Koronawirus (COVID-19): To, co musisz wiedzieć, podczas podróży
BlaBlaCar
Strona startowa Blog 1000+ Bon turystyczny na wakacje

1000+ Bon turystyczny na wakacje

500 plus na wakacje

Aktualizacja 20.07.2020.

Planowany program 500 zł na wakacje stał się faktem. Prezydent podpisał projekt ustawy, a ta trafiła do dziennika ustaw. Oto kilka pytań, na które już znamy odpowiedzi.

Komu przysługuje świadczenie 500 zł na wakacje?

Świadczenie przysługuje wszystkim rodzicom, na każde dziecko, które ma już przyznane comiesięczne świadczenie 500 plus. Dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł należy się opiekunom dzieci niepełnosprawnych.

Jak ubiegać się o bon na wakacje?

Aby otrzymać bon na wakacje, rodzice dzieci pobierających 500 plus muszą uaktualnić swoje dane na platformie ZUS PUE i aktywować bon. Dlatego konieczne jest zalogowanie się do PUE za pomocą profilu zaufanego, bądź podpisu elektronicznego. Na PUE w panelu bocznym powstanie oddzielna zakładka, na której będzie można to zrobić. Bon należy aktywować na kilka dni przed planowanymi wakacjami. Po zaktualizowaniu danych, ZUS prześle beneficjentom mailem lub SMS-em specjalny kod.

Jak płacić bonem turystycznym?

Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany w SMS. Z bonu będzie można korzystać wielokrotnie, aż do wyczerpania całego limitu w wysokości 500 zł na dziecko. Na naszym profilu w PUE będziemy mogli sprawdzić jaka kwota została wykorzystana i ile jeszcze możemy wydać.

Gdzie można zapłacić bonem turystycznym?

Według Polskiej Organizacji Turystycznej w Polsce jest około 100 tys. podmiotów, które mogą dopisać się do listy, jako świadczące usługi turystyczne: hotele, pensjonaty, campingi, organizatorzy atrakcji turystycznych, spływów kajakowych, restauracje etc. Na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej będzie opublikowana lista miejsc, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu. Na liście znajdą się podmioty, które zarejestrują się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS.

Czy bonem można zapłacić tylko za dziecko?

Ze słów wiceministra rozwoju Andrzeja Gut-Mostowego wynika, że mimo iż przepisy mówią o świadczeniu na rzecz dziecka, nikt nie będzie weryfikował w hotelu, czy w pensjonacie, czy płacimy bonem za siebie, czy za dziecko. Nikt też nie sprawdzi, czy np. posiłek, za który płacimy w formie bonu, jest na dziecko, czy opiekuna, a bon ma służyć rodzinie.

W jakich terminach można skorzystać z bonu turystycznego?

Prawdopodobnie z bonu będzie można skorzystać już na przełomie lipca i sierpnia b.r., ostateczny termin ważności bonu minie z końcem marca 2022 roku.

Aktualizacja 8.06.2020

Rząd zapowiadał plan wprowadzenia programu 1000+ mającego na celu wsparcie polskiej turystyki. Jednak podczas sobotniego spotkania z wyborcami prezydent Andrzej Duda poinformował, że planowany program nie dojdzie do skutku, a w jego miejsce pojawi się nowy - 500 plus na wakacje.

 

Prezydent zapowiada, że bon zostanie przyznany w takim terminie, aby można było z niego skorzystać jeszcze w te wakacje, ale na razie nie ma oficjalnych informacji, w jaki sposób taki bon będzie można zrealizować, rozliczyć i jaka instytucja będzie za to odpowiedzialna.

W zapowiadanym wcześniej programie 1000+ rząd miał przeznaczyć na wsparcie polskiej turystyki 7 mld zł, obecnie koszt programu to 3,5 mld zł, dlatego branża turystyczna nie kryje rozczarowania. Trudno na razie o konkrety. Wiadomo jedynie, że 500 plus na wakacje będzie przysługiwało każdemu dziecku już objętemu programem 500 plus. To świadczenie będzie jednak dystrybuowane w postaci bonu - To będzie 500 zł na każde dziecko w rodzinie do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego, wyjazdów, kolonii, wczasów, wszystkiego tego, co z tym związane - obiecywał prezydent. Bon będzie ważny przez dwa lata i możliwy do wykorzystania na terenie Polski.

1000+ Bon turystyczny na wakacje

Rząd zapowiedział ambitny plan wsparcia polskiej turystyki. Program 1000+ jest skierowany do osób pracujących na umowie o pracę, zarabiających poniżej średniej krajowej i ich pracodawców. Dzięki niemu osoby te dostaną 1000 zł w postaci bonu turystycznego do wydania na turystyczne atrakcje, noclegi, wycieczki. Komu bon turystyczny przysługuje i jak z niego skorzystać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Rząd cały czas pracuje nad finalnym kształtem ustawy, dlatego nie na wszystkie pytania znane są szczegółowe odpowiedzi. Nasz tekst jest na bieżąco aktualizowany i zgodny z obecnymi informacjami.

Aktualizacja: 1.06.2020 r.

Program 1000 plus i jego warunki stoją pod znakiem zapytania. Rzecznik rządu Piotr Muller tłumaczył ewentualne zmiany w programie, rzekomymi wątpliwościami deklarowanymi przez branżę turystyczną. Wśród możliwych zmian, wymieniane są następujące:

 • Świadczenie 1000 plus przyznawane jedynie osobom zarabiającym poniżej 4000 zł brutto
 • Świadczenie 1000 plus przyznawane jedynie osobom zarabiającym minimalne wynagrodzenie, czyli 2600 zł brutto
 • Świadczenie dla wszystkich, niezależnie od zatrudnienia, ale w mniejszej kwocie.
 • Całkowita rezygnacja z dotychczasowego programu. W zamian tego inna forma wsparcia branży turystycznej.

Kiedy dostaniemy bon?

Program „Bon turystyczny 1000+” ma szansę ruszyć tuż przed wakacjami, ale szczegóły wciąż nie są znane.

Czy trzeba będzie złożyć wniosek, by dostać bon?

Prawdopodobnie tak, u swojego Pracodawcy, ale pełne zasady nie zostały jeszcze nigdzie opublikowane, a prace wciąż trwają. Gdy tylko pojawi się pewna odpowiedź na to pytanie - zaktualizujemy tekst.

Jak będzie wyglądał bon? Czy po prostu dostanę przelew na rachunek? Gotówkę? A może dostanę specjalną kartę płatniczą?

Dokładnie nie wiadomo jeszcze, ale prawdopodobnie bon będzie oferowany albo w formie karty pre-paid, albo poprzez aplikację na smartfona, z zaznaczeniem gdzie dokładnie będzie można te środki wydać. Bon 1000+ na pewno nie będzie przekazywany w formie gotówki na konto. Gdy tylko pojawi się pewna odpowiedź na to pytanie - zaktualizujemy tekst.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać bon turystyczny?

1000 zł na wakacje w formie bonu turystycznego otrzymają osoby, które pracują w oparciu o umowy o pracę. Ich miesięczne wynagrodzenie brutto nie może jednak przekraczać 5,2 tys. zł brutto. Samozatrudnieni lub pracujący w ramach umów o dzieło lub zleceń nie mają szansy na otrzymanie bonu 1000 plus od rządu.

Co będzie podstawą do ustalenia , kto może dostać bon? Czy będzie to PIT za 2019, czy zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy? Jeśli zaświadczenie - jaką powinno mieć postać i jaki okres ma obejmować?

Gdy tylko pojawi się pewna odpowiedź na to pytanie - zaktualizujemy tekst.

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bon turystyczny?

 • Trzeba mieć obywatelstwo polskie
 • Być zatrudnionym na umowę o pracę
 • Zarabiać poniżej średniej krajowej czyli mniej niż 5200 brutto
 • Pracodawca musi chcieć przystąpić do programu bonu 1000 plus

Jak sprawdzić, ile zarabiam brutto?

Jeśli przechowujesz swoją umowę o pracę, to na pewno masz w niej podaną kwotę brutto. Jeśli nie jesteś pewien, czy znaleziona w umowę kwotą jest kwotą brutto - zapytaj księgowego firmy, w której pracujesz.

Kto zapłaci za bon?

90 proc. wartości bonu pokryłoby w tym roku państwo, a 10 proc. pracodawcy.

Czy będzie można zamienić bon na gotówkę?

Najprawdopodobniej nie będzie to możliwe, ale pełne zasady nie zostały jeszcze nigdzie opublikowane, a prace nad ustawą wciąż trwają. Gdy tylko pojawi się pewna odpowiedź na to pytanie - zaktualizujemy tekst.

Czy będzie można go komuś odstąpić?

Prawdopodobnie tak, ale tylko członkom najbliższej rodziny. Pełne zasady nie zostały jeszcze nigdzie opublikowane, a prace nad ustawą wciąż trwają. Gdy tylko pojawi się pewna odpowiedź na to pytanie - zaktualizujemy tekst.

Czy pracodawca może odmówić dopłaty 10% wartości bonu?

Wydaje się, że tak. Pracodawca musi zgłosić chęć przystąpienia do programu, czyli może jej też nie zgłosić. Czy dostaniesz bon 1000 plus będzie prawdopodobnie zależało od dobrej woli i sytuacji finansowej miejsca pracy, w którym jesteś zatrudniony lub zatrudniona. Wiceminister Rozwoju [2] wskazał, że Pracodawca nie będzie miał obowiązku przystąpienia do programu. W sytuacji, w której Pracodawca nie będzie chciał wypłacić 10% z Funduszu Świadczeń Socjalnych (lub premii lub innych form gratyfikacji dodatkowej) na ten cel – jego pracownicy nie będą mogli skorzystać z takiej formy wsparcia ich wypoczynku.

Pracuję na pół/ część etatu i zarabiam (2600 brutto)? Czy przysługuje mi bon w pełnej wartości?

Prawdopodobnie tak, ale pełne zasady nie zostały jeszcze nigdzie opublikowane, a prace nad ustawą wciąż trwają. Gdy tylko pojawi się pewna odpowiedź na to pytanie - zaktualizujemy tekst.

Jeśli dwóch członów rodziny pracuje na umowie o pracę, ale w gospodarstwie są jeszcze dzieci, to rodzina dostanie 2 bony (każdy po 1000 zł?) czy bony dla wszystkich członków rodziny (czyli również 1000 zł na każde dziecko)?

Obecnie wydaje się, że bony dostaną tylko osoby dorosłe, które spełniają ww. warunki. Pełne zasady nie zostały jednak jeszcze nigdzie opublikowane, a prace nad ustawą wciąż trwają. Gdy tylko pojawi się pewna odpowiedź na to pytanie - zaktualizujemy tekst.

Czy bony są przyznawane również na dzieci?

Obecnie wydaje się, że bony dostaną tylko osoby dorosłe, które spełniają warunki. Pełne zasady nie zostały jednak jeszcze nigdzie opublikowane, a prace nad ustawą wciąż trwają. Gdy tylko pojawi się pewna odpowiedź na to pytanie - zaktualizujemy tekst.

Jaki jest okres ważności bonu turystycznego?

Od momentu otrzymania bonu turystycznego będziemy mieć 2 lata na jego wykorzystanie.

Czy mogę go wykorzystać na zakup biletów PKP?

Na razie nie wiadomo, ale raczej nie. Jeśli bon będzie miał postać aplikacji na telefon, to prawdopodobnie to w niej - lub na oficjalnej stronie WWW - będzie można zobaczyć miejsca, gdzie bon można wykorzystać.

Na razie wiadomo jedynie, że dzięki bonowi, będzie można:

 • opłacić nocleg w krajowych hotelach,
 • hostelach czy pensjonatach kupić bilety wstępu do muzeów i innych miejsc turystycznych
 • pokryć koszty wynajęcia lokalnego przewodnika
 • wykupić krajową wycieczkę.

Czy mogę go wykorzystać na zakup biletów na loty krajowe?

Na razie nie wiadomo, ale raczej nie. Jeśli bon będzie miał postać aplikacji na telefon, to prawdopodobnie to w niej - lub na oficjalnej stronie WWW - będzie można zobaczyć miejsca, gdzie bon można wykorzystać. Na razie wiadomo jedynie, że dzięki bonowi, będzie można:

 • opłacić nocleg w krajowych hotelach, hostelach czy pensjonatach
 • kupić bilety wstępu do muzeów i innych miejsc turystycznych
 • pokryć koszty wynajęcia lokalnego przewodnika
 • wykupić krajową wycieczkę.

Czy mogę wykorzystać bon na zakup usług przewozu taksówką w obrębie swoje miejsca zamieszkania?

Na razie nie wiadomo, ale raczej nie. Jeśli bon będzie miał postać aplikacji na telefon, to prawdopodobnie to w niej - oraz na oficjalnej stronie WWW - będzie można zobaczyć miejsca, gdzie bon można wykorzystać. Na razie wiadomo jedynie, że dzięki bonowi, będzie można:

 • opłacić nocleg w krajowych hotelach, hostelach czy pensjonatach
 • kupić bilety wstępu do muzeów i innych miejsc turystycznych
 • pokryć koszty wynajęcia lokalnego przewodnika
 • wykupić krajową wycieczkę.

Czy mogę go wykorzystać na zakup biletów na bus/ autokar/pociąg/ taksówkę, który dojeżdża na lotnisko, z którego polecę na urlop za granicą?

Na razie nie wiadomo, ale raczej nie. Jeśli bon będzie miał postać aplikacji na telefon, to prawdopodobnie to w niej - lub na oficjalnej stronie WWW - będzie można zobaczyć miejsca, gdzie bon można wykorzystać. Na razie wiadomo jedynie, że dzięki bonowi, będzie można:

 • opłacić nocleg w krajowych hotelach, hostelach czy pensjonatach
 • kupić bilety wstępu do muzeów i innych miejsc turystycznych
 • pokryć koszty wynajęcia lokalnego przewodnika
 • wykupić krajową wycieczkę.

Czy mogę go wykorzystać na zakup sprzętu turystycznego? Np. na zakup namiotu?

Na razie nie wiadomo, ale raczej nie. Jeśli bon będzie miał postać aplikacji na telefon, to prawdopodobnie to w niej - oraz na oficjalnej stronie WWW - będzie można zobaczyć miejsca, gdzie bon można wykorzystać. Na razie wiadomo jedynie, że dzięki bonowi, będzie można:

 • opłacić nocleg w krajowych hotelach, hostelach czy pensjonatach
 • kupić bilety wstępu do muzeów i innych miejsc turystycznych
 • pokryć koszty wynajęcia lokalnego przewodnika
 • wykupić krajową wycieczkę.

Jeśli zapłacę za coś gotówką, to czy będę mógł ten koszt pokryć bonem turystycznym?

Raczej nie. Pełne zasady nie zostały jeszcze nigdzie opublikowane, a prace nad ustawą wciąż trwają. Jeśli bon będzie miał postać aplikacji na telefon, to prawdopodobnie to w niej - lub na stronie WWW - będzie można zobaczyć miejsca, gdzie bon można wykorzystać. Gdy tylko pojawi się pewna odpowiedź na to pytanie - zaktualizujemy tekst.

Czy muszę zbierać wszystkie rachunki wydawane w czasie urlopu?

Prawdopodobnie to nie będzie miało sensu. Jeśli bon będzie miał postać aplikacji na telefon, to prawdopodobnie to w niej - lub na stronie WWW - będzie można zobaczyć miejsca, gdzie bon można wykorzystać. Ale pełne zasady nie zostały jeszcze nigdzie opublikowane, a prace nad ustawą wciąż trwają. Gdy tylko pojawi się pewna odpowiedź na to pytanie - zaktualizujemy tekst.

Czy gdzieś mogę znaleźć listę podmiotów, którym mogę płacić bonem?

Na razie takiej listy nie ma. Gdy tylko się pojawi - zaktualizujemy tekst. Jeśli bon będzie miał postać aplikacji na telefon, to prawdopodobnie to w niej - lub na oficjalnej stronie WWW - będzie można zobaczyć miejsca, gdzie bon można wykorzystać. Na razie wiadomo jedynie, że dzięki bonowi, będzie można:

 • opłacić nocleg w krajowych hotelach, hostelach czy pensjonatach
 • kupić bilety wstępu do muzeów i innych miejsc turystycznych
 • pokryć koszty wynajęcia lokalnego przewodnika
 • wykupić krajową wycieczkę.
Utworzone 2020-05-26
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×