Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog Siedem wskazówek...

Siedem wskazówek...

...jak bezpiecznie, tanio i miło podróżować podczas Wszystkich Świętych

Stwórz dobry plan

W tym roku Wszystkich Świętych wypada w czwartek. Dlatego też przy odrobinie dobrej woli szefa lub dzięki twojemu genialnemu zmysłowi organizacyjnemu czeka cię długi weekend. Zaplanuj odpowiednio wcześnie, jak go wykorzystasz? Zostaniesz w domu, czy ruszysz do rodzinnego miasta? A może zorganizujesz inną podróż? Jeśli postanowisz zrobić sobie wycieczkę, sprawdź oferty przewoźników. Z okazji świąt jest mnóstwo promocji.

 

Wybierz transport zbiorowy

Oczywiście cena jest główną zaletą transportu publicznego, ale nie jedyną. Jeśli skorzystasz z naszych rad, o których pisaliśmy tutaj, podróż będzie wstępem do wypoczynku. Daj się zawieźć na miejsce doświadczonemu kierowcy, a ty zatop się w ciekawej lekturze, zdrzemnij się lub zapoznaj z uroczym współpasażerem/współpasażerką. Jeszcze nie jesteś przekonany, że to najlepszy wybór? Pomyśl o środowisku! Jest różnica pomiędzy ilością spalin wyprodukowaną przez jeden autobus, a przez 40 samochodów.

Jeśli podróżujesz z dziećmi, zorganizuj im zajęcie na czas przejazdu

Niezależnie od tego, czy to ty będziesz kierowcą, czy nie, pamiętaj by przygotować skuteczne narzędzia do walki z nudą twoich pociech. Nic tak nie dekoncentruje kierowcy i nie wzbudza chęci popełnienia zbrodni wśród współpasażerów jak marudzące dzieci. Oczywiście bardzo lubimy dzieci i to właśnie dlatego apelujemy: zadbajmy o ich komfort! Dostatek bajek, książeczek, krzyżówek, kolorowanek, zdrowe przekąski i leki przeciwko chorobie lokomocyjnej. Dzieci będą ci za to wdzięczne. Chyba. Towarzysze podróży i kierowca na pewno! :).

Bądź trzeźwy

Jeśli jednak ruszysz własnym autem, pamiętaj o tej fundamentalnej zasadzie. Co roku statystyki akcji znicz są zatrważające. W 2017 roku w czasie Wszystkich Świętych policja zatrzymała aż 1821 nietrzeźwych kierowców. Spotkania z dawno niewidzianą rodziną stwarzają okazję do świętowania, jednak zachęcamy do celebrowania bez alkoholu. A jeśli jedziesz autobusem lub pociągiem, to pamiętaj art. 14 ust. 1 pkt.4. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa. Tak więc już wiesz co robić, a czego raczej nie.

Dostosuj prędkość do warunków na drodze

Kolejna rada dla każdego kierowcy. Nie przeceniaj swoich możliwości i odpuść sobie brawurową jazdę. Na razie pierwszolistopadowe prognozy wyglądają całkiem nieźle. Ale późna jesień ma swoje prawda. Mgły i szybko zapadający zmrok ogranicza widoczność. Sprawdź, czy na twojej trasie nie ma remontów, objazdów lub innych utrudnień. I nastaw się na tłok… no nie ma rady, każdy chce dojechać do swoich najbliższych, nie ma co się pieklić ;)

Nie jedź na ostatnią chwilę

Jeśli masz możliwość ruszyć w trasę poza godzinami szczytu, zrób to! Może uda ci się chwilę wcześniej wyjść z pracy, odpowiednio wcześniej spakować się? To samo dotyczy powrotów. Zmęczenie i tłok nie idą ze sobą w parze. Może okazać się, że mimo iż to długi weekend, droga, jaką musisz pokonać jest po prostu za długa. Krótki pobyt może nie zrekompensować ci trudów podróży i nie pozwoli zregenerować sił przed drogą powrotną. W takim wypadku rozważ, czy jest wogóle sens wyjeżdżać. My też kochamy wycieczki, ale bezpieczeństwo przede wszystkim.

Bądź kulturalny!

Nikomu ta rada jeszcze nie zaszkodziła! I w przypadku podróży też ma sens. Pamiętaj o kulturze jazdy. Każdy się spieszy, każdy chce zaparkować wystarczająco blisko, każdy chce mieć najlepsze miejsce w pociągu czy autobusie. Gdybyście mieli wątpliwości, co w podróży wypada a co nie, przypominamy nasz wpis poświęcony dobrym manierom. Bądźmy dla siebie wyrozumiali i cierpliwi, a wszyscy dojedziemy do celu. Nie tylko cali i zdrowi, ale także w dobrych nastrojach.

BILDUNTERSCHRIFT | © badahos  © endhals - www.depositphotos.com

Utworzone 2018-10-30
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×