są firmy przewozowe w Polsce? 40 proc. ma problemy ze znalezieniem pracowników. Większość nie planuje wprowadzania nowych tras. 60 proc. obawia się rosnących cen paliwa. Co ciekawe, zaledwie pojedynczy respondenci wskazują dumping cenowy czy monopolizację rynku przez dużych graczy jako poważne wyzwanie dla branży – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Busradar.pl, wyszukiwarki i porównywarki ofert przejazdów autobusowych.

 

Czy przewoźnicy patrzą w przyszłość? Co postrzegają jako bezpośrednie zagrożenie dla swojej działalności? Czy przewidują zmiany na rynku przewozów osobowych? Czy wykorzystują internet do sprzedaży bądź promocji swojej oferty? - takie pytania zadawali sobie zleceniodawcy badania - przedstawiciele marki Busradar.pl.

Nowa flota i największe wyzwania

Choć 38 proc. firm planuje w najbliższym czasie zakup nowych pojazdów to niekoniecznie musi to oznaczać dążenie do rozwoju. W wielu przypadkach zapewne wynika to z konieczności wymiany części floty, ponieważ ta, którą dysponują, często jest przestarzała. 45 proc. pojazdów ma 10 lub więcej lat, a co dziesiąty badany wymienia podnoszące się normy techniczne autobusów jako jedno z głównych wyzwań branży.

Stadt Hamburg
Źródło: Badanie firmy busradar.pl na firmach oferujących usługi transportowe; n=100

Największym problemem wskazywanym przez przewoźników są ceny paliwa – wskazuje na nie trzech na pięciu respondentów. 40 proc. narzeka na niedobór wykwalifikowanej kadry, a ponad jedna trzecia na dużą konkurencję na rynku. Jednak nie chodzi tutaj o dużych graczy z zagranicy, którzy próbują wyeliminować konkurencję poprzez oferowanie dumpingowych cen – na to zagrożenie wskazuje zaledwie 8 proc. badanych. - Dla mnie było to zaskoczeniem. Na innych rynkach przewoźnicy najbardziej obawiają się właśnie międzynarodowych graczy z ogromnym kapitałem na inwestycje. Tymczasem, dla 66 proc. respondentów naszego badania największą konkurencją są "inni, podobni przewoźnicy" - mówi Martin Rammensee, CEO firmy-operatora platformy Busradar.pl.

 

Stadt STADT 1
Źródło: Badanie firmy busradar.pl na firmach oferujących usługi transportowe; n=100

Obecność w internecie

Choć branża przewozu osób wydaje się dość tradycyjna, to aż 73 proc. przewoźników ma stronę internetową, a prawie połowa posiada konto firmowe na Facebooku. Dziwić może fakt, że – mimo obecności w sieci – zaledwie 11 proc. firm prowadzi w niej sprzedaż biletów, a tylko mniej niż co trzeci przewoźnik współpracuje z wyszukiwarkami połączeń. - Bardzo niewielu przewoźników decyduje się na sprzedaż online w czasach, gdy prawie każdy wykorzystuje internet do wyszukiwania potrzebnych dla niego informacji, produktów czy usług. W Polsce aż połowa osób to e-konsumenci, przyzwyczajeni do robienia zakupów online. Zakup e-biletu nie jest już przecież szczególną nowinką. Wprowadzenie możliwości zakupu biletów przez internet dałoby wiele korzyści samym przewoźnikom - chociażby w postaci informacji, ilu pasażerów będzie obecnych na pokładzie, a dla klientów to po prostu wygoda, której oczekują - komentuje Martin Rammensee z Busradar.pl.

Wygodne podróżowanie

By móc konkurować na rynku, przewoźnicy oferują swoim klientom liczne udogodnienia. Pasy bezpieczeństwa stały się standardem, wymienia je 88 proc. pytanych. Ponad połowa przewoźników dysponuje flotą, w której znajdują się miejsca z większą przestrzenią na nogi i WiFi pokładowe. 56 proc. oferuje też darmowy przewóz roweru. Prawie co drugi przedstawiciel firmy przewozowej deklaruje, że w jego pojazdach znajduje się również WC i telewizja pokładowa.

Co dalej?

Duża konkurencja oraz rosnące wymagania klientów sprawiają, że rynek przewozu osób wymaga od działających na nim firm coraz więcej. Wydaje się, że szansą na rozwój może być m.in. intensyfikacja działań w internecie. Sprzedaż biletów w sieci i obecność przewoźników w wyszukiwarkach połączeń, może sprawić, że firmy przewozowe dotrą do nowych klientów.

Więcej informacji znajdą Państwo w badaniu, które udostępniamy do pobrania.


Metodyka badania

Badanie wśród firm transportowych zostało zrealizowane w dniach od 25.06. do 11.07.2018 r. wśród firm przewozowych z całej Polski, z wykorzystaniem metod ilościowych w postaci techniki wywiadów telefonicznych (CATI - Computer Assisted Telephone Interviewing). Dobór próby miał charakter losowy, co zapewniło reprezentatywność badania. Łącznie przeprowadzono 100 wywiadów. Rozmówcami byli właściciele lub zarządzający firmami.

O Busradar

Busradar to wyszukiwarka i porównywarka ofert przewoźników autobusowych. Pomaga porównać ofertę autobusów długodystansowych ze względu na cenę i komfort podróży, a także znaleźć najlepsze połączenie dalekobieżne. Współpracuje z wieloma międzynarodowymi przewoźnikami z całej Europy, w tym firmami przewozowymi w Polsce, które oferują przejazdy na trasach zarówno międzymiastowych jak i międzynarodowych.

Utworzone 2018-08-09
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×