Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog 9 typów pasażerów, których możesz spotkać

9 typów pasażerów, których możesz spotkać

Postawmy sprawę otwarcie: kto nie podróżuje transportem zbiorowym, nie zna życia. Prawdziwe życie toczy się w na dworcach, w autokarach, busach i pociągach. 89 proc. z nas korzysta z transportu zbiorowego przynajmniej kilka razy w roku, połowa raz w tygodniu, a co czwarty z nas codziennie - wynika z naszego raportu Transportowe zwyczaje Polaków. Każdy z nas jest inny i podróżuje z innego powodu, ale na swój sposób jesteśmy do siebie podobni. Przygotowaliśmy - pół żartem pół serio - typologię pasażerów, których możesz spotkać podczas swoich podróży.

 

Gaduła

Jest jak dr Jekyll i Mr Hyde. Na co dzień to normalna osoba, gdy zajmie miejsce w autobusie lub pociągu zmienia się nie do poznania. Dla niego podróż to okazja, aby opowiedzieć - najlepiej mającemu ochotę się zdrzemnąć sąsiadowi - całą historię swojego życia do kilku pokoleń wstecz. Gaduła to człowiek-bohater, niczym z kreskówek Marvela, którego spotykają w życiu niezwykłe przygody.

Handlowiec

Przedstawicieli tego gatunku najczęściej spotkasz w pociągach dalekobieżnych. Zachowuje się jak aktor odgrywający monodram. Telefon komórkowy to jego sceniczny rekwizyt. Z entuzjazmem w głosie potwierdza bardzo ważne zamówienia zamówienia, z troską wydaje dyspozycje, ze smutkiem odmawia i przekłada spotkania. Wzorzec uprzejmości: zawsze bardzo dziękuje, serdecznie pozdrawia i - oczywiście - życzy miłego dnia. Wygłaszane przez niego monologi mają w sobie posmak spraw wagi państwowej. Jedno jest pewne: nie spotkasz go w wagonie ciszy.

Krytyk albo Samozwańczy Obrońca Podróżnych (SOP)

Gdy był dzieckiem podczas podróży zadręczał rodziców pytaniem: daleko jeszcze? Nadwrażliwy. Ma kompulsywną potrzebę dzielenia się swoimi obserwacjami z pozostałymi pasażerami: że autokar lub pociąg się spóźnił, że w środku jest za ciepło albo za zimno, fotele za miękkie albo za twarde. Pogoda upalna lub deszczowa. Obdarzony poczuciem troski o współpasażerów: ucisza hałasujących, zwraca uwagę na głośne dzwonki w telefonach.

Smakosz

Podróż to tylko pozornie prosta i przyjemna czynność. Dla niego to wyczerpująca wyprawa niczym wejście na K2 zimą. Dla niego zapasy żywności są sprawą życia i śmierci: świeżo kupiony na dworcu kebab, którego zapach wypełnia kabinę autobusu, zapakowane w szeleszczącą folię kanapki z jajkiem czy termos z herbatą. Do tego wielka paczka chipsów z bekonem, które zjada szybko i gwałtownie, wywołując egzystencjalny niepokój wśród pasażerów.

Pracujący

Gdy jedzie w delegację lub na spotkanie biznesowe, zdradza go szczególnie elegancki strój. Z intelektualnym wysiłkiem wymalowanym na twarzy pracuje nad prezentacją w PowerPoint lub z benedyktyńską cierpliwością wypełnia tabele Excela. Szczególną formą podróży jest wyjazd na konferencję lub szkolenie, najczęściej podróżuje w grupie. Zrelaksowany, uśmiechnięty, dzieli się firmowymi plotkami - kto z kim, przeciwko komu.

Czytelnik

On wie, że kto czyta, żyje podwójnie. Długie trasy, wygodne fotele wymarzone są dla książkowego mola. Romanse, kryminały, książki popularnonaukowe i nieprzebrana liczba kolorowych magazynów w dworcowych salonach prasowych podsyca czytelniczą namiętność. Zaawansowany czytelnik ceniący minimalizm podróżuje wyposażony w dyskretny cyfrowy czytnik pozwalający czytać w każdych warunkach. Coraz częściej można spotkać czytelnika w wersji audio - zanurzonego w audiobookach ze słuchawkami na uszach.

Zrelaksowany

Nic tak nie usypia jak miarowy dźwięk toczącego się po szynach pociągu lub kojący szum mknącego trasą szybkiego ruchu autokaru. Wygodna poduszka, zagłówek turystyczny, kocyk, zatyczki do uszu, opaska na oczy i w drogę. To jego osobista definicja szczęścia. Dla otoczenia to wymarzona sytuacja, mieć obok siebie pasażera idealnego. Pod warunkiem, że nie chrapie.

Kinomaniak

Ten gatunek podróżnego na dobre zagościł na pokładach autokarów i pociągów. Laptop, tablet lub po prostu komórka i słuchawki na uszach. Często można spotkać go w parze, gdy podróżuje ze swoją partnerką lub partnerem. Siedząc obok lub za kinomaniakiem masz szansę nadrobić zaległości filmowe lub przypomnieć sobie dawno niewidziany film.

Normals

Myśli o celu podróży. W jej trakcie czyta, słucha, pracuje, śpi, podjada. Zagada, odpowie, uśmiechnie się, gdy jest okazja. Umiarkowanie towarzyski. Podróżuje ze swoimi myślami.

Wnioski? Podróżując komunikacją zbiorową nadrobisz zaległości w lekturach, filmowych serialach, poznasz codzienne troski przedsiębiorców oraz osobiste problemy pasażerów i ich rodzin. Co jednak najważniejsze, taka podróż jest jednocześnie bezpieczna i ekologiczna.
Bezdyskusyjnie podróże kształcą. Ktokolwiek to powiedział, znał życie i prawdopodobnie sam dużo podróżował. Ciekawe jaki typ podróżnego reprezentował?
A jakim typem podróżnego Ty jesteś?


small picture: © Photo by Gokhan Keskin on Unsplash | big picture: © Photo by Gerrie van der Walt on Unsplash

Utworzone 2019-05-13
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×